Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-07-2021 02:16

Kirby: Afganistan konusunda Türkiye ile görüşmelerimiz sürüyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü John Kirby, Türkiye ile Kâbil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın güvenliği konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Kirby: Afganistan konusunda Türkiye ile görüşmelerimiz sürüyor

Havaalanının güvenliğinin Afganistan’daki diplomatik misyonların varlığını sürdürebilmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Pentagon Sözcüsü, Türkiye ile yöntem ve ayrıntıların görüşülmeye devam ettiğini belirtti. Kirby, bu konudaki planların henüz son şeklini almadığını söyledi. Pentagon Sözcüsü, ABD’nin de havaalanındaki güvenlik faaliyetlerine destek sağlayacağını belirtti.

VOA Türkçe servisinin haberine göre Kirby, geçen hafta yaptığı açıklamada da Türkiye’nin NATO’nun Kararlı Destek Misyonu kapsamında Kâbil Havaalanı’nın güvenliğinde rol oynadığını, ancak şimdi bütün yabancı güçler ülkeden çekilirken bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydetmişti.

Bu düzenlemelere, Türklere havaalanının güvenliğinin sağlanmasında kimlerin yardımcı olacağının belirlenmesinin de dahil olduğunu belirten Kirby, ‘‘Türklerle görüşme halindeyiz. Hālâ bu güvenlik faaliyetlerinin kapsamını belirlemeye çalışıyoruz’’ demişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçtiğimiz günlerde iki kez telefonla görüşerek Kâbil havaalanındaki güvenlik faaliyetleri konusunu ele almıştı.

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte Türkiye’nin Kâbil Havaalanı’nın güvenliğini sağlaması konusu bir süredir gündemdeki yerini koruyor. Haziran ayının sonunda da ABD’den teknik bir heyet, havaalanının güvenliği ve işletilmesi hakkında müzakereler kapsamında Ankara’da görüşmeler yapmıştı.

Türkiye’nin, NATO’nun Afgan güvenlik güçlerini eğitme misyonunun bir parçası olarak Afganistan’da 500’den fazla askeri bulunuyor. Bu askerlerin bir bölümü hālihazırda havaalanında görev yapıyor.

ABD askerleri çekilirken Afganistan’da etkinliğini arttıran ve arka arkaya birçok bölgede kontrolü yeniden sağlayan Taliban, Türkiye’nin Afganistan’da kalmasını toprak bütünlüğünün ve egemenliğin ihlâli olarak gördüğünü yaptığı bir açıklamayla dile getirmişti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada Türkiye’yi “işgalcilikle” suçlamıştı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Taliban’la görüşme niyeti olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yılı törenlerine katılmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşe’ye gitmeden önce yaptığı açıklamada, ‘‘Burada Taliban’ın adeta bir işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değildir. Biz de Türkiye’den Taliban’a sesleniyoruz. Yani bu işgal hareketini, kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lâzım ve bir an önce Afganistan’ın genelinde barışın egemen olduğunu dünyaya göstermek lâzım’’ dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA