Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-09-2021 00:26

Rusya ve Belarus, “Birlik Devleti” programı üzerinde anlaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 maddelik Rusya-Belarus Birlik Devleti programı üzerinde anlaşıldığını duyurdu.

Rusya ve Belarus, “Birlik Devleti” programı üzerinde anlaştı

Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Kremlin Sarayı’nda yaklaşık 3,5 saatlik görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Lukaşenko ile Birlik Devleti’nin ekonomik ve sosyal alanlarda entegrasyonunu sağlayacak 28 maddelik programı üzerinde konuştuklarını belirten Putin, programın genel olarak iki ülkenin ekonomisinin çeşitli alanlarını birleştirmeye, ortak finans ve enerji piyasaları oluşturmaya, ortak sanayi ve tarım politikalarının uygulanmasına yönelik olduğunu ifade etti.

Putin, “Bugün 28 maddelik programın tamamının kabul edildiğini memnuniyetle belirtmek isterim.” dedi.

Belarus’un başkenti Minsk’te 10 Eylül’de Birlik Devleti Bakanlar Konseyi toplantısında programın onaylanacağını belirten Putin, daha sonra programın yıl sonuna kadar toplanması planlanan Birlik Devleti Yüksek Konseyi’nde kabul edileceğini kaydetti.

Putin, ayrıca Belarus’a sevk edilen doğal gazın gelecek yıl da bu yılın fiyatı gibi 128,5 dolarda kalacağını söyledi.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Birlik Devleti programının iki ülkenin ekonomi kurumları için eşit şartlar sağladığına dikkati çekerek, Belarus ve Rus şirketler için adil rekabet oluşması gerektiğini, entegrasyonun eşitlik, kârlı ve verimli iş birliği için başlatıldığını vurguladı.

Lukaşenko, “Entegrasyon, Belarus ve Rus halkı için kötü bir şey içermiyor, karşılıklı çıkar özelliği taşıyor.” dedi.

Ortak para biriminden vazgeçildi

Belarus ve Rusya arasında ortak para birimine geçişin her iki ülkenin merkez bankalarının isteği üzerine gündemden çıkarıldığına işaret eden Lukaşenko, ancak ileride tekrar bu meselenin gündeme alınabileceğini ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA