Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-07-2021 03:16

Afganistan, “Bitmeyen Savaş” ve Türkiye

Afganistan savaşının ABD askerî literatürüne “Bitmeyen Savaş” olarak girdiğini belirten Prof. Dr. Hasan Köni, Türkiye’nin Afganistan’da NATO boyutunu kullanarak ABD adına ‘birtakım hareketlere girişmesi’ hālinde, Rusya ve Çin’in bundan rahatsız olacaklarını söyledi.

Afganistan, “Bitmeyen Savaş” ve Türkiye

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni, TV5’de yayınlanan “Konuşmadan Olmaz” programında Hasan Basri Akdemir’in Afganistan meselesine dair sorularını cevapladı.

Sovyetler Birliği’nin (SSCB) Afganistan’ı işgalinin ardından ABD’nin İslâm’ı kullanarak Rusya’yı (SSCB’yi) Afganistan’dan çıkardığını hatırlatan Prof. Köni, “Taliban’la birlikte savaştılar Ruslara karşı. Birtakım hareketler yaptılar. Hatta film bile çevirdiler. Orada ok atarak Rus uçağını filan düşürüyordu Rambo. Kafkaslarda kullandıkları Usame Bin Ladin, CIA’e çalışıyordu. Sonra aynı Ladin, Suudî Arabistan parasıyla Afganistan’daki harekete girdi.” dedi. Prof. Köni, bu operasyonu, Jimmy Carter döneminde ABD Millî Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski’nin yaptığını belirtti.

Hasan Köni, ABD’nin daha sonra Usame Bin Ladin’i Afganistan’dan istediğini, Afganistan vermeyince de bunu gerekçe gösterip Afganistan’a girdiğini, ardından NATO’nun girdiğini ve Taliban’ı bombaladığını anlattı. NATO’nun çağrısı üzerine, Türkiye de dahil olmak üzere başka NATO üyesi ülkelerin de Afganistan’a girdiğini ancak sorunun bugüne kadar çözülemediğini, ABD’nin Trump döneminde Afganistan’dan askerini çekmeye karara verdiğini söyledi. Köni, bu durumun ABD askerî literatüründe “Bitmeyen Savaş” olarak yer aldığını kaydetti.

Türkiye’nin ABD’ye, neden Kâbil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama teklifinde bulunduğunun sorulması üzerine Köni, “Amerika ile bir yaklaşım olmasaydı, Amerika uluslararası ekonomiyi elinde tuttuğu için, Türkiye’nin zor durumda olan bu ekonomik yapısı, tekrar bir kredi bulabilir hāle gelmezdi.” dedi.

Hasan Köni, bu bölgede hızla ABD’nin yerini Çin’in almakta olduğunu, Çin’in bu bölgeyi “Yol ve Kuşak Projesi”ne dahil etmek istediğini; Taliban’ın güvendiği ikinci ülke olan Hindistan’ın da bölgeye girmek istediğini anlattı. Köni, bu ülkelerin Türkiye’yi bölgede istemediklerini belirtti.

Bir soru üzerine Taliban’ın yapısı hakkında bilgi veren Köni, ağırlıklı olarak Peştunlardan oluşan Taliban’ın içinde Uygurların, Özbeklerin, bazı Tacik gruplarının yer aldığını, bu grupların da ABD ve Batı karşıtı olduklarını ifade etti.

Taliban’ın ana yapısının dışında kalan grupların, İran üzerinden Türkiye’ye gelip, buradan Avrupa’ya gitmek istediklerini belirten Köni, Avrupa’nın bu göç dalgasından çok tedirgin olduğunu, bu göçü durdurmak isteyen Almanya, İngiltere ve Fransa’nın, Türkiye’ye destek olarak asker gönderebileceklerini söylediklerini ifade etti.

“Türkiye, NATO’nun boyutunu kullanarak birtakım hareketlere girişiyorsa, o zaman hem Rusya hem Çin için bir tehdit oluşturur.” diyen Köni, bölgede hassas teknolojide kullanılan bazı madenler olduğunu, Çin’in bu madenleri de istediğini kaydetti.

Köni, “Şimdi Türkiye, orada ABD adına birtakım hareketlere girişip birtakım çatışmalara girerse, o zaman öbürlerinin desteğiyle bunu yapabilirler. Bir tek farklılık var, Pakistan; ama Çin de Pakistan’ı elinde tutuyor.” diye konuştu.

Hasan Köni, göç dalgasının Avrupa’da da Türkiye’de de ekonomik sebeplerle halk arasında çatışmaya sebep olabileceğini ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA