Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 17-08-2021 08:48   Güncelleme : 17-08-2021 10:22

“Türkiye, ABD şemsiyesi kullanmadan Afganistan’da kalabilir”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Türkiye’nin, Afganistan’da rejimi değiştirmeye çalışmak gibi Suriye’de yaptığı hatayı yapmadan, ABD ve NATO şemsiyesini kullanmadan, yeni yönetimle anlaşarak Afganistan’daki varlığını sürdürebileceğini söyledi.

“Türkiye, ABD şemsiyesi kullanmadan Afganistan’da kalabilir”

Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, TV5’de yayınlanan “Dünya Gündemi” programında Kazım Kazımov’un Afganistan’daki gelişmelere dair sorularını cevapladı.

“ABD desteğinin çekilmesi ve Afgan üst kimliğinin olmaması yenilgi getirdi”

Taliban’ın Afganistan’ı bu kadar kısa sürede ele geçirmesinin nasıl mümkün olduğuna dair bir soru üzerine Kaya, Taliban’dan önceki yönetimin, ABD’nin desteklediği bir yönetim olduğunu; ABD’nin Afganistan’dan çekileceğini açıklaması üzerine bürokratların ve diplomatların kendilerini geri çektiğini ifade etti. Kaya, “ ‘Bugün veya yarın, 6 ay veya 1 sene sonra mutlaka Taliban gelecek, burada yönetimi ele geçirecek’ düşüncesi hākim olunca, direniş de bu anlamda zafiyet gösterdi diyebiliriz.” dedi.

Afganistan’da etnik farklılıklar olduğunu ve Afgan üst kimliğiyle tarif edilen bir millet olmadığını belirten Kaya, bunun da direnişi zafiyete uğrattığını söyledi. Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Taliban’ın bugüne kadar yani 20 yıllık süre zarfında, Amerika’nın işgale başladığı günden bu tarafa zaten Afganistan’ın belli bir bölümünde, özellikle Peştunların olduğu bölümde Taliban’ın yönetimi devam ediyordu ve Afgan hükümeti bu zamana kadar yüzde 30-35’lerde ancak hâkimiyet kurabilmişti, o da Amerika’nın desteğiyle birlikte. Şimdi bu Peştunların, yani hâlihazırda etnik kimlik olarak Afganistan’ın en kalabalık nüfusunu oluşturan Peştunların öncüsü konumundaki Taliban, gücü tamamen odakladı ve odaklama neticesinde Kâbil’e girdi.”

“Türkiye, Suriye’de yaptığı hatayı Afganistan’da yapmamalı”

Mustafa Kaya, bir soru üzerine, Türkiye’nin bundan sonraki tavrının nasıl olması gerektiği konusunda da değerlendirmede bulundu. Kaya, Türkiye’nin, Afganistan’da rejimi değiştirmeye çalışmak gibi Suriye’de yaptığı hatayı yapmaması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin yakın veya uzak komşularının rejimleri hakkında belli kanaatleri olabileceğini ancak Suriye’deki hatayı Afganistan’da yapmaması gerektiğini vurguladı.

Kaya, Türkiye’de 1 milyondan fazla göçmen bulunduğunu, 3 milyon civarında Afgan’ın da Afganistan’dan ayrılıp Türkiye’ye yönelebileceğini ifade etti. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı reddetmiş olsa da ABD ile yapılan Kâbil Havaalanının güvenliğini sağlama anlaşmasının alt detaylarında, ABD’nin kendisi için çalışan Afganların Türkiye’de barındırılmasını istediğini söyledi.

Bu durumda Türkiye’nin, ‘Ben artık bu coğrafya ile ilgilenmiyorum’ deme lüksünün olmadığının altını çizen Kaya, Türkiye’nin ABD ve NATO şemsiyesini kullanmadan, Taliban dahil olmak üzere yeni yönetimle anlaşarak, Afganistan halkının huzuru ve barışı için Afganistan’da yapabileceği şeyler olduğunu söyledi.

Afganistan’daki etnik gruplarda bir Türkiye sevgisi olduğunu, bunun da Türkiye’nin yumuşak gücü olduğunu ifade eden Kaya, “Böyle bir gücü Türkiye, Afganistan’ın geleceği için kullanabilir.” dedi.

“Türkiye, Afganistan’daki varlığını korumaya çalışmalıdır”

Türkiye’nin bugüne kadar Afganistan’da NATO ve ABD adına bulunmasının riskli bir alan olduğunu belirten Kaya, Taliban sözcüsünün “Türkiye ile yakın ilişki kurmak istiyoruz” dediğini hatırlatarak, “Türkiye, bu şekilde bir algıyla eğer orada kabul görüyorsa, Türkiye’nin bunu hem bu Afgan mülteciler / göçmenler meselesinin daha sağlıklı bir zeminde çözülmesi adına hem de Afgan halkının bu saatten sonra yeniden bir iç kargaşaya, yeniden bir çatışma alanına dönmemesi adına üzerine düşeni yapması gerekir diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Taliban üzerinde en fazla etkisi olan ülkenin Pakistan olduğuna işaret eden Kaya, Türkiye’nin Pakistan aracılığıyla o bölgede barışa ve huzura katkı sağlamasının mümkün olduğunu dile getirdi. Kaya, Türkiye’nin Afganistan iç savaşında bugüne kadar bir muharip güç olarak taraf olmaması sebebiyle, o bölgede hālâ sesinin, sözünün kabul göreceğini ifade etti. Kaya, Türkiye’nin itidalli bir şekilde Afganistan’daki varlığını korumaya çalışması gerektiğini söyledi.

Kaya, bir soru üzerine, Afgan göçünün mutlaka önlenmesi gerektiğini de kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA