Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-06-2021 13:48   Güncelleme : 23-06-2021 11:34

Kaya: Afganistan’a kimin davetiyle asker gönderiyoruz?

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Türkiye’nin Kâbil Havaalanı bölgesine Afganistan ile Tāliban’ın ortak daveti ile değil doğrudan ABD’nin daveti üzerine asker göndermesinin, Türkiye’nin ilişkilerine zarar verebileceği uyarısında bulundu. Kaya, “NATO ile ilişkileri tamir etmek, Amerika ile ilişkileri tamir etmek adına mı biz oraya gidiyoruz?” diye sordu.

Kaya: Afganistan’a kimin davetiyle asker gönderiyoruz?

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, düzenlediği basın toplantısında, dış politika konularını değerlendirdi.

“S-400, F-35 ve Halkbank davasındaki belirsizlik devam ediyor”

NATO Zirvesi ile birlikte Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendiren Kaya, S-400 hava savunma sistemi ve Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması konusunun hâlâ sonucu ulaşmadığını ifade etti. ABD’nin Karadeniz’e çıkma iddiasının hālâ canlı bir şekilde devam ettiğini belirten Kaya, Karadeniz’de devamlı donanma bulunduramayan ABD’nin, Ukrayna ve Gürcistan’ın Rusya ile yaşadığı sıkıntılardan dolayı Karadeniz’de daimî donanma bulundurma hedefi olduğuna işaret etti. Kaya, bu konuda Türkiye’nin yaklaşımının tam olarak ne olduğunun net olmadığını, Montrö Sözleşmesi’nin de zaman zaman tartışma konusu hāline getirildiğini söyledi.

Mustafa Kaya, Halkbank davasının da Türkiye’nin başının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanmaya devam ettiğini ve sürecin nereye evrileceğinin belli olmadığını dile getirdi.

“Türkiye’nin Afganistan’da hangi şartlarda bulunacağı açıklanmalı”

ABD’nin işgal ettiği Afganistan’dan çekilmek ve yerine Türkiye’yi yerleştirmek istediğine işaret eden Kaya, “Afganistan coğrafyasının kalbi Kâbil ise, Kâbil’in kalbi de havaalanıdır. Dünyaya açılan en önemli kapısıdır. Bundan dolayı Kâbil, stratejik bir noktadır ve Kâbil’in stratejik nokta olmasından dolayı da Türkiye’nin orada hangi şartlar altında görev yapacağına dair ipuçlarının ortaya çıkması gerekir.” dedi.

Türkiye’nin dinî ve kültürel bağları sebebiyle Afgan halkının gözündeki pozisyonunun, işgalci güçler gibi olmadığını belirten Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“ABD’nin davetiyle gitmemiz, ilişkilerimize zarar verebilir”

“Ancak Amerika’yı oradan çıkmaya mecbur eden hal ve hareketler, yine ardından Amerika’nın denetiminde bölgede kalan bir Türkiye’nin, Afgan halkı nezdindeki bu yaklaşımına büyük zararlar verecektir. Türkiye, bunu aşmak adına Pakistan ve Macaristan’ı yanına alarak bu Kâbil Havaalanı’ndaki güvenlik tertibatını sağlamak istiyor. Bu kâğıt üzerinde doğru bir strateji görülebilir ama içerikte orada bir Afgan hükümeti var ve Amerika’nın da birlikte oturup birlikte anlaşmalar yapmaya çalıştığı Tāliban var. Afgan hükümeti ve Tāliban’ın ortaklaşa davetiyle oraya Türkiye giderse belki o zaman Türkiye’nin oradaki pozisyonu güçlenebilir ama NATO güçlerinin ve Amerika’nın doğrudan kendi talebiyle orada bulunan bir Türkiye, tam olarak istediklerine ulaşamayabilir.”

ABD’nin Çin’e ve Rusya’ya karşı Türkiye’yi orada bir tampon bölge olarak kullanmak istediğini ifade eden Kaya, hem bölgesel hem Afgan halkıyla olan ilişkiler açısından buna dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi.

Mustafa Kaya, “NATO ile ilişkileri tamir etmek, Amerika ile ilişkileri tamir etmek adına mı biz oraya gidiyoruz? Kore gibi bir gerçek var. 1952 yılında, bize çok uzak olan ve o uzaklığa rağmen NATO’ya giriş için bir ‘bedel ödememizi’ isteyen Amerika’nın talebi üzerine oraya gittik. Şimdi burada biraz daha dikkatli olmakta fayda var.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA