YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 12-07-2021 04:38   Güncelleme : 12-07-2021 04:44

Karatay Lavanta Bahçesi’ni bir haftada 50 bin kişi ziyaret etti

Konya Karatay Belediyesi tarafından 90 bin metrekarelik bir alana 2 yıl önce 100 bin lavanta fidesi dikilerek oluşturulan lavanta bahçesi, halktan büyük ilgi görüyor. Başkan Kılca, Lavanta Bahçesi’ni bir hafta içinde 50 bin kişinin ziyaret ettiğini söylüyor.

Karatay Lavanta Bahçesi’ni bir haftada 50 bin kişi ziyaret etti

Karatay Belediyesi Başkanı Hasan Kılca, 2 yıl önce hafriyat toprakları ve moloz yığınları ile dolu olan alanı temizleyip büyük bir lavanta bahçesi hāline getirdiklerini söylüyor.

Karatay Lavanta Bahçesi’ni hem ilçeyi güzelleştirmek hem turizmini geliştirmek hem de belediye gelirlerini artırmak amacıyla kurduklarını ifade eden Başkan Kılca, lavanta bahçesinde hem çiçeklik hem yağlık lavanta ürettiklerini belirtiyor.

Kılca, lavantanın kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılan bir bitki olduğunu belirterek, kıraç topraklarda yetişebilen ve getirisi çok olan lavantayı üreterek, çiftçilere de örnek olmak ve üretimini teşvik etmek istediklerini kaydediyor.

Sadece Konya’dan değil başka şehirlerden de lavanta bahçesini görmeye gelen çok sayıda ziyaretçi olduğunu ifade eden Kılca, şehrin turizmine ve ekonomisine katkı sağlayan bu çok yönlü projeyi hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiriyor.

“Bir haftada 50 bin ziyaretçi”

Başkan Kılca, 1 Temmuz’da ziyarete açılan Lavanta Bahçesi hakkında şunları söylüyor:

“Bir haftada yaklaşık 50 bin ziyaretçi ağırladık. Özellikle cumartesi ve pazar günleri oldukça yoğun oluyor. Düğünlerden sonra gelinlerimiz, damatlarımız gelip çekim yapıyor.

Lavanta Bahçesi’ne özellikle fotoğraf sanatçıları çok fazla rağbet gösteriyor. Buraya gelen fotoğraf sanatçılarından çok olumlu dönüşler alıyoruz. Bahçe içerisine yerleştirdiğimiz materyallerle fotoğraf çekilebilecek çok güzel alanlar oluşturduk. Misafirlerimiz burada en güzel anları ölümsüzleştiriyor. Gelenler, güzel kokular içerisinde, çok güzel kareler yakalıyor. Şehrimizin güzelliğine güzellik kattığımızı düşünüyorum.”

Karatay Lavanta Bahçesi, Karaaslanüzümcü Mahallesi’ndeki Kosova Caddesi üzerinde, Karaaslan Hobi Bahçeleri’nin yanı başında bulunuyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA