GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-09-2021 10:56

Yargı mensuplarının yükselmelerine “hedef süre” kriteri de eklendi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ilke kararına göre, hākim ve savcıların çalışmaları değerlendirilirken yargıdaki hedef sürelere uyum da dikkate alınacak.

Yargı mensuplarının yükselmelerine “hedef süre” kriteri de eklendi

Hākim ve Savcıların Derece Yükselmesi Esaslarına İlişkin İlke Kararlarında Değişiklik Yapılmasına Dair İlke Kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, hākim ve savcıların iki yılda bir tābi tutulacakları derece yükselmesi incelemesine ilişkin usul ve esasları belirleyen maddeler arasına, hedef süre uygulaması da eklendi.

Böylece hākim ve savcıların derece yükselmesinde hedef sürelere uyum, yargılamanın sürüncemede bırakılması, bilirkişi görevlendirme sürecinde ilgili mevzuatta aranan şartlara gösterdikleri hassasiyet, verdikleri kararların isabet oranları, yeterli hukukî gerekçeyi ihtiva edip etmediği gibi konularda kanun yolu mercileri ile müfettişler tarafından yapılan tespitler dikkate alınacak.

İlke kararlarında ayrıca, emsallerine göre daha fazla dosya bitiren hākim ve savcıların yükseltilmesine dair bazı kıstaslarda da değişikliğe gidildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA