Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2021 02:13

Biden: DEAŞ’ın Horasan grubuna bedel ödeteceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, Kâbil Havalimanı’ndaki terör saldırısının faili olarak gördükleri DEAŞ’ın Horasan grubunu affetmeyeceklerini belirterek, kendi belirleyecekleri yer ve zamanda saldırıya karşılık vereceklerini söyledi.

Biden: DEAŞ’ın Horasan grubuna bedel ödeteceğiz

Biden, Kâbil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen terör saldırısında 12 ABD askerinin yaşamını yitirmesinin ardından Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına “Zor bir gün” diyerek başlayan Biden, “Saldırı DEAŞ/Horasan olarak bilinen grup tarafından yapılmıştır ve havalimanını koruyan Amerikan askerlerinin canını almıştır, bir kısmını da yaralamıştır. Ayrıca birçok sivil de yaşamını yitirmiştir.” dedi.

“Sizi yakalayacağız ve bunun bedelini ödettireceğiz”

Biden, gün boyunca Savunma Bakanlığı ile Washington’un, Afganistan ve Katar’daki kumandanlarla yakın temas hālinde olduğunu vurgulayarak, 14 Ağustos’tan bu yana Afganistan’dan tahliye edilen kişi sayısının 100 bini aştığını kaydetti.

Hayatını kaybeden askerlerin acısını yüreklerinde hissettiklerini belirten Biden, “Bu saldırıyı düzenleyenlere ve Amerika’ya zarar vermek isteyenlere mesajım şudur ki, affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Sizi yakalayacağız ve bunun bedelini ödettireceğiz.” dedi.

Biden, son haftalarda DEAŞ/Horasan’ın Kâbil Havalimanı’na saldıracağına dair istihbarat aldıklarını belirterek, bu sebeple de Afganistan’daki misyonlarını 31 Ağustos’a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söyledi.

“Teröristlerin bizim misyonumuzu durdurmalarına izin vermeyeceğiz”

Afganistan’daki tahliyeleri de devam ettireceklerinin altını çizen Biden, “Teröristlerin bizim misyonumuzu durdurmalarına izin vermeyeceğiz. Tahliyeleri sürdüreceğiz. Aynı zamanda komutanlarıma DEAŞ’ın kilit varlıklarına, liderlerine ve tesislerine saldırı planları hazırlamaları emri verdim. Seçtiğimiz yer ve zamanda kuvvet ve hassasiyetle bu saldırıya cevap vereceğiz. Bilmenizi isterim ki bu DEAŞ teröristleri kazanamayacak. Amerikalıları kurtaracağız, Afgan müttefiklerimizi çıkaracağız. Boyun eğmeyeceğiz.” diye konuştu.

Biden, Afganistan’dan çıktıktan sonra da ülkeden ayrılmak isteyen Amerikalıları çıkarmak için yeni yollar bulacaklarını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA