SİYASET
Giriş Tarihi : 31-07-2021 13:00   Güncelleme : 31-07-2021 15:26

“Türkiye, āfetlere 6-7 bölge hālinde ayrı ayrı hazırlanmalı”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, iklim değişikliği sebebiyle bütün dünyada tabiî āfetlerin çoğaldığını ve daha da artma ihtimali bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin yeni bir āfet yönetmeliği hazırlaması gerektiğini söyledi. Karamollaoğlu, “Türkiye’nin en az 6-7 bölgeye ayrılması, her bölgenin bundan sonra kendi içinde meydana gelebilecek olan felâketlere karşı hazırlanması icap eder.” dedi.

“Türkiye, āfetlere 6-7 bölge hālinde ayrı ayrı hazırlanmalı”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Enine Boyuna” programında gazetecilerin gündeme ve Saadet Partisi’ne dair sorularını cevapladı.

“Yangınlarda insan eli varsa, bu bir vahşet demektir”

Orman yangınlarından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Karamollaoğlu, “Bunlarda insan eli varsa, tabi bu bir vahşet demek; ama doğal olarak meydana gelme ihtimali de yüksek. Yani kimseyi doğrudan doğruya veya bir grubu suçlamak durumunda değiliz. Yalnız, nasıl olursa olsun, gözüken bir şey var: Bu āfetler, sadece bizde değil, bütün dünyada giderek yaygınlaşıyor.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok. Envanterimizde yangın söndürme helikopterimiz yok. Bu ezelden beri böyle.” sözü hakkında değerlendirmesi sorulan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Söyleyecek kelime bulamıyorum; bu, kabul edilebilir bir şey değil”

“Ben, böyle bir tavır karşısında şaşkınlık ifade etmekten başka bir kelime bulamıyorum. Nasıl olur da bir devlet, cumhurbaşkanının emrine 20’ye yakın dünyanın en lüks uçaklarını tahsis eder ama ‘Bir orman yangını çıkarsa ben buraya nasıl müdahale ederim?’ diye düşünmez? Ne bir helikopteri ne doğru dürüst bir uçağı olur. Ben, anlamaktan ācizim. Ben, bunu muhalefette bulunan bir partinin genel başkanı olarak, politik olarak söylemiyorum. Hakikaten bazı gelişmelere şahit olduğumuz zaman, kelime bulamıyorum ben. Bu, kabul edilebilir bir şey değil. Ülkemizde bu yangınlar ilk defa olmuyor. Bu kadar sık olmuyordu. Bu kadar yaygın olmuyordu; ama olduğu da bir gerçek. Geçmişte bu yangınlar olduğu zaman kavga çıktı yahu. ‘Uçaklarımız niye müdahale edemiyor? İşte efendim Türk Hava Kurumu’nda (THK) varmış ama THK’den istenmemiş. Yok başka bir yerde varmış, oraya da…’ Yani yeter artık!”

“Her şey bir kişiye bağlandı; o görmeyince bir şey yapılamıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yönetim şekli değişmeden önce halka, başkanlık sistemine geçilmesi hâlinde bütün problemleri çözeceğini söylediğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Bütün bakanlar, ‘Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik, talimat verdiler, yerine getireceğiz.’ Sen kimsin? Yahu sen bakansın. Bakan diye, boş bakan değil yani. Sorumlusun. Neden bugüne kadar böyle bir tedbir alma ihtiyacını duymadınız? Ben, bunu sormak mecburiyetindeyim. Her şey bir kişiye bağlandı ve o kişi eğer bunları görmüyorsa, hiçbir şey yapılmıyor değil, yapılamıyor mānâsına geliyor.” diye konuştu.

“Kusura bakmasınlar, düşünme özürlü hāle geliyorlar”

Karamollaoğlu, Yunanistan’ın 38 yangın söndürme uçağı, Fransa’nın 26, İtalya’nın 19, İspanya’nın 17, Türkiye’nin ise 3 uçağı olduğunun belirtilmesi üzerine, Türkiye’nin yüzölçümü itibarıyla bu ülkelerden daha büyük olmasına rağmen bu durumda olduğuna işaret etti. Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında ben, bundan sonra bu arkadaşların tedbir alabilecekleri konusunda hiçbir ihtimal görmüyorum. Bir anlayış, İstanbul Kanalı’nı kendi politikalarının başına oturtup, ‘Geleceğimiz buna bağlı’ derse ve herkes de bunun arkasından koşarsa, orada problemlere çözüm bulunmaz. İstanbul Kanalı, kime, neye, hangi yangına, hangi ekonomik problemimize çözüm üretecek? Biz, kaynaklarımızın bir kısmını İstanbul Kanalı’na tahsis edeceğiz, İstanbul Kanalı kesinlikle bunu ödeyemeyecek de, hani ileriye matuf bir projeksiyon yapıyorlarsa, herhalde 30-40 seneden önce ödenmez. Bir zihniyet, kendisini buraya tahsis etmişse, problemleri göremez. Görmesi mümkün değil; çünkü kusura bakmasınlar, düşünme özürlü hāle geliyorlar.

Doktora gittiğiniz zaman, doktor önce sizi bir muayene eder, sizin şikâyetiniz varsa bile, genel muayene neticesinde der ki, ‘Şimdi ben seni ameliyat edecektim ama arkadaş, senin kalbinde bir sıkıntı varmış. Bu problemi bir çözelim, sonra bu ameliyata gelelim.’ der. Doktor bile bunu mecburen düşünür; ama bizim ülkemizde şu anda hiçbir kurum, üzülerek ifade ediyorum, ülkenin problemlerini dert edinmiyor.”

Karamollaoğlu, tabiî āfetlerde 35 civarında uçağın da yeterli olmayabileceğini ifade eden Karamollaoğlu, dünyada tabiî āfetlerin giderek çoğaldığını, bunların orman yangınlarıyla sınırlı kalmayabileceğini, Rize’de olduğu gibi sel felâketleri ve benzer āfetlerin yaşanabileceğini ifade etti. Karamollaoğlu, bir bölgede bir āfet yaşandığında bütün uçakların o bölgeye sevk edilmesi hālinde, aynı zamanda daha sonra başka bölgelerde de āfetler meydana geldiğinde zor durumda kalınacağını dile getirdi. Karamollaoğlu, “Türkiye’nin en az 6-7 bölgeye ayrılması, her bölgenin bundan sonra kendi içinde meydana gelebilecek olan felâketlere karşı hazırlanması icap eder.” dedi.

“1-2 tane sabotaj olabilir ama bütün dünya bu felâketlerle karşı karşıya”

Temel Karamollaoğlu, orman yangınlarını terör örgütü PKK ve onunla iş birliği yapan örgütlerin çıkardığı iddiaları hakkındaki görüşünün sorulması üzerine, “Şimdi bu doğal afetten kurtulma konusunda en kolay yol. Birisine yükleyeceksiniz, siz mesuliyetten kurtulacaksınız. Bir gerekçe olacak. Şimdi olsa bile, yani ben tekrar diyorum, yapılabilir mi? Olabilir; ama bu sadece bizde olan bir felâket değil. Bütün dünya benzer felâketlerle karşı karşıya. Bu açıkça gösteriyor ki, 1-2 tanesi böyle bir sabotajdan dolayı olmuş olsa bile, bunun Türkiye’de de başka yerlerde de yaygınlaşma ihtimali var. (…) Ben, tekrar diyorum; bu iş, ister bizim bulunduğumuz bölgeden dolayı sabotaj neticesinde meydana gelsin isterse tabiî bir āfet olarak ortaya çıksın, Türkiye hızla hazırlığını yapmak mecburiyetindedir.” diye konuştu. Karamollaoğlu, iklim değişikliklerinin bundan sonra bütün ülkeler ve şehirler için bir tehdit hāline geldiğini, Türkiye’deki mevcut Afet Yönetmeliğinin yetersiz kalacağını, yeni bir yönetmelik hazırlanması gerektiğini ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA