GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-10-2019 12:50

AK Parti’den ABD’ye “Bahçeli’siz siyaset” tepkisi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Gazeteci Ergun Babahan’ın “Türkiye halkları Bahçeli’siz bir siyaset dönemine hazır olmalı” paylaşımını beğenen ABD Ankara Büyükelçiliği’ne tepki gösterdi.

AK Parti’den ABD’ye “Bahçeli’siz siyaset” tepkisi

Ne olmuştu?

Gazeteci Ergun Babahan, twitter sayfasında “Türkiye halkları Bahçeli’siz bir siyaset dönemine hazır olmalı” diye yazdı. ABD Ankara Büyükelçiliği de bu tweeti beğendi. Bu beğeni, siyasî bir mesaj, Bahçeli’ye karşı bir tavır ve faaliyet olarak algılanınca, Büyükelçilik önce beğenisini iptal etti, sonra da bir özür mesajı yayınladı. ABD Ankara Büyükelçiliği, özür mesajında şunları kaydetti:

“Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz.”

Çelik: Özür yetmez, gereği yapılmalı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, “ABD büyükelçiliğinden kuru bir özür ötesinde, bu çirkin eylemi gerçekleştirenlere dönük soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Ömer Çelik, twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

İçişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır

“ABD Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı “beğeni”nisini şiddetle kınıyoruz.

Bu hadise, bir yandan Büyükelçiliğin Türkiye gerçekliğine hangi “ilgisiz” ve “yanlış” kişileri takip ederek yabancılaştığını, diğer yönüyle nasıl bir istihdam politikası izlediklerini göstermesi bakımından ibretliktir...

Konu, kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır. Büyükelçilikte istihdam edilen bazı kişilerin iki ülke ilişkilerine zarar vermek için özel bir gayret içinde olduğunu göstermektedir.

Kafa karışıklığının ötesinde bir durum vardır. ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz.

ABD Büyükelçiliği Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı kişiler üzerinden değil, doğru analiz yapabilen kişiler üzerinden anlamaya çalışmalıdır. İnsani konularda hassas olunması ise izah gerektirmeyen bir durumdur.

Hiçbir büyükelçilik, Türkiye’deki hiçbir siyasi parti ve siyasetçi hakkında bu şekilde yorum yapamaz. Diplomatik teamüllere saygı esastır. Terör örgütleriyle bağlantılı kişiler, bir büyükelçiliğin referansı olamaz.

MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye ve MHP camiasına bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

ABD büyükelçiliğinden kuru bir özür ötesinde, bu çirkin eylemi gerçekleştirenlere dönük soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz.”

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA