SİYASET
Giriş Tarihi : 18-07-2021 00:23

“Devletimizi kaybettik; onu yeniden inşa etmemiz lâzım”

Eski CHP Genel Başkanı Baykal, “100 yıl önce bütün dünyayı karşımıza alarak kurduk bu devleti. Devletimizi kaybettik; onu yeniden inşa etmemiz lâzım.” dedi.

“Devletimizi kaybettik; onu yeniden inşa etmemiz lâzım”

Eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhuriyet gazetesinden Sertaç Eş’in sorularını cevapladı.

Gazeteci Sertaç Eş, Baykal’ın söylediklerini şöyle nakletti:

“Mevcut siyasal duruma ilişkin çarpıcı değerlendirme yaptı: Yüz yıl önce bütün dünyayı karşımıza alarak kurduk bu devleti. Devletimizi kaybettik; onu yeniden inşa etmemiz lâzım.

Sonra kaygılarını dile getirdi ve uyarılarını sıraladı. Baykal’a göre birinci kaygı noktası kayıp silahlar. İddiaların doğru olma olasılığını ve sivil yurttaşlara yansımış olma olasılığını ürkütücü buluyor.

“Afganistan, Suriye’den daha büyük bir hata olabilir”

Diğer kaygı duyduğu noktayı ise Afganistan olarak açıklıyor. “Kâbil’in savunulması konusu bir tehdit. Çok ciddi bir yankısı olabilir. Suriye’den daha büyük bir hata olabilir. NATO bu kadar güçlü, o oradan çıkarken biz çok belâlı bir sorumluluk üstleneceğiz. Evlâtlarımızı ateşe atacağız. Türkiye’ye yönelik bir göç tırmanışı olabilir. Ülkenin demokrasi alanı açısından çok vahim bir hata olacak” diyor.

“OHAL yetkileri seçimi de etkileyebilir”

Bir noktada daha uyarısı var Baykal’ın. Hükümetin OHAL uygulamalarını sürdürmek için çıkarmak istediği torba yasa. Yasa, seçim dönemini de kapsayacak şekilde çıkarılıyor. Baykal, düzenlemelerin, “yürütmeye verilecek yetkiler nedeniyle seçime de etki edebileceğini” düşünüyor.

Baykal’a Millet İttifakı’nın çabalarını nasıl değerlendirdiğini sorduk. Gayet olumlu buluyor. “Çok yerinde bir girişim. Türkiye’nin tam ihtiyacı doğrultusunda, küçük parti perspektifinin ötesinde bir dayanışma ortaya çıktı. Yalnız yeni tehditlere karşı da donatılması lâzım” diye ekliyor.

“Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum”

Baykal, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, partinin eski genel başkanlarına yönelik iddialara gösterdiği tepkiden de memnun. “Genel Başkan’ın gösterdiği tepki çok değerlidir. Ben şahsına teşekkür ediyorum.” yorumunu yapıyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA