SİYASET
Giriş Tarihi : 21-07-2021 13:05

Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı ölçüleri

Saadet Lideri Karamollaoğlu, bir cumhurbaşkanı adayının taşıması gerektiğini düşündüğü özellikleri açıkladı: Şeffaf ve denetlenebilir olmalı, güzel ahlâk sahibi olmalı, sözüne sadık olmalı, hesap gününe inanmalı.

Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı ölçüleri

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu TV5’de, gazeteci Mustafa Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu “Bayram Sohbeti” programına konuk oldu.

Programda çocukluğuna dair bayram hatıralarını anlatan Karamollaoğlu, matematik öğretmeni olan babasından aldığı ilk hediyenin mandolin olduğunu söyledi.

Bayramların küslükleri bir kenara bırakıp kucaklaşmak için bir fırsat olduğunu belirten Karamollaoğlu, bu kucaklaşmaya en çok siyasette ihtiyaç olduğunu vurguladı. Karamollaoğlu, “Bu bayram vesilesiyle bir araya gelip bir çay sohbetinde farklılıklarımızı, sorunlarımızı konuşabilsek ne olur? Bu dünya fani. Hepimiz bu dünyayı bırakacağız, gideceğiz bir gün, istesek de istememek de.” dedi.

Cumhurbaşkanı adayında olması gereken özellikler

Programda cumhurbaşkanı seçimine dair görüşlerini de dile getiren Karamollaoğlu, bir cumhurbaşkanı adayının taşıması gerektiğini düşündüğü ‘olmazsa olmaz’ özellikleri de sıraladı. Karamollaoğlu, adayın adil, şeffaf, güvenilir ve denetlenebilir olması gerektiğini ifade etti.

Karamollaoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Adalet olmazsa olmaz... Onun için şeffaflık, onun için denetlenebilirlik, onun için güzel ahlâk... Güzel ahlâk, başka bir şey. Güzel ahlâk, senin gibi inanmayan, senin gibi düşünmeyen, senin gibi yaşamayan insanların hakkını da savunabilmekle başlar. Bir cumhurbaşkanı adayı ararken işte bu kıstaslarda aramak mecburiyetindeyiz. Onu nasıl bulacağız? Elbette bu şahsın bugüne kadarki hayatına bakacağız. Böyle mi davranmış hayatında? İster siyasetin içinde olsun ister siyasetin dışında olsun. Ticarette kimseyi dolandırmış mı? Bir yerde sözüne sadık kalmamış mı? Kendi temsil ettiği topluma bir yerde ihanet etmiş mi, etmemiş mi? Bunlara bakacağız.”

AK Parti’li arkadaşlar da Kılıçdaroğlu’na amin demeli

Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Millet İttifakı’nın adayı, nefsini terbiye etmiş, yetkiyi alınca yozlaşmayacak bir aday olmalı.” şeklindeki sözünün hatırlatılması üzerine şu değerlendirmede bulundu:

“Yani burada Sayın Kılıçdaroğlu, bir bakıma benim sıraladığım maddelerin özetini yapmış. ‘Nefsine hakim olacak.’ Yani ‘Her şeyi ben bilirim.’ demeyecek. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu bu tanımlamayı kim, nasıl reddedecek? ‘Efendim bunu söylüyor ama inanmıyor.’ Nereden biliyorsun? O zaman siz de söyleyin. Bir yerde bu kıstaslar olmazsa itiraz edilebilir. Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nu tebrik ediyorum bu yönü ile. Bir siyasinin bunu söylemesi erdemdir. ‘Efendim, söyler de yapmaz.’ Yok, onu göreceksin; ama bir cumhurbaşkanı adayı ararken işte bu kıstaslarda aramak mecburiyetindeyiz. Benim kanaatim, iktidarda bulunan arkadaşlarımız, Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadesine “Amin” demeleri icap eder. Onun için burada bizim bütün önyargılarımızı bir tarafa bırakıp, “Bu ülkeyi kim, nasıl yönetmeli?” dediğimiz zaman, belirleyeceğimiz kriterler bunlar olmalı. Esas şuraya geliyorum: Biz, denetlenebilir bir sisteme geçmek mecburiyetindeyiz. ‘Efendim, biz seçelim de bu yanlış yaparsa vebal omuzlarında.’ Yok ya, vebal onun omuzlarında da sıkıntıyı millet çekecek. Böyle iş olmaz. Yanlış yaptığı zaman düzeltilebilecek bir mekanizma kurmazsak huzur olmaz bu memlekette. Onun için yöneticiler, yanlış  yaptıkları zaman hesaba çekilebilmeliler. Yöneticiler, yanlış yaptıkları zaman denetime tabii tutulabilmeliler. Bu iddialar olduğu zaman, “Sen de kimsin?”  denmemeli. Biz, birbirimiz ile konuşabilmeliyiz. Sen barış istiyor musun, istemiyor musun? İkincisi, sen, hakikaten toplumun temelini teşkil eden,  fikir, düşünce, inanç, hürriyetine inanıyor musun, inanmıyor musun? Benim gibi inanmayan bir insanın hürriyetini teminat altına almazsam, o da iktidara geldiği zaman bana zulmetmekte kendini serbest addeder. Üçüncüsü de adalet. ‘Falanca için sen nasıl adalet istersin?’ Bu ne demek ya? Adaleti sen, kendi elinde mi zannediyorsun? Böyle olur mu? Adalet, ancak bir mekanizmanın içinde, bir sorgulama, bir değerlendirme kriteri uygulanarak sağlanabilir.

Bu demin sıraladığım kriterlerin dışına çıkan birisi, geçmişte bundan dolayı itham edilen birisi aday olursa ben ona gönül rahatlığıyla destek veremem. Ama bunun dışında demin söylenen Sayın Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu kriterler, kanaatime göre çok önemli. Kimse bunun karşısına çıkmamalı. ‘Efendim, Kılıçdaroğlu bunu kendi menfaati için veya başka bir maksatla yapıyor.’ Nereden biliyorsunuz? Bunu söylemek doğru değil. Onun için ben, bütün siyasîleri, bizim de söylediğimiz, ‘Ne olur, bir araya gelip bir çay sohbetinde farklılıklarımızı konuşabilsek, ne olur?’ Hele de bayram vesilesiyle ne olur? Yahu hepimiz bu dünyayı bırakacağız, gideceğiz bir gün, istesek de istemesek de. Bu dünya fani, ölüm bir gerçek. Biz kendimizi Müslümanlar olarak, inançlı insanlar olarak hep ölümden sonrasına hazırlarız. Bakın bu çok önemli. Elbette biz bu dünyada da barış olsun, huzur olsun, adalet olsun isteriz; ama esas hedefimiz, öldükten sonra hesap verirken Cenab-ı Hakk’a karşı hesap verebilecek tavrın içinde olmamız, uygulamaların içinde olmamızdır. Hatalarımız olabilir, yanlışlarımız olabilir, herkesin... Onun için Allah nasip eder de bir gün bu dediğim vasıflara sahip bir kişi Cumhurbaşkanı olursa, emin olun Türkiye’nin şartları çok hızla değişir. Yani bu seçimde öyle bir insanın aday olması çok önemli. Çok önemli...”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA