MEDYA
Giriş Tarihi : 04-07-2021 14:19

İnternette yeni bir takip sistemi devreye mi girdi?

İnternette Cuma gününden beri yaşanan erişim sıkıntısının, “devreye giren yeni bir sistemin/engellemenin/takip sisteminin habercisi” olabileceği iddia edildi.

İnternette yeni bir takip sistemi devreye mi girdi?

İnternette bazı haber sitelerine erişimde sıkıntılar yaşandı, Twitter sayfalarında bir süre fotoğraflar gözükmedi, haber ajansları, sisteme görüntü yüklemekte zorluk yaşadılar.

“Sanki devreye giren yeni bir takip sisteminin habercisi”

Bilişim Uzmanı Dağhan Uzgur, yaşanan sıkıntının, teknik bir arızanın ötesinde, devreye giren yeni bir sistemin/engellemenin/takip sisteminin habercisi olabileceğini ileri sürdü.

Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Dağhan Uzgur, Twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

“Dün akşam saatleri itibarıyla internet sitelerinin güvenlik hizmeti aldığı CloudFlare, twitter imaj, video yüklemelerinde Türk Telekom tarafında bir sorun var. Bu, teknik bir arızanın ötesinde sanki devreye giren yeni bir sistemin/engellemenin/takip sisteminin habercisi...

Erişilemeyen http://Microsoft.com https://twitter.com/ ve cloudflare servislerinin ortak noktası 104 ile başlayan IP adresleri. Twitter’ı yakalım diyip IP bloğuna mahkeme kararıyla komple engel konmamıştır herhalde. Yok canım, olamamıştır, o kadar da değildir…”

“Şüphelerim devam ediyor; TTI açıklama yapmalı”

Söz konusu aksaklık giderildikten sonra da bir değerlendirme yapan Uzgur, şüphelerinin devam ettiğini dile getirdi. Uzgur, şunları yazdı:

“Türk Telekom, Microsoft Azure, Twitter, CloudFlare erişim problemi düzeldiğine dair bilgi tarafıma verildi. Problemin cumadan beri devam edip de konuyu ancak ulusala taşıyınca çözülmesi kazanç değil. Sebebi hakkında şüphelerim devam ediyor, umarım basın açıklaması yapılır...

Problemin TTI (Türk Telekom International) kaynaklı olduğu izleme raporlarından görülüyordu. Türk Telekom trafik değişim ihtiyacı olan durumlarda hizmeti TTI üzerinden sağlıyor ve TTI yönetimsel olarak daha kapalı bir sisteme sahip. Bu probleme sebep olan durumu TTI açıklamalı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA