GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-08-2021 19:34

Avukat Karadaş: Anayasaya göre aşı, mecburî hāle getirilemez

Avukat Kasım Karadaş, korona virüsü aşısının mecburî hāle getirilmesi konusunda, “Rızanın bulunmadığı hallerde yapılacak olan herhangi bir tıbbî müdahale, Anayasa’da tanımlanan temel hak ve özgürlüklerin ağır bir şekilde ihlâl edilmesi sonucunu doğuracaktır.” dedi.

Avukat Karadaş: Anayasaya göre aşı, mecburî hāle getirilemez

Avukat Kasım Karadaş, Millî Gazete’ye yaptığı değerlendirmede, zorunlu aşı tartışmaları yapılırken son derece dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Karadaş, “Tıp ve hukuk biliminin temel kaideleri göz ardı edilmemelidir. Aşı, koruyucu bir sağlık tedbiri olabilir; ancak koruyucu da olsa herhangi bir tıbbî müdahalenin hukuka uygun olması, bedensel veya ruhsal sorunlar yaşanmasına sebebiyet veren bir endikasyonun varlığı ile kişinin aydınlatılmış rızası gibi çeşitli şartlara bağlıdır. Başta anayasa olmak üzere ulusal ve uluslararası hukuka göre kişinin rızası, aşı ve benzeri tıbbî müdahalelerin hukuka uygun olmasının ilk ve olmazsa olmaz şartıdır. Rızanın bulunmadığı hallerde yapılacak olan herhangi bir tıbbî müdahale, anayasada tanımlanan temel hak ve özgürlüklerin ağır bir şekilde ihlâl edilmesi sonucunu doğuracaktır” şeklinde konuştu.

“Anayasa Mahkemesi kararları bütün kişi ve kurumları bağlar”

Karadaş, Anayasa Mahkemesi’nin 11 Kasım 2015 tarihli Halime Sare Aysal kararında, zorunlu aşı uygulaması sebebiyle 5395 sayılı kanun uyarınca ilk derece mahkemesi tarafından sağlık tedbiri olarak verilen ‘çocukların aşılanması’ kararının, kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkını ihlâl ettiğine hükmettiğini hatırlattı.

Karadaş, “Anayasa Mahkemesi kararları bütün kişi ve kurumları bağladığından, Kovid-19 aşısının zorunlu tutulması hukuken mümkün değildir. Mevzuatın açık hükümlerine rağmen kamu veya özel sektörde çeşitli zorlamalarla kişileri aşı olmaya mecbur bırakanlar, durumun niteliğine göre çeşitli ceza ve tazminat davalarıyla karşı karşıya kalacaklardır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zorlamadan yana değilim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşı olmak istemeyenlere karşı bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceğine dair soru üzerine, “Zorlamadan yana değilim. Burada Bilim Kurulu herhalde bunlarla ilgili onlar da bir çalışma yapacaktır. Gönüllülük esasına dayalı olarak bu süreci işletmek en isabetli olanıdır. Gönüllülük esasına göre bunu yaparsak inanıyorum ki neticesi de hayır olacaktır.” demişti.

Bakan Koca: Vatandaşımızın tercihine bırakılamaz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu konuda yaptığı son açıklamada, şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Aşı programımız, bugüne kadar bir teşvik ve tercih konusuydu. Oysa artık eğitim ve iş hayatının devamı gayesiyle, her bir vatandaşımız için tercihe bırakılamayacak bir toplumsal ödevdir. Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı, ‘olmazsa olmaz’ kural hāline gelmeli, aşı olmayan kişiler ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA