GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-10-2019 13:33   Güncelleme : 07-10-2019 01:06

“Bahçeli’siz siyaset” beğenisi diplomatik krize dönüştü

ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Büyükelçiliğin twitter hesabı tarafından “Bahçeli’siz siyaset” tweetinin beğenilmesi konusunda açıklama yapılması için Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

“Bahçeli’siz siyaset” beğenisi diplomatik krize dönüştü

Ne olmuştu?

Gazeteci Ergun Babahan, twitter sayfasında “Türkiye halkları Bahçeli’siz bir siyaset dönemine hazır olmalı” diye yazdı. ABD Ankara Büyükelçiliği de bu tweeti beğendi. Bu beğeni, siyasî bir mesaj, Bahçeli’ye karşı bir tavır ve faaliyet olarak algılanınca, Büyükelçilik önce beğenisini iptal etti, sonra da bir özür mesajı yayınladı. ABD Ankara Büyükelçiliği, özür mesajında şunları kaydetti:

“Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz.”

MHP: Büyükelçilik, FETÖ’cü hainleri sahaya sürüyor

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin “Bahçeli’siz siyaset” tweetini beğenmesine, MHP sert tepki gösterdi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, “Büyükelçilik bu hamlesiyle Türkiye düşmanlarını cesaretlendirme, FETÖ’cü hainleri sahaya sürme gayesindedir” dedi.

Büyükataman, yaptığı yazılı açıklamada, “FETÖ’nün beslemesi, sözcüsü Ergun Babahan’ın attığı tweetle meşrebince davrandığını ve FETÖ’nün uzun yıllardır uğraş verdiği ‘Devlet Bahçeli’siz siyaset’i dillendirdiğini” ifade etti.

“Babahan ve ağababalarının söz konusu söylemlerine ve bu amaçla giriştikleri ‘MHP’ye darbe’ teşebbüslerine de alışık ve hazırlıklı olduklarını” vurgulayan Büyükataman, şunları kaydetti:

“Milliyetçi Hareket, bunlara her teşebbüsünde haddini bildirmiş, her seferinde aziz Türk Milletinin de desteğiyle bu kirli operasyonlardan güçlenerek çıkmıştır. Bu ‘vatansız’ firarinin yaptığı paylaşımın ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından beğenilmesi, ederi 1 dolar olan meczubun sözlerinden daha vahimdir ve ABD destekli yeni bir operasyonun da başladığının delilidir. Büyükelçilik, bu hamlesiyle Türkiye düşmanlarını cesaretlendirme, FETÖ’cü hainleri sahaya sürme gayesindedir. Bu alçakça girişim ABD’nin haddine olmadığı gibi, Orta Doğu’yu kan gölüne çeviren ABD, bunun sonuçlarına katlanmak zorunda olacağını da iyi bilmelidir.”

ABD Büyükelçiliğinin özür metninin içeriğinin ciddiyetten uzak olduğunu ve üçüncü dünya ülkelerinde bile görülemeyecek bir nezaketsizlik barındırdığını belirten Büyükataman, şu ifadeleri kullandı:

“Bölücülerin ve son dönemlerde CHP’lilerin yeniden kullanmaya başladığı ‘Türkiye halkları’ saçmalığının ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin isminin geçtiği siyasetten çekilme rezilliğinin beğenilip prosedür gereği yayınlanan özür metninde, birliğini hedef aldıkları büyük Türk Milletinden ve Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’den özür dilenmemiş olması, ABD’nin bu rezil eylemin arkasında durduğunu göstermektedir.

Büyükelçiliğin tweetini beğendiği Ergun Babahan denen müptezelin 2012’de ‘Türkiye’deki bütün darbelerin ABD destekli ya da onaylı olduğu’ sözleri bir yana, 1980 askerî darbesinden sonra 1970’li yıllarda CIA’nın Türkiye Şefi olan Paul Henze’nin ABD Başkanı Jimmy Carter’a ‘Bizim çocuklar başardı’ demesi ile ABD Büyükelçiliğinin hainlerin sözcüsüne verdiği bu destek arasında nasıl bir fark vardır?

Yine 1980 askerî darbesi esnasında ABD’nin Ankara Büyükelçisi olan James Spain’in daha sonraki yıllarda Cumhuriyet gazetesine verdiği mülâkatta ‘Türkiye’yi Türkeş’e teslim etmeme’ itirafı ile bugünkü ABD Büyükelçisinin Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yi hedef alan tavrı arasında nasıl bir fark vardır?”

Büyükataman, ABD’nin bir terörist başının topraklarında derebeylik kurmasına müsaade ettiğini ve Orta Doğu’daki teröristlere hamilik yaptığını kaydederek, şunları kaydetti:

“ABD’nin Türk siyasetine müdahale teşebbüsüne bu dakikaya kadar ses çıkartmayan siyasi partilerin ve bunların basın yayın kuruluşlarının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘tam bağımsız Türkiye’ ülküsü ışığında tavırlarını gözden geçirmeleri, ülkemiz ve kendileri adına faydalı olacaktır. ABD’nin gayrimeşru çocuklarına 15 Temmuz’da olduğu gibi tarihî bir ders vermek, aziz Türk Milletinin geleceğinin teminatı olan Türk Milliyetçilerinin boynunun borcudur.”

Büyükataman, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Dışişleri Bakanlığımızın, Milliyetçi Hareket mensuplarının ve milletimizin bu konudaki hassasiyetlerini göz ardı etmemesini, ABD Büyükelçiliği nezdinde acilen ve konu sulandırılmadan resmî bir özür talebinde bulunmasını ve resmî özür dilenene dek süreci takip etmesini en yüksek kararlılıkla bekliyoruz.”

Çelik: Özür yetmez, gereği yapılmalı

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin özrü, tepkileri dindirmedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, bunun Türkiye’nin iç işlerine çirkin bir müdahale çabası olduğunu belirterek, “ABD büyükelçiliğinden kuru bir özür ötesinde, bu çirkin eylemi gerçekleştirenlere dönük soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Bugün de ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Büyükelçiliğin twitter hesabı tarafından “Bahçeli’siz siyaset” tweetinin beğenilmesi konusunda açıklama yapılması için Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

(tv5.com.tr)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA