GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-08-2021 01:49

“Aşıyı tavsiye ederim ama isteyen olur istemeyen olmaz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüsü aşısının gönüllülük esasına göre yapılması gerektiğini belirterek, “Elbette aşı olmak, kişilerin kendi tercihidir. İsteyen aşısını olur, isteyen olmaz. Bu konuda zorlamaya gerek yok. PCR testi ise zaten belli yerlerde hepimiz için gerekli olan bir şey.” dedi.

“Aşıyı tavsiye ederim ama isteyen olur istemeyen olmaz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı televizyon kanallarının ortak yayınında, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de de bir aşı karşıtlığı olduğunun ve bir süredir sosyal medyada da gündem olduğunun hatırlatılarak görüşünün sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Elbette aşı olmamak, kişilerin kendi tercihidir”

“Benim bu konuda ta baştan beri tezim şu: Yani milletimin karşısında 3 doz aşısını olmuş bir cumhurbaşkanı olarak bulunuyorum. Şayet aşı konusunda bir sıkıntı, bir tereddüt olsaydı, herhalde kendimizi böyle bir riske sokmazdık. Aşı tedarikinin dünyada zor olduğu bir dönemde dahi Türkiye olarak erkenden yaptığımız bağlantılarla süreci başlatmıştık. Benim buradaki tezim, gönüllülük esasıdır. Yani aşı olmak isteyenler, gönüllülük esasına göre aşı olmalıdır. Yani cebren, zorlamayla böyle bir şeyi doğru bulmuyorum. En yüksek risk gruplarından başlayarak, kademe kademe aşılama yaşını genel uygulamada 15’e, kronik hastalarda ise 12’ye kadar biliyorsunuz indirdik. Bugün hastanelere başvuranların, hastanelerde yatanların, özellikle yoğun bakımda hayatta kalma mücadelesi verenlerin neredeyse tamamına yakınının aşı yaptırmayanlardan oluştuğunu görüyoruz. Aşı olduğu halde hastalananların sayısı, çok istisnāî seviyede. Bu gerçekleri de görmemiz lâzım. Önümüzde böyle net bir tablo olduğu halde, ilmî ve aklî hiçbir gerekçeye dayanmadan aşı karşıtlığı kampanyası yürütülmesini doğru bulmuyorum. Elbette aşı olmamak, kişilerin kendi tercihidir; ama tercihin, başka insanların hayatlarını riske atacak şekilde ortaya konmasına rıza gösteremeyiz. Onun için de gönüllülük esası diyorum, şart olmalı.”

“İsteyen aşısını olur isteyen olmaz”

Aşı olanların, aşı olmayanlardan, onlarla aynı ortamlarda bulunmaktan mustarip olduklarına dair görüş belirtilerek, kısmî sınırlamalar getirilip getirilmeyeceğine dair bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öyle ne bir hakkı var ne bir yetkisi var. Yani mustarip olmak, olmamak, o senin kârın değil. Senin işin de değil. Yani ister olur ister olmaz. Bu konuda da zorlamaya gerek yok.” dedi.

Erdoğan, konunun bilimsel yanını doktorların, Bilim Kurulunun anlattıklarını, bu konuyu işin ehlinden dinlemek gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Cebren böyle bir yola tevessül edilemez. Ben, yine söylüyorum; ben, 3 kez aşı olmuş birisiyim. Gönüllülük esası burada şart olmalıdır. Ona göre de isteyen aşısını olur isteyen olmaz ve bu şekilde de temenni ediyorum ki en kısa zamanda bu bādireyi de inşallah atlatmış oluruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan PCR testi istenmesine dair bir soru üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

“PCR testi, belli yerlerde hepimiz için gerekli”

“Test olayı zaten hepimiz için belli yerlerde gerekli olan bir şey. Bunu da zaten kurumlar ne yapıyor? İlân ediyor. Ne diyor? Yani ben, burada en azından PCR testiyle sizi içeriye kabul edebilirim. O PCR testini olup, ondan sonra da ne yapıyor? ‘Tamam, negatif’ diyor, ‘Geçebilirsin.’ Ama pozitif olursa da ‘Geçemezsin’ diyor. Bunları ulusal ve uluslararası bu bazda da ele alıyor; çünkü gelen turistler için bu uygulamalar biliyorsunuz kapılarda da yapılıyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA