GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-10-2019 09:48   Güncelleme : 07-10-2019 01:09

“ ‘Köprüyü geçene kadar’ dediler, köprüde kaldılar”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, siyasî ittifaklarda muhalif tarafta yer almasına dair eleştirilere cevap verdi. Karamollaoğlu, iktidarın en iyimser ifadeyle ‘köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek’ niyetiyle Millî Görüş gömleğini çıkardığını ancak köprüde kaldığını söyledi.

“ ‘Köprüyü geçene kadar’ dediler, köprüde kaldılar”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV5’de yayınlanan “Düşünme Vakti” programında gazetecilerin sorularını cevapladı. Programda gazeteciler Suat Toktaş, Mustafa Kurdaş, Aslı Aydıntaşbaş ve Ayşe Baykal, Karamollaoğlu’na güncel siyasî konulara dair sorular yönelttiler.

Ayşe Baykal, “muhafazakâr kesimin, Saadet Partisi’nin muhalif tarafta yer almasından rahatsızlık duyduğunu, bunun sorumlusu olarak da Karamollaoğlu’nu gördüklerini” dile getirerek, Karamollaoğlu’nun bu konudaki düşüncesini sordu.

Karamollaoğlu, “Söylediğiniz konu, çok önemli bir konu; yalnız, bugün bunun bu şekilde gündeme getirilmesi ne kadar isabetli, onu oturup konuşmak lâzım; çünkü biz ayrılmadık, bu arkadaşlar bizlerden ayrıldı, yeni bir parti kurdular. Bir defa bunu tespit edelim” dedi.

Bu ayrılık gerçekleştiğinde merhum Erbakan’ın da endişelerini dile getirdiğini hatırlatan Karamollaoğlu, kendilerinden ayrılarak AK Parti’yi kuranların, ‘Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek’ yaklaşımını benimsediklerini ancak köprüde kaldıklarını söyledi. Karamollaoğlu, “Yani aslında tâbi oldukları kesimlerin fikirlerini bu sefer beğenmeye, onu Türkiye’ye giydirmeye kalktılar. Olmaz. Yürümez” dedi.

“Millî Görüş gömleğini çıkarmak” ne demek?

Karamollaoğlu, Erdoğan’ın “Millî Görüş gömleğini çıkardım” sözünün ne anlam geldiğini de şöyle özetledi:

- İslâm Birliği amacından vazgeçip Avrupa Birliği’ne yöneldiler.

- ABD ve İsrail’i stratejik müttefik olarak kabul ettiler. (Irak’a müdahale, bunun ilk adımıydı.)

- Faizci kapitalist sistemi, ekonomik model olarak benimsediler.

Karamollaoğlu, son 1,5 yıl içerisinde kendisini ziyaret eden AB ülkelerinin büyükelçilerine, AB’ye bakışını anlattığını da söyledi.

Karamollaoğlu, Saadet Partisi olarak Avrupa Birliği’ne (AB’ye) tam üye olmayı arzu etmediklerini ancak bunun AB ile kavga etmek istedikleri anlamına gelmediğini; tam tersine, AB ile birçok konuda ittifaklar kurabileceklerini, ticaret yapabileceklerini, ortaklıklar kurup yatırımlar yapabileceklerini söylediğini kaydetti.

Karamollaoğlu, batı ülkelerinin, birinci ve ikinci Dünya savaşlarından sonra uluslararası hukuk, adalet ve insan hakları ilkeleri belirlediğini ancak bu konularda çifte standart uyguladıklarını hatırlattığını da anlattı. ABD’nin Küba’daki Guantanamo askerî üssünde kurulan hapishaneyi örnek gösteren Karamollaoğlu, ABD’de olsa 3-5 ay içinde yargılanması gereken insanların, Guantanamo’ya götürülerek 19 yıldır tutuklu bırakıldıklarını ve işkence edildiğini söyledi. Karamollaoğlu, böyle adaletsiz bir yapının içine giremeyeceklerini, çünkü ABD’nin bu uygulamasına AB’nin de destek verdiğini dile getirdi.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA