SİYASET
Giriş Tarihi : 04-09-2021 01:32   Güncelleme : 04-09-2021 01:49

“MHP ittifaktan ayrılacak mı ki seçim barajı ile ilgileniyor?”

Gazeteci Fehmi Koru, seçim ittifaklarına imkân sağlayan anayasaya göre, bir ittifak içerisinde yer alan partilerden birinin yüzde 10’un üzerinde oy alması halinde ittifakın diğer ortakları için baraj şartının kalktığına işaret etti. Koru, ‘Cumhur İttifakı’ içerisinde yer aldığı için baraj derdi bulunmaması gereken MHP, neden bu konuyu önemsiyor? diye sorarak, MHP’nin Cumhur İttifakı’ndan ayrılma ihtimalini gündeme getirdi.

“MHP ittifaktan ayrılacak mı ki seçim barajı ile ilgileniyor?”

Gazeteci Fehmi Koru, kendi adını taşıyan web sitesinde yayınladığı “Baraj yüzde 7 olarak tescillendi de bu konu neden MHP’yi ilgilendiriyor? Yoksa…” başlıklı yazısında, seçim barajını değiştirme çalışmalarını değerlendirdi.

“MHP, ‘Benden bu kadar’ deyip ittifaktan ayrılacak”

Fehmi Koru, adını vermediği ve “Siyaseti yakından izleyen bir gözlemci” olarak tanıttığı bir kişinin, bir süredir iktidar cephesinin seçim öncesi çözüleceği görüşünü tekrarladığını kaydederek, “Söylediği en kestirmeden şu: MHP ‘Benden bu kadar’ deyip kendisini ittifak dışına atacak…” diye yazdı.

İttifak içerisinde yer alan partilerden birinin yüzde 10’un üzerinde oy alması halinde ittifakın diğer ortakları için baraj şartının kalktığına işaret eden Koru, MHP’nin oyu gelecek seçimde yüzde 5’in altına bile düşse, ‘Cumhur İttifakı’ içerisinde kalmaya devam ettiği takdirde, barajın yüzde 10 olmasından etkilenmeyeceğini kaydetti.

Fehmi Koru, “O halde seçim barajının yüzde kaç olarak belirlenmesi neden bu kadar önemseniyor?” diye sordu.

Barajın yüzde 7’ye düşürülmesinin en fazla HDP’nin işine yarayacağına işaret eden Koru, yazısına şöyle devam etti:

“İyi de iktidarın küçük ortağı MHP’nin niyeti gelecek seçime ittifak içerisinde yer almadan girmek değilse, barajın yüzde 10 veya yüzde 7 veya yüzde 5 olması MHP’yi neden ilgilendiriyor?

Yoksa “Baraj, baraj” diye konuşulan oranlar ittifak içinde yer alan partiler için mi düşünülüyor? Konu ilk kez gündeme geldiğinde, çeşitli köşelerde ittifak içi baraj düşünüldüğüne dair yazılar çıkmıştı. Sonra anlamsız bulunduğu için olmalı, konu gündemden düştü. Veya düştü izlenimi verilerek ona mı hazırlık yapılıyor? Yerinde bir kuşku bu.”

Koru, şu sorunun cevap beklediğini vurguladı:

‘Cumhur İttifakı’ içerisinde yer aldığı için baraj derdi bulunmaması gereken MHP, neden bu konuyu önemsiyor? 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA