SİYASET
Giriş Tarihi : 04-08-2021 14:19

“Azra’nın katili gibi failler için idam cezası yeniden gündeme gelmeli”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, Antalya’da cinsel istismara uğradıktan sonra vahşice öldürülüp, testere ile parçalara ayrılan ve cesedi ormana atılan Azra Gülendam Haytaoğlu cinayetine işaret ederek, bu tür cinayetlerde suçluluğu kesin olarak ortaya çıkan failler için idam cezasının yeniden gündeme gelmesini istedi. Karamollaoğlu, bu istikamette atılacak adımlara sonuna kadar destek olacaklarını söyledi.

“Azra’nın katili gibi failler için idam cezası yeniden gündeme gelmeli”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Karamollaoğlu, konuşmasının başında, son birkaç haftadır sel, heyelan, deprem ve yangın afetleri sebebiyle zor günler geçiren bütün vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Karamollaoğlu, Tokyo Olimpiyatlarında başarı gösteren millî sporcuları da tebrik etti.

“Konyadaki katliamın takipçisi olacağız”

Konya’da aynı aileden 7 kişinin hunharca katledilmesinin kendilerini derinden üzdüğünü ifade eden Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu zihniyeti anlamakta hakikaten zorlanıyorum. Buradan hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diliyorum. Bunun yanı sıra, yaşanan bu katliamın sonuna kadar takipçisi olacağımızın da bilinmesini ifade etmeden geçemeyeceğim.

Bize düşen, millet olarak provokasyonlara ve tuzaklara karşı uyanık ve tedbirli olmaktır elbette. Yakın dönemde ülkemizin çevresinde yaşananlar ve geçmiş yıllarda ülkemizde yaşadığımız hadiseler, hepimize ders olmalıdır. Bu gerçeğin ve tuzakların farkında olup, her türlü tahrike karşı bir ve beraber olmamız gerektiğini de hiçbir zaman unutmamamız gerekir. Bu ülkede toplumsal fay hatlarını zedeleyecek ve tetikleyecek üslûptan ve yaklaşımlardan mutlaka vazgeçilmeli. Bu konuda azamî hassasiyet, herkes tarafından gösterilmelidir. Faillerin hukuk önünde en ağır cezaları almalarını sağlamak, failleri azmettirenlerin de toplumun zihninde mahkûm olmasını temin etmek, aslında herkesin görevidir diye düşünüyorum.”

Karamollaoğlu, ‘zor bir coğrafyada zor şartlar altında yaşadığımızı’ belirterek, başta siyasîler ve parti liderleri olmak üzere toplumun önde gelenlerinin, birlikte yaşama bilincine zarar verecek her türlü eylem ve söylemden uzak durmaları gerektiğini vurguladı.

“Bu tür katliamları yapanlar için idam yeniden gündeme gelmelidir”

Karamollaoğlu, konuşmasında Antalya’da cinsel istismara uğradıktan sonra vahşice öldürülüp testere ile parçalara ayrılan cesedi ormana atılan Azra Gülendam Haytaoğlu’nun katledilişinden duyduğu üzüntüyü de dile getirdi. Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Burada yaşanan vahşet, hepimizin adeta kanını dondurdu. İnsanlıktan uzak, insanlık özelliğini bütünüyle kaybetmiş olan bir kişi, maalesef bu katliamı fiilen gerçekleştirdi. Kadına karşı şiddete karşı olanlar başta olmak üzere, tamamını kast ederek söylüyorum, her türlü şiddetin ve özellikle de kadın cinayetlerinin son bulması için artık etkili ve somut adımların atılması gerektiğine inanıyorum. Emin olun, tereddüt olmayan, katliamı yaptığı kesin olarak bilinen konularda idamın yeniden getirilmesi bile gündeme alınmalıdır. Avrupa ile Amerika ile bizi karıştırmamaları gerekir. Amerika’da nihayet son kararı, suçlu-suçsuz kararını hākim değil bir jüri belirler ve Amerika’da bazı deliller üzerinden gidildiği için de bazen yanlış insanlara idam cezası verilebilir. Buna rağmen hālâ Amerika’da idamlar devam ediyor. Ama hiçbir tereddüt göstermeyen bu tip katliamları yapanlara karşı benim kanaatime göre yeniden idam gündeme getirilmelidir. (…) Bu minvalde alınacak kararların, atılacak adımların sonuna kadar destekçisi olacağımızın da bilinmesini açıkça burada dile getirmeyi görev addediyorum. Yeter ki bir can daha yanmasın, yeter ki bir kızımızı daha kaybetmeyelim, yeter ki bu insanlık dışı katliamları gerçekleştirenler, hak ettikleri cezayı alsınlar.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA