Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-08-2021 07:35

Tunus Cumhurbaşkanı Said, ABD resmî heyetini kabul etti

Tunus Cumhurbaşkanlığı resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kays Said’in ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jonathan Finer başkanlığındaki heyeti kabul ettiği bildirildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, ABD resmî heyetini kabul etti

Heyetin Said’e, Biden’ın yazılı mesajını ilettiği belirtilen açıklamada, mesajın muhtevası hakkında bilgi verilmedi.

Görüşmede Said, “25 Temmuz’da alınan istisnaî tedbirlerle siyasî, ekonomik ve sosyal krizlerin yanı sıra yolsuzluk ve rüşvetle mücadele için anayasa uygulanarak halkın büyük bir kısmının taleplerine cevap verilmiştir.” ifadesini kullandı.

Bazı çevrelerin Tunus hakkında söylentiler yaydığı ve yanlış bilgi verdiği konusunda uyaran Said, “Tunus’un Amerikan toplumuyla paylaştığı özgürlük, adalet ve demokrasi değerleri konusunda endişelenecek bir durum söz konusu değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Finer ise “ABD başkanı Tunus’taki durumu yakından takip ediyor. Tunus’a ve Cumhurbaşkanına saygı duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Tunus’ta ne oldu?

Arap Baharı’nın doğum yeri Tunus’ta belirli aralıklarla ve farklı şiddetlerde devam eden sosyal, ekonomik, politik ve yeni Korona virüsü salgınında kontrolden çıkmış sağlık krizi sebebiyle Tunuslular, 25 Temmuz’da kitleler hālinde sokağa çıktı.

Gösteriler sırasında, ülkedeki yerleşik siyasete de büyük tepki gösterildi. Bazı bölgelerde Meclisin en büyük partisi Nahda Hareketi’nin merkezlerine saldırılar düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine olağan üstü yetkiler tanıyan Anayasa’nın 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurdu.

Said, Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, bütün milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini duyurdu.

Tunus’ta bir kesim, Cumhurbaşkanının bu kararlarını havaî fişeklerle kutladı. Ancak diğer bir kesim ise söz konusu adımların Anayasanın yanlış yorumu ve bir darbe girişimi olduğu görüşünü dile getirdi.

Ülkede bütün gözlerin çevrildiği Kays Said, olağan üstü yetkilerin kendisinde toplandığı kararların 30 günlük sürenin yarısından fazlası sona ermesine rağmen henüz bir başbakan atamadı ve krizden çıkış için yol haritasını açıklamadı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA