KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-09-2021 16:44

Altın Koza’da Yaşar Kemal anıldı

Altın Koza, Çukurova ve Toroslar ile özdeşleşmiş hemşehrisi Yaşar Kemal’i bu yıl, “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına” başlığı altında bir dizi etkinlikle anıyor.

Altın Koza’da Yaşar Kemal anıldı

Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte hazırlanan etkinliklerin ilki “Sinemada Yaşar Kemal” oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşi öncesinde Yaşar Kemal Vakfı Derneği Başkanı Ayşe Semiha Baban, Yaşar Kemal’in sözleriyle başladığı açılış konuşmasında, ‘’Bugün Yaşar Kemal’in Altın Koza’da anılıyor olması, eminim kendisini de çok mutlu ederdi. Başta Zeydan Karalar olmak üzere Altın Koza’da görev alan herkese teşekkür ederim.’’ dedi.

“Yaşar Kemal, sanatçılara da bize de ışık oldu”

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Yaşar Kemal gibi bir değeri, ustayı anlatmanın zorluğunu ifade etti. Başkan Karalar, “Onu anlatmak gerçekten zor iş. Yaşar Ağabeyi nasıl anlatırsanız anlatın, onu tanımlamaya sözler yetmez. Küçük yaşta yanı başında babası öldürülmüş, oradan çıkmış dünyanın en önemli yazarlarından birisi olmuş. Ona bütün Türkiye teşekkür etmeli; ama Çukurova’nın özelliklerini, insanını kimse onun gibi anlatamamış, tanıtamamıştır. Bu yüzden Çukurovalıların Yaşar Kemal’e ayrıca teşekkür etmesi gerek. Çoğumuz okumaya Yaşar Kemal ile başladık. Benim Pinokyo’dan sonra ortaokulda okuduğum ilk kitap İnce Memed. Bu kitabın bizlerin yetişmesinde, karakterlerimizin oturmasında büyük etkisi var. Belirli mağduriyetler yaşadıktan sonra Adana’dan İstanbul’a giden neredeyse herkes, Yaşar Ağabeye uğramış. Kendisi de büyük zorluklar içinde olmasına rağmen neyi varsa paylaşmış. Diğer sanatçılara ışık olmuş Yaşar Kemal. Büyük yazar, büyük kalpli insan Yaşar Ağabeyi saygı ile anıyorum” diye konuştu.

“Yaşar Kemal, Anadolu’yu edebiyata taşıdı”

Mazlum Vesek moderatörlüğünde, Nebil Özgentürk’ün yönettiği belgesel gösterimi ile başlayan söyleşiye Lâle Mansur, Doç. Dr. Aydın Çam, Prof. Dr. Cihan Erdönmez konuşmacı olarak katılırken, Zülfü Livaneli ise on-line katıldı. Türkân Şoray, Arif Keskiner ve Selim İleri’nin de Yaşar Kemal ile ilgili düşünceleri, çekilen videolar ile aktarıldı.

Zülfü Livaneli, ‘’Yaşar Kemal’in kişiliğimin ve sanatımın oluşumunda yadsınamaz bir etkisi var, ustamdır. Yaşar Kemal, halkın ve ozanların dilini modern edebiyatımıza soktu ve Anadolu’nun kendisini edebiyata taşıdı. Yaşar Kemal’i okumanın yanında sevmek yetmiyor, anlamak da gerekiyor.’’ dedi.

Lâle Mansur, gözyaşlarını tutamadı

Lâle Mansur, Yaşar Kemal hakkındaki düşüncelerini dile getirirken, gözyaşlarını tutamadı. Mansur, şunları söyledi: 

‘’Yaşar Kemal, cesur, idealist, cömert, hüznün eri, altın kalpli bir çocuktu. Büyük ustayı yakından tanıma şansına erişmiş bir insanım. Sahnede dansçı olarak oynadığım son gösteri, Yaşar Kemal’in Bebek eserinden uyarlanan bir bale gösterisiydi. Oyunculuğa karar verdiğimde ise ilk onun eseriyle kamera karşısına geçtim. İki profesyonel hayatımda da Yaşar Kemal çok önemliydi. Yaşar Kemal karşısında kim olursa olsun dünyanın en önemli insanı varmış gibi konuşurdu. Şehirde doğmuş büyümüş biri olarak, doğayı, kırsalı ve insanları onun sayesinde öğrendim. O kadar sahici ki iliklerimize kadar işliyor söyledikleri ve yazdıkları.”

Festival süresince, usta ismin eserlerinden uyarlanan Ağrı Dağı Efsanesi, Muradın Türküsü ve Yer Demir Gök Bakır filmleri gösterilecek. “Yaşar Kemal ile Çukurova’da Dünden Yarına” etkinlikleri, 8 Ekim-12 Kasım 2021 tarihleri arasında da devam edecek.

Festivalde neler var?

16 EYLÜL PERŞEMBE

SAAT: 11.00 KISA FİLM ATÖLYESİ
Moderatör: Işıl Özgentürk
Yer: Seyhan Oteli


SAAT: 14.00-18.00 Adana Sinema Turu: Adana’nın Sinema Tarihine ‘’Umut’’la Bakmak

SAAT:20.00 Film Gösterimi: Umut - Yılmaz Güney
Yer: Uğur Mumcu Meydanı

UZUN METRAJ FİLM GÖSTERİMLERİ, AÇIKHAVA FİLM GÖSTERİMLERİ (GONDOL), YAZLIK SİNEMA FİLM GÖSTERİMLERİ, İLÇELERDE GEZİCİ SİNEMA

(Saat ve yerle ilgili detaylı bilgilere ve festival programına  “www.altinkozaff.org.tr” internet sitesinden ulaşabilirsiniz.)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA