GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-07-2021 11:27

Mahkemeden RTÜK Başkanına: Siyasetçiler eleştirilere katlanmalıdır

RTÜK Başkanı Şahin’in, CHP’li Altay’ın kendisi hakkındaki sözleri sebebiyle açtığı tazminat davası reddedildi. Altay’ın sözlerinin ifade özgürlüğü sınırlarında kaldığına hükmeden mahkemenin kararında, “Siyasetle uğraşan kişilerin sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere dahi katlanması gerektiği” vurgulandı.

Mahkemeden RTÜK Başkanına: Siyasetçiler eleştirilere katlanmalıdır

Cumhuriyet’in haberine göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay’a, “Tayyip Erdoğan’ı mutlu etmek için şaklabanlık ve şarlatanlık yapmak için oraya seçilmediniz.” sözleri sebebiyle açtığı manevî tazminat davası, mahkeme tarafından AİHM ve Yargıtay içtihatları emsal gösterilerek reddedildi. Mahkeme kararında, Altay’ın sözlerinin “ifade özgürlüğü kapsamında olduğu” belirtilerek, “siyasetle uğraşan kişilerin eleştirilere katlanması gerektiği” kaydedildi.

RTÜK’ün bazı televizyon kanallarına yayın durdurma ve para cezası uygulamasının ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Mayıs 2020’de TBMM’de yaptığı basın toplantısında, RTÜK’e tepki göstererek, şunları söylemişti:

“Yandaş olmayan, borazan olmayan medyada terör estiriyor. Bunu yapamazsın ey RTÜK Başkanı, üyeleri. Anayasal bir kurumun üyelerisiniz. Bir kişiye yaranacağız diye TBMM tarafından seçilmiş üst kurul üyelerinin bu kadar partizanlaşması, taraflı hale gelmesi ve AK Parti’ye, Tayyip Erdoğan’a övgüler yağdırmayan, Erdoğan öksürürken bile canlı yayına geçmeyen televizyonlara baskı yapmasını kabul etmiyoruz.”

“Siyasetçiler eleştirilere katlanmalı”

Eleştiriler üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle CHP’li Engin Altay’a manevî tazminat davası açarak  Altay’dan 10 bin TL manevî tazminat talebinde bulundu.

Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada, Altay, avukatı aracılığıyla verdiği cevapta, açıklamasının “eleştiri sınırları içerisinde kaldığını” belirtti. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi, RTÜK Başkanı Şahin’in açtığı davayı reddetti.

Mahkemenin gerekçeli kararında, Altay’ın sözlerinin “hakaret kastı ile söylenmediği, siyasî eleştiri niteliğinde sözler” olduğu belirtilerek, AİHM’nin verdiği bazı kararlar ve Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin içtihatları emsal gösterildi. Gerekçeli kararda, “Siyasetle uğraşan kişilerin kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere dahi katlanması gerektiği” belirtilerek, “Bu durumun demokratik toplum hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olduğu” kaydedildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA