GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-07-2021 14:13

Erdoğan: Taliban’ın bu işgal hareketini bırakması lâzım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taliban’ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi, doğru bir yaklaşım değildir. Biz de Türkiye’den Taliban’a sesleniyoruz. Bu işgal hareketini, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lâzım.” dedi.

Erdoğan: Taliban’ın bu işgal hareketini bırakması lâzım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC’ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın Türk askerini Afganistan’da istemediğine dair açıklaması hatırlatılarak, bu konudaki görüşmelerin hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine, “Taliban’ın yapmış olduğu açıklamalarda ‘Türkiye’yi istemiyoruz.’ gibi ifadeler yok. Onlar, kendilerine göre bazı açıklamaları yapmış durumdalar ve bu açıklamalarıyla da güya bize yönelik bazı yaklaşım türleri var. Bu konuda Türkiye’deki yönetimin ne konumda olduğunu Taliban gayet iyi biliyor.” diye konuştu.

Türkiye yönetimi olarak bu adımları atarken bazı planları olduğunu ve bu planların gereğini yerine getirdiklerini dile getiren Erdoğan, “Şu an itibarıyla gerek Dışişleri nezdinde gerekse şahsım olarak bu adımları atıp, inşallah Taliban’la da ne gibi görüşmeler yapacağız ve bu görüşmelerle de nereye ulaşacağız, bunun gayreti içindeyiz.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Taliban’ın şu anda Afganistan’daki bizce yaklaşımı, bir Müslümanın bir başka Müslümana yaklaşımı değildir. Zira Afganistan, halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülke. Burada Taliban’ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi, doğru bir yaklaşım değildir. Biz de Türkiye’den Taliban’a sesleniyoruz. Bu işgal hareketini, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lâzım ve bir an önce Afganistan’ın genelinde barışın egemen olduğunu dünyaya göstermek lâzım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA