SİYASET
Giriş Tarihi : 03-08-2021 00:32   Güncelleme : 03-08-2021 00:44

“Orman yangınlarından toplumsal yangın çıkarmak isteyenler var”

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, yangınları PKK çıkarmış olursa da bunu bir vahşet olarak değerlendirip karşı duracaklarını ifade ederek, sabotaj söylentileri üzerinden HDP’nin hedef gösterildiğine işaret etti. Büyük bir kaos planının peşinde olan çevreler olduğunu ileri süren Sancar, “Ortada böyle bir ‘büyük doğal felâket’ varken, bundan bir ‘toplumsal yangın’ çıkarmaya çalışanların ne kadar kötü emellerle hareket ettiklerini bütün halkımızın görmesi lâzım.” dedi.

“Orman yangınlarından toplumsal yangın çıkarmak isteyenler var”

HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, TELE1 televizyonunda yayınlanan “Gündem Özel” programında Murat Taylan’ın sorularını cevapladı.

Prof. Sancar, “Siz, orman yangınlarında bir sabotaj ihtimali görüyor musunuz?” sorusunu cevaplarken, öncelikle bütün Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerini tekrar ilettiğini söyledi. Yangınların başladığı ilk gün Patnos’ta olduğunu belirten Sancar, ilk andan itibaren duydukları üzüntüyü dile getirip, dayanışma için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söylediğini hatırlattı.

Sancar, sabotaj ihtimali konusunda şu değerlendirmede bulundu:

“Sabotaj söylentileri üzerinden HDP hedef gösteriliyor”

“Büyük bir felâketle karşı karşıyayız. Şimdi tabi sabotaj ihtimalini benim değerlendirmem elbette zor; ama resmî verilere, resmî açıklamalara bakarak da görebiliyoruz ki aslında sabotaj iddiaları, bir planlı davranış olarak ortaya çıkıyor. Eğer sabotaj varsa, bunun nasıl gerçekleştiğini ortaya çıkaracak olanlar, elbette devlet yetkilileridir. Sabotajları önlemek için tedbir almak lâzım. Varsa sabotajla ilgili veriler, bunları kamuoyu ile paylaşmak lâzım ve gereğini yerine getirmek lâzım. Eğer sabotaj varsa, çok açık bir şekilde bu bir vahşettir ve bununla ilgili herhangi bir kimsenin herhangi bir olumla içinde olması düşünülemez. Biz, bunu daha önceki yıllarda da defalarca belirttik. Bütün bu tür durumlarda bizim tutumumuz açıktır.

“Yangınları PKK çıkarmış olursa da ‘vahşet’ der ve karşı dururuz”

Bize yönelen bir kampanya da var. Sadece söylediğiniz meseleden ibaret değil. Yani sabotaj dedikoduları veya söylentileri üzerinden HDP hedef gösteriliyor. Oysa HDP’nin bu konudaki tutumu çok açıktır. Kim yapmış olursa olsun, hiç fark etmez. PKK de yapmış olursa, başka bir grup da yapmış olursa, kim yapmış olursa olsun, buna biz vahşet deriz ve çok açık bir şekilde karşısında dururuz. Bunda en ufak bir tereddüdümüz yok.”

“Uzmanlar, yangınlardan önce uyarmışlardı”

Mithat Sancar, uzmanların yangınlar başlamadan uzun süre önce uyarıda bulunduklarını, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki birçok ülkede bu yılın çok kurak geçtiğini, nem oranlarının azalmasıyla birlikte büyük ve yaygın orman yangınları tehlikesinin çok büyük olduğunu belirttiklerini hatırlattı.

Sancar, partilerinin hedef gösterilmesi konusunda da şunları söyledi:

“Valiler ve bakanlardan önce Cübbeli Ahmet Hoca kampanya başlattı”

“Daha ilk gün, hiçbir veri yokken ortada, sabotaj iddiaları üzerinden doğrudan doğruya HDP’yi hedef gösterenler oldu. İlk gün! Üstelik öyle herhangi bir trol hesaptan da değil, bir partinin genel başkanı, bilmem işte ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ denen şahıs, başka yayınlar… İlk gün daha! Bakın, valilikler açıklama yapmadan onlar açıklama yapıyor. Bakanlıklar açıklama yapmadan onlar bir kampanya başlatıyor. Burada bir kötü niyet, hatta çok ciddi, tehlikeli bir kaos planı olduğunun altını çiziyoruz biz, haftalardır. Çeşitli sebeplerle, çeşitli vesilelerle bir kaos planı peşinde olanlar bulunduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunu da zaten öyle saklamıyorlar bu çevreler. Görüntüleri konuşacağız; pek çok ayrıntı var. Yani Manavgat’tan gelen görüntüler var, çeşitli illerde kim olduklarını bilmediğimiz sivil kişiler, ellerinde silahlarla dolaşıyorlar. Birçok yerde diyebilirim ki işte HDP binalarını taciz ediyorlar. Şimdi birileri, bir kaos planının peşinde. Ben, bu sözü vurgulu şekilde ilk defa, İzmir İl Binamızda Deniz Poyraz arkadaşımız öldürüldüğünde söyledim. Ortada ciddi bir kaos planı var ve bu kaos planına dikkat çektik. Bu kaos planını boşa çıkarmak zorundayız dedik. Bizim, açıklamalarımızda altını çizdiğimiz hususlardan biri buydu. “Kaos planının peşinde olanlar, ne hedefliyorlar?”ı sizinle bu programda konuşuruz elbette; ama ortada böyle bir ‘büyük doğal felâket’ varken, bundan bir toplumsal yangın çıkarmaya çalışanların ne kadar kötü emellerle hareket ettiklerini bütün halkımızın görmesi lâzım.”

“Yangın bölgesine giden arkadaşlarımız engellendi”

Mithat Sancar, Manavgat’ta yangının çıktığı ilk gün, HDP Antalya il ve ilçe yöneticilerinin yangın bölgesine gittiklerini ancak giremediklerini, ikinci gün gittiklerinde de engellendiklerini söyledi. Sancar, “Her yerde bu çalışmalara katkıda bulunmak ve dayanışmayı sağlamak için de çalışmalar yürütüyor o arkadaşlarımız. Sadece orada değil, ülkenin birçok yerinde.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA