SİYASET
Giriş Tarihi : 05-10-2019 02:22   Güncelleme : 07-10-2019 01:07

Saadet Partisi’nden iktidara: Camiyi yık, adaleti yıkma!

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydın, Hazreti Ömer’in, dönemin Şam Valisi Sad bin Ebi Vakkas’a söylediği “Camiyi yık, adaleti yıkma” sözünü hatırlatarak, 15 Temmuz sonrası süreçte yaşanan adaletsizliklerin bir an evvel giderilmesi çağrısında bulundu.

Saadet Partisi’nden iktidara: Camiyi yık, adaleti yıkma!
Aydın, 15 Temmuz sonrası süreçte iktidarın, “irtibat, iltisak” gibi ucu açık kavramlarla, “kurum kanaati” gibi absürt uygulamalarla insanları işlerinden ettiğini söyledi. Aydın, iktidara, adaletsizlikleri ortadan kaldırarak temiz bir sayfa açma çağrısında bulundu.

 

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz sonrası yaşanan süreç içinde Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan çıkış yollarına dair önerilerde bulundu.

“Birlikte yaşama bilincimizi güçlendirmeliyiz”

Ülkenin özgürlüğe, adalete, ahlâka; ekonomide doğru yatırıma, sürekli üretime, helâl ve dürüst kazanca, adil bir paylaşıma; ekmeğe, suya ve havaya duyulan ihtiyaç kadar ihtiyaç duyduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu:

“Kutuplaşmaları, kamplaşmaları, günlük kısır tartışmaları bir kenara bırakarak, bu topraklar üzerinde yaşayan hiçbir insanımızı ayırt etmeden, ötekileştirmeden, ‘hain’ ilân etmeden, bu aziz vatanda birlikte yaşama bilincimizi güçlendirmeye ihtiyacımız var.”

Haksızlığa uğrayan kim olursa olsun, ‘şucu, bucu’ demeden haksızlıkların giderilmesi gerektiğini ifade eden Aydın, “İnsanların, saçma sapan bahanelerle gözaltına alınması, işinden edilmesi, yıllarca cezaevinde yatması, nasıl görmezden gelinebilir?” diye sordu.

Aydın, 15 Temmuz sonrası yaşanan süreçte mağdur olanların seslerinin arş-ı âlâya yükseldiğini,  bu süreçte onlarca kişinin intihar ettiğini, kadınların, hamilelerin, çocukların cezaevlerinde olduğunu hatırlatan Aydın, “Ege’de batan botlarda bebeklerin, çocukların, kadınların sular altında kalması ile birlikte, insanlığımız da suların altında boğulmakta” dedi.

Annelerin acıları üzerinden kimsenin siyasî rant devşirmeye ve annelerin acılarını yarıştırmaya kalkmaması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Anneler, hepimizin annesidir. Acı, aynı acıdır, gözyaşı aynı gözyaşıdır. Onun için, hem çocukları aldatılarak, kandırılarak, baskıyla dağa götürülen annelerin acısı acımızdır, hem de Harbiyelilerin, askerî okul öğrencilerinin, er annelerinin feryatları da kulağımızda, yüreğimizde hissedilmelidir” diye konuştu.

“Ömer aranmaz, Ömer gibi olmaya çalışılır”

Birol Aydın, isim vermeden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen resepsiyonda söylediği ‘Bize Ömerler lâzım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şu anki konumumuzdan daha ileriki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın’ sözlerine atıfta bulundu. “Gerçekte Ömer aranmaz, Ömer olunmaya çalışılır” diyen Aydın, Hz. Ömer’in adaletine dair bir kıssayı şöyle anlattı:

“Camiyi yık, adaleti yıkma”

“Hazreti Ömer dönemidir. Şam Valisi Sad bin Ebi Vakkas’tır. Hz. Ömer’in ‘kankasıdır’ tabiri caizse; gençlik arkadaşıdır. Şam Valisidir. Şam’da bir cami inşaatını genişletmek istemektedir. İnşaatın rasasının bir kısmı, bir Yahudi vatandaşa aittir. Yahudi vatandaş, arsasını cami için tahsis etmek istemez; ama Şam Valisi, ne yapar eder, Yahudi vatandaşın arsasını da kamulaştırır. Yahudi vatandaş, zâr nâçar, sorununu, derdini Medine’ye giderek Hz. Ömer’e aktarır. Hikâye uzundur; ama sonunda Hz. Ömer, Şam Valisi Sad bin Ebi Vakkas’a, yani arkadaşına, şöyle bir cevap gönderir: Vali, Vali! Camiyi yık, adaleti yıkma! Ben, Nuşirevan’dan daha az âdil birisi değilim.”

Aydın, bu kıssanın, herkese rehber olacak bir kıssa, “Camiyi yık, adaleti yıkma” cümlesinin de herkese düstur olacak bir cümle olduğunu söyledi.

Yoksullara cezaevi, zenginlere özgürlük

Kendisini adeta ‘sütten çıkmış ak kaşık’ gibi gören iktidarın, herkesi suçlu, herkesi hain olmakla suçlamasına tepki gösterdi. Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu Beyler, kendilerinden olmayan herkesi sudan bahanelerle, kendilerinin icat ettikleri kalıplarla “suçlu, terörist, hain” ilân ettiklerini ifade eden Aydın, “Kendilerinden olanı aklamakla yetinmeyip, malûm, bir de parası olanların kurtarıldığı borsanın kurulduğu iddiaları, ayyuka çıkmıştır. Zayıflara, güçsüzlere, arkası olmayanlara güç yetirip, güçlülere ve imtiyazlılara adaletsizlik borsası oluşturulması, ülkemiz, milletimiz ve bu arkadaşlarımız açısından ne kötü bir durumdur” diye konuştu.

Aydın, iktidarın, “İrtibat, iltisak” gibi ucu açık kavramlarla, ‘kurum kanaati’ gibi absürt uygulamalarla insanları işlerinden ettiğini belirtti.

“Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet”

 “Yargıtay’dan yeni FETÖ kriterleri” başlıklı haberlere atıfta bulunan Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Gazeteye abona olursa suçlu değilmiş de, gazeteye abone yaparsa suçluymuş. Digitürk’ü şöyle iptal ederse suçlu değilmiş de, şöyle iptal etmezse suçluymuş. Bankaya şu zamanda para yatırırsa suçluymuş, şu zamandan sonra yatırmazsa suçlu değilmiş. Çocuğunu öyle değil de şöyle dershaneye, okula kaydederse suçlu değilmiş, şöyle olursa suçluymuş. Allah aşkına, bırakın bu zırvaları diyoruz. Bir bankaya para yatırmak da, çocuğunu okula, dershaneye göndermek de, şu dergiyi, filanca gazeteyi almak da suç falan değildir. Eğer bunlar suçsa, sizin çoğunuzun, milletin yüzüne bakacak, insan içine çıkacak haliniz de dermanınız da olamaz.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet” şeklinde yaptığı tasnifin güzel bir tasnif olduğunu belirten Aydın, ancak iktidarın,  bu tasnifin tam tersi uygulamalarda bulunduğunu, bunun da arş-ı âlâyı titrettiğini söyledi.

Bir an evvel âdil bir yargılama sürecine geçilmesi gerektiğini söyleyen Aydın, takipsizlikle beraat alan binlerce insanın işlerine iade edilmesi; Harbiyelilerin, askerî öğrencilerin ve er annelerinin gözyaşlarının dindirilmesi; hamile kadınların, bebeklerin, çocukların özgürlüklerine kavuşmaları gerektiğini dile getirdi.

“Gelin bir başlangıç yapalım” çağrısında bulunan Aydın, KHK mağdurları başta olmak üzere, yaşanan adaletsizliklerin bir an evvel giderilmesini istedi.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA