SİYASET
Giriş Tarihi : 01-09-2021 16:39

Bahçeli: Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7

MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır.” dedi.

Bahçeli: Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklama ile gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

“Türkiye, Afganistan’da bulunmalıdır”

Afganistan meselesine dair görüşlerini ifade eden Bahçeli, Afganistan’dan çekilen ABD’nin, geride birbirine girmiş, duygusal, fikrî ve siyasî temelde bölünmüş bir ülke bıraktığını kaydetti.

Bahçeli, Afganistan’ın istikrarının, güvenliğinin, iç barışının ve huzur ortamının her zaman müdafaa edilmesi gerektiğini belirterek, “Hiç kuşkusuz Türkiye, Afganistan’da bulunmalıdır. En azından düzensiz göç hareketliliği kaynağında engellenmelidir.” ifadesini kullandı.

“Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir”

CHP ve İYİ Parti’nin Afganistan politikalarını eleştiren Bahçeli, seçim barajı konusunda da açıklama yaptı.

Bahçeli, “ ‘Seçim barajı yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olsun?’ tartışmaları lüzumsuz emek ziyanıdır. Cumhur İttifakı’nın iki ana partisi, kurulan bir komisyon marifetiyle, seçim sistemi ve barajın oranı hususunda samimi ve iyi niyetli şekilde görüşmeler yapmışlardır.” dedi.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretinin ardından uçakta bulunan basın mensuplarına barajın yüzde 7 olacağını açıkladığını hatırlattı. Bahçeli, “Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir. Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır.” açıklamasında bulundu.

“Akşener, CHP Genel Başkanlığına İmamoğlu’nu lâyık görmüştür”

Devlet Bahçeli, yazılı açıklamasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Fatih Sultan Mehmed’e benzetmesine de tepki gösterdi.

Bahçeli, “Bir başka husus da şudur: İmamoğlu’ndan Fatih çıkarmak için kendini paralayan, tellere tutunduğu gibi bu şahsa da tutunan İP Başkanı, CHP Genel Başkanlığı koltuğuna esasen kimi lâyık gördüğünü de açık etmiştir. Bundan sonrası kuşkusuz Kılıçdaroğlu’nun meselesidir.” İfadesini kullandı.

“Geleceğin süper gücü Türkiye olacaktır”

Bahçeli, açıklamasında Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmasının 30’uncu yıl dönümünde, uyanan Orta Asya ruhunun Türkiye’ye tarihî fırsatlar sunarken, inkâr edilemeyeceek sorumluluklar da yüklediğini ifade etti.

Bahçeli, bu şuurla geleceğin hem Batı’nın hem de Doğu’nun kucaklanmasıyla çok daha parlak, çok daha güven verici bir seviyeye çıkacağını dile getirdi.

Bahçeli, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Geleceğin süper gücü Türkiye olacaktır. Muzaffer geçmişimiz, ümitlerle beslediğimiz aydınlık gelecek ülküleriyle eklemlenecek, hatta perçinlenecek, 2023’te bir Türk destanı yazılacak, Türkiye’yi hiç kimse tutamayacaktır. Bu kararlılık, bu duruş, bu inanç, büyük Türk milletinin sözüdür, özüdür, özlemidir, yerine getirme görevi de Cumhur İttifakı’nın ve MHP’nin üzerinedir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA