Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-07-2021 00:29   Güncelleme : 06-07-2021 00:36

ABD’nin “çocuk asker” suçlaması SETA raporuna mı dayanıyor?

Gazeteci Murat Yetkin, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 1 Temmuz’da yayınladığı “İnsan Kaçakçılığı” raporunda Türkiye’yi “çocuk asker” devşirme ve kullanımına destek veren ülkeler arasında saydığını hatırlatarak, bu kararın dayanağının, hükümete yakın olarak bilinen düşünce kuruluşu SETA’nın 2020’de yayınladığı ve sonra yayından kaldırılan raporu olabileceğini ileri sürdü.

ABD’nin “çocuk asker” suçlaması SETA raporuna mı dayanıyor?

Gazeteci Murat Yetkin, yetkinreport.com’da yayınladığı “ABD’nin ‘çocuk asker’ suçlaması SETA raporu üzerine mi?” başlıklı yazısında, ABD’nin raporunda Türkiye’nin Suriye’de rejim karşıtı Suriye Milli Ordusu (SMO) içinde yer alan Sultan Murad Tümenine “somut desteği” olduğu iddiasının yer aldığını belirterek, Sultan Murad Tümeni’nin de ABD listelerinde çocukları askere alıp savaşa süren örgütler arasında yer aldığını kaydetti.

Yetkin, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın 2 Temmuz’da yaptığı yazılı açıklamasında ABD Dışişlerinin bu ithamlarının “güvenirliliği şüpheli, bir takım STK raporlarındaki iddialara” ve “asılsız varsayımlara dayanarak” Türkiye’nin insan kaçakçılığıyla mücadele çabalarının gölgelenmeye çalışıldığının ifade edildiğini belirtti.

ABD’nin raporuna kaynak teşkil eden STK raporunun hangi STK olduğunu soran ve bu soruya cevap arayan Yetkin, “Geriye dönüp baktığımızda karşımıza AK Parti hükümeti çizgisindeki Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfının (SETA) 2020’de yayınladığı “Suriye milli Ordusu” çalışması çıkıyor.” diye yazdı.

SETA’nın söz konusu raporunun, bir süre sonra SETA’nın internet sitesinden silindiğine işaret eden Yetkin, “Cumhuriyet Gazetesinde 21 Kasım 2020’de Hüseyin Hayatsever imzasıyla yayınlanan “SETA, çocuk silahlı milislere yer verdiği raporunu yayından kaldırdı” başlıklı haber bunu anlatıyor.” İfadesini kullandı.

Murat Yetkin, Ömer Özkızılcık tarafından hazırlanmış olan SETA raporunda 18-20 yaş arasındaki “savaşçıların” oranının %10,34 olduğunun, bunların çoğunun 18 yaşın altında silah altına alındığının kaydedildiğine dikkat çekti.  Yetkin, “Yani ABD Dışişlerinin “İstihbarat ve Araştırma” Dairesi ile insan hakları birimlerine sadece SETA’nın sağladığı açık istihbaratı elden geçirip toplama çıkarma yapmak kalmış. (…) Özetle, ABD’nin Türkiye’ye Ankara’yı öfkelendiren “çocuk asker” suçlaması altından AK Parti çizgisindeki düşünce kuruluşu SETA’nın çıkma ihtimali bulunuyor.” diye yazdı.

Murat Yetkin, yazısının sonunda, ABD raporunun SETA raporuna dayanıp dayanmadığını öğrendiğinde bunu yazacağını kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA