GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-10-2019 00:42   Güncelleme : 07-10-2019 01:08

Karamollaoğlu: Saadet’in kapısı bütün mağdurlara açıktır

“KHK Büyük Türkiye Buluşması”, Ankara Valiliği tarafından gerekçe gösterilmeden yasaklandı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Anayasaya aykırı olduğunu belirttiği engellemeye tepki gösterdi. Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, partisinin kapılarının bütün mağdurlara açık olduğunu bildirdi.

Karamollaoğlu: Saadet’in kapısı bütün mağdurlara açıktır

Resmî izinleri alınan toplantı, gerekçe gösterilmeden yasaklandı

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ankara Yılmaz Güney Sahnesi’nde yapılması planlanan “5-6 Ekim KHK Büyük Türkiye Buluşması” etkinliğinin, Ankara Valiliği tarafından yasaklandığını duyurdu.

Gergerlioğlu, İnsan Hakları Derneği İhraçlar Komisyonu tarafından organize edilen ve bütün KHK’lıların çabasıyla hazırlıklarının 3-4 aydır devam ettiği program için gerekli bütün resmî bildirimlerin yapıldığını, izinlerin alındığını, resmî işlemlerin tamamlandığını kaydetti.

Yasaklama, Anayasaya aykırı

Gergerlioğlu, “3 yıldır süren KHK zulmüne karşı hakkı, hukuku, adaleti, demokrasiyi isteyeceğimiz bu toplantı, maalesef bu gün Ankara Valiliği’nin bildirimiyle yasaklanmıştır. Bu, kabul edebileceğimiz bir yasaklama değildir. Bu, hukuksuz bir yasaklamadır. Bu, Anayasayı çiğneyen, Anayasa Madde 34’teki toplantı ve gösteri yürüyüşleri maddesini alenen çiğneyen bir bildirimdir” diye konuştu.

Hukuk devleti içinde bu tür uygulamaları kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Gergerlioğlu, KHK zulmünün 3 yıldır hangi boyuta geldiğini, KHK’lıların nasıl sivil ölüme mahkûm edildiklerini anlattıklarını söyledi.

Gergerlioğlu, engellenen toplantıda, kamu kurumları ve özel iş yerlerinde çalışmaları, Anayasal seyahat hürriyetleri ve pasaport hakları; bankadan kredi, tapudan daire almaları, herhangi bir özel kuruşun düzenlediği bir kursa bile katılmaları engellenen KHK’lıların nasıl sivil ölüme mahkûm edildiklerini anlatacaklarını ve çözüm yolu arayacaklarını dile getirdi.

Bunu barışçıl, insan haklarına uygun ve demokratik bir tarzda yapacaklarını belirten Gergerlioğlu, resmî izinlerin alınmış olmasına rağmen, hakkın, hakikatin ve hukuksuzluklarının, yasaya aykırı yaptıkları işlerin ortaya çıkmasından korkanların, Yılmaz Güney Sahnesi’ne tebliğ ettikleri bir yazıyla, toplantının yasaklandığını söyledi.

Tebliğ edilen yazıyı basın mensuplarına gösteren Gergerlioğlu, yazıda toplantının hangi kuruluş tarafından düzenlendiğinin bile belirtilmediğini, programı sosyal medyadan ve basından öğrendiklerinin ifade edildiğini belirterek, “Şu basit ve üzücü dile bakınız” dedi.

Gergerlioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Güneşin aydınlığından korkanlar, bu etkinliği yasakladı”

“ ‘Sosyal medyada bir KHK’lı platformunun paylaşımından duyduk’ diyor, Ankara Valiliği. Yahu, burası sokak değil. Resmî bir kurumsunuz. Size yapılmış bir başvuru var. En azından bize ileteceğiniz yazıda, düzgün bir hukuk ve yasa diliyle, neyi yasakladığınızı, kimin başvurusunu kabul etmediğinizi söyleyin yahu!”

Yasaklama tebliğinde gerekçenin de yer almadığını kaydeden Gergerlioğlu, “Bu, aslında bizim 3 yıldır KHK zulmü konusunda söylediklerimizin ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Gergerlioğlu, 2 gün boyunca sürmesi planlanan ancak yasaklanan toplantıya hukukçuların, siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katılacaklarını belirterek, “Güneşin aydınlığından korkanlar, bu etkinliği yasakladı” dedi.

Mağdurların, mazlumların, ezilenlerin, hakları gasp edilenlerin temsilcisi olduklarını vurgulayan Gergerlioğlu, “Barışçıl ve demokratik bir şekilde hakkımızı, hukukumuzu haykıracağız. Kimse de bunun karşısında duramayacak. KHK zulmü bitecek, bu zulmü yapanlar da tarihten silinecektir” dedi.

Karamollaoğlu: Saadet’in kapısı bütün mağdurlara açıktır

KHK Buluşmasının yasaklanması üzerine Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yayınladığı mesajla, partisinin kapılarının bütün mağdurlara açık olduğunu bildirdi. Karamollaoğlu, twitter mesajında şunları kaydet:

“Hakları ve işleri ellerinden alınmış insanların sesini kısmak için salonları ve meydanları kapatmanız hiçbir şey ifade etmez. Herkes bilmeli ki; Saadet Partisi’nin kapısı başta KHK mağdurları olmak üzere, bütün mağdurlar için sonuna kadar açıktır.

KHK’lı Buluşması Yasaklanamaz.”

Gergerlioğlu’dan teşekkür ziyareti

Karamollaoğlu’nun bu desteğine teşekkür eden Gergerlioğlu, twitter sayfasında yaptığı açıklamada, 5 Ekim Cumartesi günü saat 12:30’da Saadet Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret edeceklerini duyurdu.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA