Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-06-2021 02:31   Güncelleme : 24-06-2021 02:34

“Kâbil Havaalanının çalışması Afgan kardeşlerimizin lehine”

“Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının çalışıyor olması Afgan kardeşlerimizin lehine olacaktır.” diyen Bakan Akar, bugün Türkiye’ye gelecek ABD heyetiyle konuyu müzakere edeceklerini söyledi. Akar, MKE’nin özelleştirilmesinin de söz konusu olmadığını ileri sürdü.

“Kâbil Havaalanının çalışması Afgan kardeşlerimizin lehine”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan’daki Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işler tutulmasına yönelik faaliyetleri ele almak üzere yarın (bugün) ABD’den bir teknik heyetin Türkiye’ye geleceğini belirterek, “Oradaki mevcudiyetimizi devam ettirmek veya ettirmemek konusunda çalışmalarımızı, temaslarımızı sürdürüyoruz. Her şey Afgan halkının, Afgan kardeşlerimizin güvenliği ve refahı için buna gayret gösteriyoruz” dedi.

Akar, Meclise gelişinde muhabirlerin sorularını cevapladı.

Rusya’nın, Karadeniz’de İngiliz destroyeri HMS Defender’a uyarı ateşi açmasına dair soru üzerine Akar, yapılan açıklamaları takip ettiklerini belirtti. Farklı açıklamaların olduğuna işaret eden Akar, “Bu işin gerçeği nedir, ne değildir bu konuda arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki saatlerde bu konu daha net hale gelecektir. Takip ediyoruz.” dedi.

Afganistan’daki Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işler tutulmasına yönelik faaliyetleri ele almak üzere ABD’den bir heyetin Türkiye’ye gelmesi hakkında bilgi istenmesi üzerine Akar, “Afganistan ile bizim yüzyıllara dayalı tarihî, kültürel ilişkilerimiz var. Afgan halkı, bizim kardeşimiz. Bizim kardeşlerimizin orada rahatı, huzuru, güvenliği için geçtiğimiz 20 yıl içinde diğer ülkelerle birlikte elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik. Özellikle son 6 yılda da Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi, teknik destek sağlanması konusunda elimizden gelen gayreti gösterdik.” diye konuştu.

Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının birçok alandaki önemine vurgu yapan Akar, şunları söyledi:

“Bu noktanın çalışıyor olması Afgan kardeşlerimizin lehine olacaktır. Bu mānâda çeşitli ülkeler de çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz de şu anda dahi orada işletmeyi yapan bir ülke olarak biz de çeşitli ülkelerle temaslarımızı sürdürüyoruz. Şu anda temaslarımız var. Bu çerçevede yarın da (bugün) ABD’lilerle bir görüşmemiz olacak. Onlar buraya bir heyet gönderdiler. Bununla yapmaya çalıştığımız husus; Oradaki Afgan kardeşlerimizin güvenliğine ve refahına katkı sağlayabilecek şekilde neler yapabiliriz, bunun arayışı içindeyiz. Buna çalışıyoruz. Şu anda orada bizim mevcudiyetimiz zaten var. Şu anda herhangi bir şekilde bizim asker göndermek gibi bir durumumuz söz konusu değil. Diğer ülkelerle temasımızı sürdürüyoruz, onlarla beraber bir arayış içindeyiz. Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar tamamlandığında nihāî olarak gerekli tedbirler alınacak, bir plan hāline dönüşecek. Bizim için esas olan, Afganistan için Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı önemli. 6 yıldan beri havalimanındayız. Oradaki mevcudiyetimizi devam ettirmek veya ettirmemek konusunda çalışmalarımızı, temaslarımızı sürdürüyoruz. Her şey Afgan halkının, Afgan kardeşlerimizin güvenliği ve refahı için buna gayret gösteriyoruz.”

“Özelleştirme yok”

Meclise gelen MKE’nin anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifine yönelik eleştiriler hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Akar, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz dönemde yerli ve millî savunma sanayinin gelişmesiyle ilgili yapılan çalışmaları görmek lâzım. Bu konuda gurur verici oranlara ulaşıldı. Kamuda, özel sektörde yoğun bir şekilde çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar içinde MKEK’nin çok özel ve önemli bir yeri var. MKEK, yıllarca memleketimize hizmet etmiş, bizim gözbebeğimiz son derece önem verdiğimiz bir kurumumuz. Çalışmalar sürerken, uzmanların da söylediği gibi, mevcut yapısıyla, hantal yapısıyla gerekli gelişmeleri sağlaması, ilerlemeyi sağlaması, ileri teknolojiyi kullanması pek mümkün değil. Bizim burada yapmaya çalıştığımız konu, MKEK’nin modern bir yapıya kavuşması, bu hantal yapıdan kurtulması, rekabet gücünün gelişmesi, etkin ve esnek bir yapıyla ülkemize, milletimize daha iyi bir şekilde hizmet etmesine gayret gösteriyoruz. Kısaca söylemek gerekirse, özelleştirme yok, orada çalışan kardeşlerimizin, evlatlarımızın özlük haklarının geriye gitmesi söz konusu değil.”

Akar, bu konudaki çalışmaların kurallar dāhilinde, herhangi bir kısıtlama olmadan şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü de belirtti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA