MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 04-07-2021 18:30

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nın 29 Ekim’de açılması planlanıyor

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nın, ilk kez Rumeli Hisarüstü’nü Boğaziçi sahili ile buluşturacağı, yeni hattın, şehrin iki yakası arasındaki yolculuklara hız ve konfor kazandıracağı belirtiliyor. Saatte 3 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak hattın, Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete sunulması hedefleniyor.

Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nın 29 Ekim’de açılması planlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Haziran 2017’de yapımına başlanan Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Mart 2019’da öz kaynak ve ödenek yetersizliğinden dolayı durduruldu. Haziran 2020’de öz kaynak yaratılarak çalışması yeniden başlatılan 800 metrelik 2 istasyonlu projede, Ağustos 2020’de füniküler sistem ve araç imalatı aşamasına geçildi.

Geçtiğimiz nisan ayında kazı imalatları tamamlanarak ana tüneller birleştirildi. Yurt dışında imal edilen füniküler sisteminin ilk kısım üretimleri tamamlandı ve İstanbul’a getirildi. Projede, mayıs ayında tüm tünel kalıcı kaplama imalatları tamamlandı ve ilk ray kaynağı gerçekleştirildi. Füniküler sistemi montaj çalışmaları başlayan hattın, 29 Ekim 2021’de Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete sunulması hedefleniyor.

Saatte 3 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküleri’nin, deniz yolu ile entegre edilebilmesi için iskele yerleşimi ve hat planlaması çalışmalarına da başlandı.

İstanbul’un üçüncü füniküleri hizmete başladığında, Levent-Hisarüstü Metrosu ve Şehir Hatları ile entegrasyon da sağlanacak. Raylı sistemleri ilk kez Boğaziçi sahili ile buluşturacak hat, kentin iki yakası arasındaki yolculuklarına hız ve konfor kazandıracak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA