SİYASET
Giriş Tarihi : 02-08-2021 15:12   Güncelleme : 02-08-2021 15:17

“Millet İttifakı ‘Siz aday olun’ derse cumhurbaşkanı adayı olurum”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığının onurlu bir görev olduğunu, yeni cumhurbaşkanının da Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek kişi olacağını belirterek, “Millet İttifakı derse ki ‘Siz aday olun’, kabul ederim.” dedi.

“Millet İttifakı ‘Siz aday olun’ derse cumhurbaşkanı adayı olurum”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesinden Ruhat Mengi’nin sorularını cevapladı.

“OHAL ilan etmek isteyebilir”

Cumhur İttifakı partilerinin oylarının düştüğüne işaret edilerek “Sizce Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaybedeceği görülen bir seçime girer mi?” sorusu yöneltilen Kılıçdaroğlu, “Seçime girecek, hiçbir endişem yok. Bizi tahrik eden, sokağa çekmek isteyen, çatışma ortamı yaratmak isteyen gelişmeler olabilir, herkesin sakin olması gerekiyor. OHAL ilan etmek isteyebilir, etse de sandığa gidecek ve görevimizi yapacağız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı konusundaki soru üzerine, Millet İttifakı’nda cumhurbaşkanı adayı belirlenecekse önce ittifak olarak bir araya gelmek ve oturup konuşmak zorunda olduklarını söyledi.

Millet İttifakı olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Sahip olduğu yetkilerin önemli bir kısmını tekrar parlamentoya devredecek. Dolayısıyla, seçilecek cumhurbaşkanının nefsine hakim olması, verdiği sözde durması lâzım.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “ ‘Millet ittifakı karar verirse ben olurum’ diyor musunuz?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Elbette. Yani Millet İttifakı derse ki “Siz aday olun”, kabul ederim; çünkü onurlu bir görev cumhurbaşkanlığı ve onurlu görevin çok ötesinde Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek kişi olacak. Hem parlamentodaki ittifaka güven verecek hem size oy vermeyen vatandaşların da kucaklandığını görecek. Bunu yapmak zorundayız. Bu aşamada tartışmayı kişiler bazına indirgemek doğru değil. Biz önce cumhurbaşkanı nasıl biri olmalı, “nitelikleri” ne olmalı, onu tartışmalıyız.”

“Otoriter bir yönetimi demokratik yollarla indiren bir ülke olacağız”

Çözüm için tek yolun seçim olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“2023 veya 2022 olur, bu sandık gelecek. Sandık gelmeden sorun çözülmez. Sorunun çözüm anahtarı seçimdir, erken seçimdir. Otoriter bir rejimi demokratik yollarla sonlandırmış olacağız. Bu, Türkiye’de yaşayan herkesin tarihî sorumluluğudur. Özellikle ilk kez 2023’te oy kullanacak 6 milyon 300 bin gencin tarihî bir sorumluluğu var. Bu gençler sandığa gitmeli ve demokrasiden yana oy kullanmalı. Bunu yaptığımız takdirde dünya siyaset tarihine de güzel bir armağan bırakacağız, “otoriter bir yönetimi demokratik yollarla indiren bir ülke” kimliği kazanmış olacağız. Millet İttifakı içindeki partiler ve henüz bu ittifakta olmayan Gelecek Partisi ve Deva Partisi gibi partilerin desteğiyle bu süreci sonlandırmamız lâzım. Ondan sonra Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçmek zorundayız.

Kılıçdaroğlu, eskinin de hatalı yanlarını ortadan kaldıran, kısır tartışmaların içine sürüklenen bir siyaset anlayışını da çözmek istediklerini belirterek, “Tam tersine, parlamento çok güçlü olmalı, yürütme organı (hükümet) attığı her adımda yasama organına (Meclise), vatandaşa hesap verebilmeli. İlk yapacağımız iş, kısa bir Anayasa değişikliği ile parlamentoyu güçlü hale getirmek. Belki de Türkiye tarihinde ilk kez bütün kesimlerin katılımıyla bir anayasa yapmamız gerekiyor. Yasama, yürütme ve yargının üzerinde hiçbir vesayeti, baskıyı kabul etmiyoruz. Üniversiteler, medya üzerinde de düşünce özgürlüğü üzerinde de… Vesayetin olduğu yerde demokrasi olmaz.” diye konuştu.

“Biz, HDP ile hiç ittifak yapmadık ki”

Kılıçdaroğlu, “İktidara yakın medya kesimlerinde siz HDP ile seçim ittifakı yapmışsınız veya yapacakmışsınız gibi ifadeler var. HDP ile ittifak söz konusu mu?” sorusunu da şöyle cevapladı:

“Biz, HDP ile hiç ittifak yapmadık ki. Sadece İYİ Parti ve Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak yaptık. Aynı ittifakla yola devam edeceğiz. Zaten HDP de açıklama yaptı “İttifak gibi bir arayışımız yok” dediler. İktidar bizi farklı bir alanda konuşlandırmak istiyor. Bu iftiralar daha önce de atılmıştı ama halk yerel seçimde dersi verdi. “Ben bunlara inanmıyorum” dedi. Bundan sonraki seçimde yine ders verecek.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA