EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-09-2021 13:02

Dijital banka N26, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor

Finans sektörü şubesiz dijital banka lisansları için gün sayarken, Almanya menşeli dijital banka N26’nın Türkiye pazarına girmek için BDDK’nın kapısını çaldığı öğrenildi. İngiltere merkezli dijital bankacılık devi Revolut’un da Türkiye pazarı ile ilgilendiği kaydedildi.

Dijital banka N26, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kısa süre önce bankacılık ve fintech sektörünün uzun zamandır beklediği Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı hazırlamış ve sektörün görüşüne açmıştı.

Bloomberg HT’den Sefer Yüksel’in üst düzey sektör yetkililerinden edindiğini belirttiği bilgiye göre, Avrupa’nın en büyük dijital bankalarından olan Almanya menşeli N26, Türkiye pazarına girmek için BDDK’nın kapısını çaldı.

Alman bankanın Türkiye pazarına girmek için çok istekli olduğu öğrenilirken, BDDK ile birkaç kez görüştüğü ifade edildi.

Piyasa değeri 10 milyar dolar

2013 yılında kurulan N26, 2016 yılına kadar diğer bankalarla iş birliği yaparak faaliyet gösteren fintech şirketi konumundaydı. Şirket, 2016 yılından sonra ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Almanya Federal Finansal Denetleme Otoritesi’nden (BaFin) bankacılık lisansı alarak tam bir banka olarak faaliyet göstermeye başladı. Yaklaşık 10 milyar dolar piyasa değeri üzerinden yatırım alan N26’nın toplam 8 ofisi bulunuyor ve 25 pazarda faaliyet gösteriyor. 1.500 çalışanı olan dijital bankanın 7 milyon da müşterisi var.

Revolut da hazırlık yapıyor

Kaynaklar, İngiltere merkezli dijital bankacılık devi Revolut’un da Türkiye pazarı ile ilgilendiği, bu konuda hazırlıklar yaptığını ancak henüz BDDK ile bir görüşme yapmadığını da iletiyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA