GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-07-2021 18:49

“KKTC’ye görkemli bir külliye yapacağız. Birilerinin görmesi lâzım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’ye görkemli bir Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve parlamento binası ile millet bahçesi yapacaklarını açıkladı. Erdoğan, “Devlet olmanın işte ifadesi budur. İnşallah bu projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir Kuzey Kıbrıs Türklerine ait bir devlet varmış, bunu birilerinin görmesi lâzım.” diye konuştu.

“KKTC’ye görkemli bir külliye yapacağız. Birilerinin görmesi lâzım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumunda Genel Kurula hitap etti.

“Birkaç gündür gündemde olan müjdemi buradan vermek istiyorum.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst bir cumhurbaşkanlığı binası veya külliyesi var veyahut da ne doğru dürüst bir parlamento binası var. İşte parlamento binamız burası. Tabi biz bunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yakıştırmıyoruz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki bina, malûm İngilizlere ait bir gecekondu. Onu da yakıştıramıyoruz.

Şimdi Cumhurbaşkanlığının inşallah bu külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti ve inşasına da inşallah yakında başlıyoruz. Nerede başlıyoruz, belki bunu merak ediyorsunuzdur. Metehan bölgesinde, silahlı kuvvetlerimizle de görüşerek, orada bir 500 dönüm araziyi bu iş için tahsis ettik ve bu 500 dönüm arazi içerisinde hem bu külliyeleri yapacağız, tüm bunlarla beraber bir de gerçekten şöyle muhteşem bir istiyoruz ki millet bahçesini de orada yapalım, gerçekleştirelim.

“Devlet olmanın ifadesi budur”

Tabi bunu söylerken özellikle gönlümden, yüreğimden de şu geçiyor: Değerli kardeşlerim, devlet olmanın işte ifadesi budur. Bunu inşallah bu projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs Türklerine ait bir devlet varmış, bunu birilerinin görmesi lâzım. Sağ olsun, mimarımız, güzel bir çalışmayla projeyi ortaya çıkardı. 3 ayrı proje hayata geçirdi. Projeyi bizzat ben de takip ettim ve bu projeyle beraber ardından hemen işin statiklerine ve inşaatına gireceğiz; çünkü fazla zamanımız yok. Bir an önce şuralardan kurtulalım diyoruz. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı makamının olduğu yerden de kurtulalım diyorum ve her şeyiyle şöyle muhteşem, ihtişamlı bir parlamento binamız olsun. Parlamento binamızda milletvekillerimizin kendilerine özgü malûm çalışma mekânları olsun ve bütün bunlarla beraber konferans salonu vesaire bütün bunlarla şöyle hakikaten dünyaya bu noktada kendisini görkemli bir şekilde gösterdiği bir külliyeye kavuşalım. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilân edildiği bu tarihî binanın da müze hāline getirilerek yeni nesillere bırakılmasının isabetli olacağını düşünüyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA