Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-06-2021 05:05   Güncelleme : 24-06-2021 05:15

“Afganistan Hükümeti, ABD çekildikten 6 ay sonra çökebilir”

The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, ABD istihbaratı, Amerikan ordusunun Afganistan’dan çekilmesinden 6 ay sonra çökebileceği sonucuna vardı.

“Afganistan Hükümeti, ABD çekildikten 6 ay sonra çökebilir”

Haberde, Amerikan istihbarat teşkilatlarının, Taliban’ın geçen hafta kuzey Afganistan’ı kasıp kavurarak onlarca ilçeyi ve çevredeki büyük şehirleri ele geçirdiği, Afgan güvenlik güçlerinin savaşmadan teslim olduğunu ve ABD’den temin edilen teçhizatı isyancılara bıraktığı belirtildi.

Haberde, ABD ordusunun 3.500 askerinin ve teçhizatının yarısından fazlasını geri çektiği, geri kalanı da11 Eylül’e kadar çekileceği kaydedildi.

Saadet Partisi’nin çekincesi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya, Türkiye’nin, Afganistan Hükümeti ve Taliban’ın ortak çağrısı ile Kâbil Havaalanı’na asker göndermesinin faydalı olabileceğini ancak böyle bir çağrı olmadan, ABD’nin daveti üzerine bölgede asker bulundurmanın, Türkiye’yi Afganistan hükümeti ve Taliban’la karşı karşıya getirebileceğini ifade ediyor.

İYİ Parti’nin tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Türkiye’nin Afganistan’a asker gönderme hazırlığı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Afganistan’ı kim bu hāle getirdiyse bırak o toplasın. Amerikalı askerin canını kurtarmak için kendi askerini feda etmeye bu kadar hevesli olma!” diye seslendi.

“Buradan Sayın Erdoğan’ı aklını başına almaya davet ediyorum” diyen Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şöyle seslendi:

“Afganistan’la tarihî bağlarımız var. Türk askeri, orada görev yaptığı süre boyunca asla muharip görev üstlenmedi. Tam tersine, kardeş Afgan halkına yaptığı yardımlarla gönülleri kazandı. Şimdi hiçbir güvenlik gerekçesi yokken ve sırf sen yeni Amerikan başkanına şirin görüneceksin diye böyle bir riske girmenin, akılla izah edilebilir bir yanı yoktur. Üstelik bu anlamsız göreve aday olurken para pul konuşmanın da mānâsı yoktur.

Sayın Erdoğan, Afganistan’ı kim bu hāle getirdiyse bırak o toplasın. ‘Dostum Biden’a söylemen gerekenleri söyleyemedin, söylememen gerekeni de büyük bir iştahla söylüyorsun. Amerikalı askerin canını kurtarmak için kendi askerini feda etmeye bu kadar hevesli olma. Böyle diplomasi olmaz. Böyle devlet yönetilmez. Bu maceraya atacağın kınalı kuzuların ayağına taş değerse senden biliriz. Hesabını da senden sorarız. Bunu böyle bilesin.”

Meral Akşener, Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla öncelikli görevinin Afganistan’da havaalanı güvenliği sağlamak değil kendi milletinin huzur ve refahını sağlamak olduğunu söyledi.

Bakan Akar: Bizim zaten orada askerimiz var

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, “Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının çalışıyor olması Afgan kardeşlerimizin lehine olacaktır.” dedi. Bakan Akar, bugün Türkiye’ye gelecek ABD heyetiyle konuyu müzakere edeceklerini söyledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan’daki Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işler tutulmasına yönelik faaliyetleri ele almak üzere yarın (bugün) ABD’den bir teknik heyetin Türkiye’ye geleceğini belirterek, “Oradaki mevcudiyetimizi devam ettirmek veya ettirmemek konusunda çalışmalarımızı, temaslarımızı sürdürüyoruz. Her şey Afgan halkının, Afgan kardeşlerimizin güvenliği ve refahı için buna gayret gösteriyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA