KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-07-2021 00:53

“Burası bir cami ya da mescitse, gösterin bana, hani nerede?”

Tarihçi, Yazar, Turist Rehberi Talha Uğurluel, Eyüpsultan ilçesindeki bir yapı topluluğuna asılan iki tabeladan birinde cami, diğerinde mescid yazdığını, oysa orada cami ya da mescid değil, hadis okulu, kütüphane ve tekke bulunduğunu söyledi. Uğurluel, “Kütüphane orada, Darü’l Hadis burada, tekke burada. Camiyi, mescidi gösterin bana. Nerede?” diye sordu.

“Burası bir cami ya da mescitse, gösterin bana, hani nerede?”

Tarihçi, Yazar, Profesyonel Turist Rehberi Talha Uğurluel, düzenlediği bir gezi turu öncesinde Eyüpsultan’dan Instagram’da yaptığı canlı yayında, tabelalarında ‘Saçlı Abdülkadir Camisi / Mescidi’ yazan yapı topluluğu hakkında bilgi verdi.

Binanın üzerinde 2 farklı tabela olduğunu, birinde “Saçlı Abdülkadir Mescidi’, diğerinde ‘Saçlı Abdülkadir Camisi’ yazdığını oysa her ikisinin de yanlış olduğunu söyledi. Uğurluel, “Yahu yuh olsun bize yahu, yuh olsun! Buna cami yazmışız, ona da mescid yazmışız. Hakikaten yazıklar olsun! Ecdadın eserlerini anlamayacak kadar küçük kafalı olmak böyle olur.” diyerek bu duruma tepki gösterdi. Uğurluel, bu tür yanlışlıklar sebebiyle Z kuşağının “Bu Osmanlılar, camiden başka bir şey yaptırmamış.” dediğini ifade etti.

Söz konusu binanın, Kanunî Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Saçlı Abdülkadir Efendi Tekkesi, arkasında 16. Yüzyıl Şeyhülislâmlarından Hoca Sadettin Efendi’nin Darü’l Hadis’i, onun arkasında da Sultan Abdülhamid Han dönemi Ebu’l Hüda’nın kütüphanesi olduğunu kaydeden Uğurluel, “Kütüphane orada, Darü’l Hadis burada, tekke burada. Camiyi gösterin bana, mescidi gösterin bana. Nerede? Önünüze gelen her yapının üzerine cami, mescid yazarsanız, bu toplum, bu gençler, ne Osmanlı’yı anlayabilir ne de Osmanlı’yı bir dönem büyük yapan gücü anlayabilir.” diyerek, aslında bu yapı topluluğunda cami olmadığını ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA