EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-07-2021 01:35   Güncelleme : 13-07-2021 01:40

75 milyon dolardan 980 milyon dolara bir BMC hikâyesi

Ekonomist İbrahim Kahveci, Çukurova Grubu’ndan TMSF’ye, oradan Ethem Sancak’a geçen, daha sonra hisseleri Katar ordusuna, Talip Öztürk’e ve Fuat Tosyalı’ya satılan BMC’nin hikâyesini anlatırken, “BMC, çok güzel bir ‘temiz, legal para’ yaratma işi.” dedi.

75 milyon dolardan 980 milyon dolara bir BMC hikâyesi

TV5’te yayınlanan ve Suat Dural’ın sunduğu, Ekonomist İbrahim Kahveci’nin değerlendirmelerde bulunduğu “Ekonomi ve Ötesi” programında, BMC’nin el değiştirme süreci ele alındı.

Ekonomist Kahveci, uzun yıllar ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan ve Çukurova Grubu’ndan TMSF’ye geçen BMC’nin ilginç el değiştirme hikayesini anlattı. BMC’nin TMSF’den Ethem Sancak ve son olarak Tosyalı Holding’e nasıl geçtiğini özetleyen Kahveci, BMC’nin hikâyesini şöyle anlattı:

“75 milyon dolara TMSF el koydu, 350 milyon dolara Ethem Sancak aldı”

“TMSF, 2013 yılında 75 milyon dolar karşılığında Show TV ve BMC’ye el koydu. Bir yıl sonra ise BMC’yi, Ethem Sancak’a ait ES Mali Yatırım’a aşağı yukarı 350 milyon dolara sattı. 75 Milyon dolara TMSF el koydu, 350 milyon dolara Ethem Sancak aldı. BMC’nin %100 hissesini 350 milyon dolara alan Ethem Bey 275 milyon dolar zarar etmiş gözüküyor. Ethem Sancak ne kadar zararlı bir iş yaptı değil mi? Ancak BMC’nin %100 hissesine sahip Ethem Sancak, BMC’nin %49 hissesinin bir kısmını 300 milyon dolara Katar ordusuna, bir kısmını da Talip Öztürk’e satıyor. Geriye elinde kalan yüzde 50,1’lik hisseyi de Fuat Tosyalı’ya 480 milyon dolara satıyor. Yani tamamını 960 milyon dolara satan Ethem Sancak. Net olarak 430 milyon dolar artıya geçiyor.”

“Tosyalı, BMC işine niye girdi acaba?”

Fuat Tosyalı’nın Türkiye Varlık Fonu’nda aynı zamanda yönetim başkan yardımcısı, yurt içi ve yurt dışı yatırımları olan uluslararası bir iş insanı olduğunu söyleyen Kahveci, bu tür iş insanları için kredibilite ve şeffaflığın çok önemli olduğunu belirtti. Kahveci, “Tosyalı, BMC gibi hikâyesi çok karmaşık olan, siyasetin, devletin ve birçok şeyin girdiği işe niye girdi acaba? Ben gerçekten Fuat Tosyalı gibi uluslararası kredibilitesi olan bir iş insanın böyle bir şeye girmesini ilginç buluyorum. Niye yabancı bankalar nezdindeki uluslararası kredibilitesini zedeliyor? Çok ilginç bir nokta” dedi.

“885 milyon dolar, artık temiz, legal bir para”

Ekonomist Kahveci, “O günkü kurla 750 milyon lira (75 milyon dolar) borç karşılığı alınan şirket, 8 milyar liraya (980 milyon dolara) satılıyor. Yani 7-8 milyar lira net bakiye var. Bu ne oldu? Aynı zamanda bir para yaratılmış oldu. Tırnak içinde söylüyorum: Tertemiz para (!) 885 milyon dolar bir para temizlenmiş oldu burada. 885 milyon dolar; artık temiz, legal bir para. 75 milyon dolara alıyorsun, arta arta fiyatlar legalleşiyor. Peki, dünya çapında büyük işleri varken bir iş insanı, kendini niye bu kadar riske atıyor? Bilmiyorum, merak ediyorum” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA