SİYASET
Giriş Tarihi : 16-07-2021 17:49

“Erdoğan, 15 Temmuz’u kendi “Reichstag Yangını”na çevirdi”

CHP Sözcüsü Öztrak, Hitler’in Reichstag Yangını’nı gerekçe göstererek demokrasiyi askıya aldırmasına atıfta bulunarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’u kendi “Reichstag Yangını”na çevirdiğini iddia etti.

“Erdoğan, 15 Temmuz’u kendi “Reichstag Yangını”na çevirdi”

“Reichstag Yangını”

27 Şubat 1933’te Alman parlamentosunun toplandığı Reichstag binası kundaklanmış, yangının ertesi günü Hitler, bu gerekçeyle Cumhurbaşkanı Hindenburg’a, anayasanın kişi hak ve özgürlükleriyle ilgili maddelerini ortadan kaldıran bir kararname imzalatmıştı. Sonraki günlerde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi ve Alman Ulusal Halk Partisi dışındaki bütün partilerin yayınları ve seçim çalışmaları durdurulmuş, Almanya Komünist Partisi’nin parlamentodaki 81 milletvekili ve partinin ileri gelenleri tutuklanmıştı.

***

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Dün anılan 15 Temmuz darbe teşebbüsünün 5’inci yıl dönümü münasebetiyle bir değerlendirme yapan Öztrak, 15 Temmuz 2016’ya kadar olan bitenlerin herkesin malûmu olduğunu ancak 15 Temmuz gecesi yaşananların bugün dahi tam olarak aydınlanmadığını söyledi.

Öztrak, bu konuda şunları söyledi:

“ ‘Aldandık’ bahanesi, tam bir aldatmadır”

“TBMM’nin hazırladığı Araştırma Komisyonu Raporu, sümen altı edildi, milletten gizlendi. Daha önce ‘Ne aldatan olduk ne aldanan’ diyenler, şimdi çıkmışlar ‘Aldandık’ diyorlar. Bilinen bir kuraldır; siyasette kandırılmış olmak, bir mazeret değildir. Siyasette ‘Aldandım.’ demek, ‘Basiretimi ve aklımı kaybettim; kararlarım ve eylemlerim hükümsüzdür.’ demeye gelir. Ülkeyi yönetenler, ‘Aldandık.’ deyip geçemez; çünkü bunun vahim sonuçları olur, olmuştur da.

Devletimizin ve ordumuzun içine özenle yerleştirilen, himaye edilen bazı gözü dönmüş hainler, 15 Temmuz 2016’da milletimize silah çekmişlerdir. Gazi Meclisimizi bombalamaya cüret etmişlerdir; ama o gece Erdoğan, uçan sarayında konforlu bir şekilde semalarda dolaşırken, milletvekilleri Meclise sahip çıkmıştır. Milletimiz, devletini sokaklardan toplamıştır. 251 yurttaşımız, şehit olmuştur. 2196 yurttaşımız yaralanmıştır. O gece uçakla havada turlayan Erdoğan, şimdi çıkmış, ‘Darbeciler karşıma çıksaydı, şehadete yürümek için bir an bile tereddüt etmeyecektim.’ diye ahkâm kesiyor. Ya insanda biraz sıkılma olur. Beyefendi, siz işinizi doğru dürüst yapsaydınız, 251 yurttaşımız şehit olmayacaktı. Halkımız, bunca acıyı çekmeyecekti. E bu sözleri ederken bari milletten utanın. Biz, 251 vatandaşımızı rahmetle anıyoruz. Dün bu mankurtları devletimizin adliyesine, maliyesine, askeriyesine yerleştirenlerin bugün ‘Aldandık.’ bahanesi, tam bir aldatmadır; çünkü her ey milletin gözlerinin önünde olmuştur. Her şey, bunların rıza ve onaylarıyla gerçekleşmiştir. Erdoğan hükümetleri, Millî Güvenlik Kurulu’nun FETÖ ile ilgili uyarılarını görmezden, bizim uyarılarımızı ise hiç duymazdan gelmiştir. Erdoğan’ın ‘Aldandık.’ Sözünde zerre miskal samimiyet olsaydı, 15 Temmuz’dan sonraki süreç, bambaşka olurdu. Erdoğan, 15 Temmuz’u kendi “Reichstag Yangını”na çevirmezdi. 15 Temmuz gecesi oluşan dayanışma havasını kendi koltuk ihtirası için istismar etmezdi. Hain darbe girişiminden 5 gün sonra OHAL ilân ederek, darbeye direnen Gazi Meclisi devre dışı bırakıp, 20 Temmuz sivil darbesini gerçekleştirmezdi.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA