GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-07-2021 05:50   Güncelleme : 16-07-2021 05:59

“Soylu’nun ekibi bana, ‘(Erdoğan’a karşı) elimizde belgeler var’ dedi”

Konuşmalarında zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bazı dosyalar iletip uyarıda bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Emin Gürses, Bakan Soylu’nun yüklü miktarda milletvekiliyle DYP’ye geçmesi planı olduğunu iddia etti. Gürses, “Soylu’nun ekibi bana gelip dedi ki, ‘Görevden alınması hālinde kendisine başka bir bakanlık verilsin. Verilmezse Sayın Bakanımızın da elinde başka belgeler var.’ dedi. Gürses, şantaj yapması hālinde Soylu’nun kendini hapiste bulabileceğini söyledi.

“Soylu’nun ekibi bana, ‘(Erdoğan’a karşı) elimizde belgeler var’ dedi”

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses, Ulusal Kanal’da yayınlanan “İşin Aslı” programında, Sezim Özadalı Sungur’un gündeme dair sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı, içinde Süleyman Soylu’nun da bulunduğu Brüksel merkezli bir operasyon hazırlığı olduğunu iddia eden Emin Gürses, bu hazırlığa karşı devlet kurumlarının teyakkuz hālinde olduğunu ileri sürdü.

“AK Parti’den DYP’ye yüklü bir milletvekili kayması planlanıyor”

AK Parti içinde hareketlenmeler olduğunu ileri süren ve Recep Tayyip Erdoğan’ın çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Gürses, “Şimdi duyduk ki, Doğru Yol Partisi’ne yüklü bir milletvekili kayışı olacak. Söyleniyor. Doğru Yol Partisi’nde çok temiz bir adam var başında. Temiz bir adam; ama Süleyman Soylu’nun da bu işlerin içinde olduğu söyleniyor. Bilmiyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Süleyman Soylu’yu görevden almak istediğini ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bunu engellediğini ileri süren Gürses, “Bahçeli’nin, Süleyman Soylu’nun görevden alınmasını engellemesi, tabanda büyük sıkıntı yarattı.” dedi.

Emin Gürses, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer Süleyman Soylu, buradan diyelim ki 50 tane, 80 tane, 70 tane, 100 tane, 90 tane neyse, milletvekilini aldı, Doğru Yol Partisi’ne gittiler. Doğru Yol Partisi mecliste. Ama Doğru Yol Partisi genel başkanı, çok temiz bir adam. Bizim elimizdeki bilgilere göre çok temiz, namuslu bir adam. Süleyman Soylu’ya bu partiyi verir mi? Bana göre vermez. Vermeyince Süleyman Soylu ne yapacak? Süleyman Soylu’yu Bahçeli ne zamana kadar korur o zaman? O zaman ne yapacak? Süleyman Soylu tasfiye edilecek.

“Soylu şantaj yaparsa onu hapishanede görebiliriz”

Süleyman Soylu diyor ki, diyormuş ki, ‘Bana bir bakanlık verin. İçişleri Bakanlığından alsanız bile sokağa beni bırakmayın. Bana geldiler, dediler ki, ‘Süleyman Soylu bakanımıza bir bakanlık versinler.’ Tayyip Erdoğan İçişleri Bakanlığından alsa bile orman bakanı, bilmem ne bakanı, bir şey yapsınlar. Yani ‘orta yerde bırakmayın bunu.’ Tayyip Bey de bu kadar lafın üzerine bu kadar sahip çıktı şimdiye kadar. Şimdi bunların soruşturmaya ihtiyacı var. Bunlar eninde sonunda soruşturulacak. Ha, diyorlar ki, ‘Süleyman Soylu’nun da bildikleri var. Dosyaları çıkarır.’ E o zaman bu şantaja girer. O zaman da ne olur? Süleyman Soylu’yu hapishanede görebiliriz. Bu böyle. Sen şimdi şantaj yapmaya kalkarsan ki böyle bir şey yapacağını sanmıyorum, böyle konuşmalar oluyor. Yanındaki adamlar bunu söylüyor. Ama böyle bir şey olursa, Süleyman Soylu hapishaneye girer.

Şimdi AK Parti’den sadece bu 50, 60, 70, 80, 90 (milletvekili) Doğru Yol Partisi’ne gitmekle kalmaz, Brüksel’den yapılan kışkırtmada AK Parti’den Gelecek ve DEVA Partisi’ne de kayma olur. Tayyip Erdoğan’ı ortada bırakmak için böyle bir operasyon var. Böyle bir operasyon düşünülüyor. Biz, Tayyip Bey’i uyaralım. Ne yapacak, ne edecek? Operasyonu, yani üflemelerini sona bırakırsa kendi üflenir. Eğer böyle bir şey olursa ne olur biliyor musunuz? Birkaç tane parti, AK Parti’nin çoğunun gittiği bir Doğru Yol Partisi, bunlar mecliste çoğunluğu oluştururlar. Şimdi biz de diyoruz ki, Tayyip Bey elini çabuk tutsun, kendini etrafındakilerden temizlesin. Yani biz iyi niyetli düşünüyoruz. Vatandaş bize kızıyor. Diyor ki, ‘Tayyip Bey, etrafındaki kirli adamları bilmiyor mu?’ Cumhurbaşkanını makam olarak korumak, bizim görevimizdir. Biz devlet memuruyuz. Ama Tayyip Bey de bu etrafından kendine bilgi sızmıyor. Buna bir çare bulması lâzım. Yavaş yavaş etrafını bir temizleme operasyonu başlattı. Yani öyle bir temizleme olacakİ ama bu Süleyman Soylu, partiden kopmalar, diğer partilere gitmeler, bunlar büyük sıkıntı yaratabilir Türkiye için. Sonunda doğru olan ne olabilir? Ortak bir aday gösterilir, cumhurbaşkanı adayı. Kılıçdaroğlu ile anlaşabilirler, başka bir isimle anlaşabilirler ve Tayyip Bey de bunlarla beraber hareket eder. Tayyip Bey’in şu anda CHP ile yahut da belli partilerin dışındaki partilerle görüşmesinde fayda vardır. Çünkü Tayyip Bey’in altını boşaltıp kendini orta yere bırakacaklar. Bu konuda biz görevimizi yapalım; çünkü bütün bu operasyonlar, Brüksel merkezli operasyonlardır.”

“Soylu’nun bağlantıları hakkında devletin elinde bilgiler var”

Program Sunucusu Sezim Özadalı Sungur’un, MHP ve Vatan Partisi’nin Soylu’yu başarılı bulduklarını hatırlatması üzerine Gürses, “Soylu’nun başarısına bir şey demiyoruz. İçişleri bakanı olarak çok… Burada kaç defa övdük, değil mi? Dedik ki böyle içişleri bakanı görmedik. Her yere koşturuyor; ama devletin elinde başka bilgiler var. Soylu’nun kendisinin yok da kendisinin bağlantılı olduğu insanların hakkında başka bilgiler var.” dedi.

“Şantaj yaparsan devlet seni ezme hakkını kullanır”

Gürses, Soylu’nun neden böyle bir adım atabileceğinin sorulması üzerine de şunları söyledi:

“Taban diyor ki ‘Soylu gitsin.’ AK Parti içindeki önemli bir ekip, ‘Soylu gitsin.’ diyor; ama Soylu’nun ekibi de bana geldiler, dediler ki ‘Sayın Bakanımıza bir bakanlık verin.’ Sanki bakanlıkları ben veriyorum da. ‘Bir bakanlık verin. Eğer verilmezse, Sayın Bakanımızın da elinde başka belgeler var.’ Haa dedim. Bu şantaja girer. O zaman kusura bakmayın. O zaman da Süleyman Soylu hapse girer. Eğer şantaj işin içine girerse, devlet onu affetmez. Devlet, makamlarda bulunan şahıslara bilgileri açar; ama o bilgileri o şahıslar, o makamdan dolayı edindikleri bilgileri korumazlarsa, onun altında kalırlar.

Devlet, o konuda herkese mesafeli davranır. Der ki ‘Emin Hoca, biz sana şu makamda şu bilgileri veriyoruz.’ Sana onları verir. Sen onları, o önemli yerde durmadın diye, ‘Bu bilgiler bende var. Bak benimle uğraşmayın.’ dersen, devlet seni ezme hakkını kullanır. Bütün devletler bunu yapar. İngilizler köprüden atar, Amerikalılar asit kuyusuna atar, Suudî Arabistanlıları gördük, burada asit kuyusuna attılar. Amerikalılardan onu öğrenmişler çünkü. Suudî Arabistan istihbarat şefinin yardımcısı, CIA’in yetiştirdiği adamdı. O zaman bana sordular burada, ne dedik biz? Dedik ki o cesedi bulamazsınız; çünkü asit kuyusu kapları var bunların. Atarlar, öbür taraftan sifonu çekerler. Bulamazsınız dedik onu. Çünkü o adam öyle eğitim almış. Ama bu tür şantaj işleri, devlet kademelerinde görev yapan insanların hiçbirine yakışmaz. Yaparsa faturasını öder.

“Brüksel operasyonu konusunda devlet kurumları teyakkuz hālinde”

Ama bu Brüksel merkezli operasyon konusunda devletin kurumları, şu anda teyakkuz hālindedir. Tayyip Bey’e de gerekli bilgileri iletiyorlar. MİT’in içindeki millî kanat da Tayyip Bey’e bilgileri iletiyor. Gerekli bilgiler iletiliyor, gerekli yerlere. Emniyettekiler de. Tabii değişiklikler yapılıyor; çünkü görevini yapar herkes. Kimse şikâyet etmeyecek. Kimse bulunmaz adam değildir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA