GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-10-2019 22:11   Güncelleme : 07-10-2019 01:09

CHP’den MHP’ye cevap: Demokrasi tokadını yiyecekler

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin açıklamasına cevap veren CHP Grup Başkanvekili Özel, 31 Mart’ta İmamoğlu’na dokunmaya kalkanlar, 23 Haziran’da nasıl bir demokrasi tokadı yedilerse, Kılıçdaroğlu’na dokunmaya kalktıklarında o tokadın çok daha fevkinde bir demokrasi tokadını bu milletten yiyeceklerine şüphe yoktur” dedi.

CHP’den MHP’ye cevap: Demokrasi tokadını yiyecekler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına yayınlanan ve doğrudan CHP’yi ve genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan yazılı açıklamaya, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel cevap verdi.

“Küçük ortağın hezeyanlarına papuç bırakmayız”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yüz yıllık siyasî tarihi boyunca bu kadar vesvese ile dolu, bu kadar acemice ve alelacele kaleme alınmış, bu kadar mesnedsiz bir metinle ilk kez muhatap olduğunu belirten Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Ama CHP, ilk genel başkanından son genel başkanına kadar, haklarında tutuklama kararlarının, haklarında idam kararlarının, hatta hapis cezalarının, canlarına kast eden suikast girişimlerinin, linç girişimlerinin muhatabı olmuş, bunların hiçbir tanesine boyun eğmemiş, bir santim eğilmemiş, bir santim geriye gitmemiş bir siyasî hareket olarak; tükenmekte olan bir ittifakın, varlığını bu ittifak ortaklığına borçlu olan küçük ortağının hezeyanlarına papuç bırakacağını düşünenler, bu konuda yanılmaktadırlar.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin sağlık durumuyla ilgili ciddi endişer ve tartışmalar yaşandığına işaret eden Özel, bu süreçte genel başkan Kılıçdaroğlu’nun, Bahçeli’nin sağlık durumunu yakından takip ettiğini, ilk grup toplantısında Bahçeli’nin sağlığına kavuşup görevinin başına dönmesi temennisinde bulunduğunu hatırlattı.

MHP içine verilen bir mesajdır

Hiçbir CHP’linin, Bahçeli’nin sağlık durumunun kötüleşmesini istemeyeceğini ifade eden Özel, “Ama MHP’nin içinde Sayın Devlet Bahçeli’nin sağlık durumu ve siyasete devam edip etmeyeceği üzerine birtakım iç hesapların olduğu, hepimizin malûmudur” dedi.

Özel, bu gün yayınlanan yazılı açıklamanın, Türkiye’nin genel durumuna dair bir değerlendirme görünümü altında MHP’ye, ‘Sayın Bahçeli, görevinin başındadır. Sağlığı iyidir. Gündeme hakimdir. Hatta gündem değiştirmeye haizdir, mahirdir’ şeklinde etkili bir mesaj verme kaygısından öte bir anlam taşımadığını ifade etti.

CHP olarak, MHP’deki parti içi çekişmenin, rekabetin, hesapların durdurulmasına yönelik böyle bir metnin tarafı hâline getirilmekten, buna alet edilmekten üzüntü duyduklarını dile getiren Özel, bunu siyasî bir nezaketsizlik olarak gördüklerini vurguladı.

Özgür Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Tahkikat Komisyonları kurmaya yeltendiler”

“Bugün MHP, 1950’lerde kalmış ve ardında etkisi olanları bugün utandıran, kimsenin savunmadığı Tahkikat Komisyonlarını, 70 yıl sonra kendi partisi içinde kurmaya yeltenecek kadar, kendilerini de ileride utandıracak bir işe tevessül etmişlerdir. Sayın Genel Başkanımız hakkında birtakım çirkin iddialarla bir komisyon oluşturmak, hem de o komisyonda yer alan üç zatı, methiyelerle kendi kendilerine övdükleri bir metni Sayın Genel Başkanlarına imzalattırmış olmaları da bambaşka bir konudur.

“Bu, MHP’nin canlı bomba eylemidir”

CHP olarak bugüne kadar gündem değiştirme çabalarına çok muhatap olduk. Ancak MHP bugün ‘Biz hafta sonu CHP’nin gündemde yer almasına karşılık ve CHP’nin ittifakının İstanbul seçimlerini kazanmasından sonra bütün siyasî hesapların değiştiği; partinin kurucularının, önceki bakanlarının ‘yüzde 50 olmuyor, artık bunu 40’a çekelim’ deyip, üstü örtülü olarak da ‘MHP’den kurtulalım’ meselesinin dile getirildiği bir süreçte, gündeme gelmek isteyen birileri, ‘Gündeme bomba atalım’ derken, yaptıkları, canlı bomba eylemidir ve kendilerini, demokratik duruşlarını, meşruiyet anlayışlarını da parçalamışlardır. Tahkikat Komisyonlarının utancına 2019 yılında MHP’yi muhatap etmişlerdir. Bu durumu, üzülerek bir kenara not ediyoruz.

“23 Haziran’da nasıl bir demokrasi tokadı yedilerse…”

Sayın Genel Başkanın dokunulmazlığına gelince; Sayın Genel Başkanın dokunulmazlığı, anayasal bir dokunulmazlıktan ibaret değildir. Sayın Genel Başkanın dokunulmazlığı, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kendisine, gösterdiği adaylara, ortaya koyduğu siyaset anlayışına karşı milletin gösterdiği teveccüh ve İstanbul’u da aşan Türkiye İttifakına dönüşmüş olan kendisine bir sahip çıkmadır ki, 31 Mart’ta seçimleri küçük bir farkla kazanan Ekrem İmamoğlu’na dokunmaya kalkanlar 23 Haziran’da nasıl bir demokrasi tokadı yedilerse, emin olsunlar ki, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ya dokunmaya kalktıklarında o tokadın çok daha fevkinde bir demokrasi tokadını bu milletten yiyeceklerine hiç şüphe yoktur.

“Öcalan’a mikrofon uzattıranları incelesinler”

Ayrıca, bir komisyon kurulup, bu komisyon birtakım terör örgütü ilişkilerini inceleyip sonra da dokunulmazlık kaldırma noktasına gelecekse, MHP’ye tavsiyemiz, devletin televizyonunu sınır ötesine Erbil’e götürüp, Osman Öcalan’a mikrofon uzattırıp Cumhur İttifakı’na destek açıklatan ve bu işe Millî İstihbarat Teşkilatı’nı alet edenleri; Abdullah Öcalan’dan İmralı’da mektup alıp, o mektubu devletin ajansına İstanbul’un göbeğinde okutturup, seçimlere birkaç gün kala panik halinde Abdullah Öcalan’ın desteğini Cumhur İttifakı’nın adayına sağlamaya çalışanları incelemelerini, irdelemelerini ve kendi durdukları yeri sorgulamalarını kendilerine tavsiye ederiz.

Mücadelemiz ve ittifakımız devam edecek

CHP olarak kendi gündemimizi, halkın gündemini sürdürmeye, ittifakımızı genişleterek devam etmeye, güçlenen siyasetimizle birlikte bu tek adam rejimine karşı, rejime kast eden anayasa değişikliğinden sonra hayata geçirip, artık bunu hayata geçirenlerin de savunamadıkları, eleştirdikleri ve kurtulmaya çalıştıkları bu sözde yeni rejime karşı tam bir demokrasiyi, katıksız bir parlamenter sistemi, dünyadaki örneklerini aşan demokratik bir parlamenter sistemi kurana kadar, kuvvetler ayrılığını sağlayıp, yargı bağımsızlığını sağlayıp, sonuçta bu ülkede demokrasiyi yeniden egemen kılana kadar, demokrasi yürüyüşümüz, mücadelemiz ve ittifakımız devam edecektir.”

Ülgen: Bir parti, başka bir parti için komisyon kuramaz

Avukat Celâl Ülgen de, Bahçeli’nin açıklamasına twitter sayfasında tepki gösterdi. Ülgen, şunları kaydetti:

“MHP, Kılıçdaroğlu için komisyon kuracağına görevini yapsın; AKP iktidarı için kursun komisyonu... Bir parti,  başka bir partinin Genel Başkanı için komisyon filan kuramaz. Varsa suç tespitiniz, ihbar edin...”

(tv5.com.tr / Fotoğraf: Arşiv)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA