SİYASET
Giriş Tarihi : 22-07-2021 17:59   Güncelleme : 22-07-2021 18:01

“Kıbrıs zaferi, Amerika’ya rağmen kazanılmış bir destandır”

Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştiren koalisyon hükümetinde Erbakan’ın Başbakan Yardımcısı, Asiltürk’ün de İçişleri Bakanı olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Hakikaten Kıbrıs zaferi bir destandır. Amerika’ya rağmen, Avrupa’ya rağmen bu zafer kazanılmıştır. Yeter ki dirayetli bir yönetim iş başında bulunsun.” dedi.

“Kıbrıs zaferi, Amerika’ya rağmen kazanılmış bir destandır”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Kurban Bayramı münasebetiyle teşkilatlara hitap etti.

“Kurban Bayramı’nı idrak ettiğimiz gün, aslında 3 bayramı bir arada yaşadık.” diyen Karamollaoğlu, bunlardan birinin Kurban Bayramı, ikincisinin Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47’nci yıl dönümü, üçüncüsünün de Saadet Partisi’nin kuruluş yıl dönümü olduğunu söyledi.

Harekâtın gerçekleştirildiği 1974’de yönetimde bir koalisyon hükümeti olduğunu, Millî Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan’ın hükümette başbakan yardımcısı şimdiki Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün de İçişleri Bakanı olarak yer aldığını hatırlattı.

Karamollaoğlu, Başbakan Bülent Ecevit’in, bütün dünyayı ikna etmeden harekâta başlanmasının sıkıntılara sebep olmasından endişe duyduğunu, bu sebeple de Atina sözleşmesini imzalayan ülkelerden birisi olan İngiltere’yi müdahaleye davet etmek için İngiltere’ye gittiğini, Asiltürk’ün de kendisine refakat ettiğini anlattı.

Kıbrıs Barış Harekâtının daha önce 2 kez iptal edildiğini, bu sebeple de İngiltere’nin, Türkiye’nin böyle bir harekâta cesaret edemeyeceğini düşündüğünü ifade eden Karamollaoğlu, “Ama şunu hesaba katmadılar: Evet, bir koalisyon hükümeti var ama Ankara’da da başbakanın yerine vekâlet eden bir Erbakan var.” dedi. Karamollaoğlu, Erbakan’ın Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’a bu harekâtın üçüncü kez iptal edilmeyeceğine dair teminat vermesi üzerine hazırlıkların tamamlandığını ve Ecevit daha İngiltere’den dönmeden gemilerin yola çıktığını söyledi.

Temel Karamollaoğlu, hükümetin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ın, Kıbrıs’ın tamamının ele geçirilmesinden yana olduğunu, bunun da mümkün olduğunu ancak Başbakan Bülent Ecevit’in buna taraftar olmadığını söyledi.

Karamollaoğlu, “Hakikaten Kıbrıs zaferi bir destandır. Amerika’ya rağmen, Avrupa’ya rağmen bu zafer kazanılmıştır. Yeter ki dirayetli bir yönetim iş başında bulunsun. Biz bugün Kıbrıs’ta bir şans eseri olarak bulunuyoruz; çünkü eğer 2004-2005 yıllarındaki Annan Planı kabul edilmiş olsaydı, Kıbrıs zaten gitmişti elimizden. Allah’tan Rumlar ‘Olmaz’ dediler de o plana, şu anda biz, Kıbrıs’ta varız.” dedi.

Karamollaoğlu, ilk fırsatta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidip, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etmek istediğini kaydetti.

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın başladığı 20 Temmuz’un, aynı zamanda Saadet Partisi’nin kuruluşunun yıl dönümü olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Allah rahmet eylesin, Erbakan Hocamız, bu tip manevî tarihlere de önem verirdi.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA