SİYASET
Giriş Tarihi : 16-09-2021 14:23

Karamollaoğlu’dan Demirtaş’a: Siyasette tehdit olmaz

Saadet Lideri Karamollaoğlu, HDP Eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “HDP’nin şakası yok. HDP’yi ciddiye almayanları HDP de ciddiye almayacaktır.” sözleri hakkında, “HDP’nin de toplumun geriye kalanını ciddiye alması lâzım derim. Yani alınmadığı takdirde ne yapacaklar? Gidip AK Parti’yi mi destekleyecekler? Desteklesinler o zaman. Siyasette tehdit olmaz.” diyerek cevap verdi.

Karamollaoğlu’dan Demirtaş’a: Siyasette tehdit olmaz

“Ne yapacaklar? AK Parti’yi mi destekleyecekler?”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sözcü gazetesi yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını cevapladı.

Mengi, Karamollaoğlu’na, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Edirne Cezaevinden yazdığı ve T24’te yayınlanan yazısında kullandığı şu ifadeleri hatırlattı:

“İktidar ve muhalefet dâhil tüm siyasî güçlerin, HDP’yi ve açıklayacağı ilkeleri ciddiye almasında, Türkiye’nin geleceği için büyük yarar var. Çünkü demokratikleşme konusunda HDP’nin şakası yok, HDP blöf yapmıyor, taktik yapmıyor. HDP’nin demokrasi ilkelerini ciddiyetle ele alıp tartışmaya yanaşmayacakları, HDP de asla ciddiye almayacaktır.”

Mengi, bu ifadelerden hareketle, “Sizce mevcut ortamda böyle bir ittifak mümkün mü, ne dersiniz?” diye sordu.

Karamollaoğlu, bu soruya, “HDP’nin de toplumun geriye kalanını ciddiye alması lazım derim. Yani alınmadığı takdirde ne yapacaklar? Gidip AK Parti’yi mi destekleyecekler? Desteklesinler o zaman. Siyasette tehdit olmaz.” diyerek cevap verdi.

Seçim ittifaklar

Karamollaoğlu, gelecek seçimde Millet İttifakı’nda yer alıp almayacağına dair bir soru üzerine de “Bunu zaman gösterecek. Bu konuya şimdiden girmiyorum ama Millet İttifakı'nın hangi prensiplerle hareket etmesi gerektiğini ve edeceğini görüyorum, seçime doğru biz de nerede yer alacağımızı deklare edeceğiz.” dedi.

“Yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim”

Karamollaoğlu, “Diyelim ki şartlar değişti, AKP sizi razı etti, birdenbire Cumhur İttifakı’na girme kararı almanız mümkün mü?” sorusu üzerine de gülerek şu karşılığı verdi:

“Beni cumhurbaşkanı adayı ilân ederlerse olabilir. Ben bu konuya girmem de derlerse ki “Abi gel seni cumhurbaşkanı adayı yapalım.”, o zaman kavgasız dövüşsüz gireriz. Veya “Başkanlık sistemini değiştirelim.” diyebilirler veya bugüne kadar bizim itiraz ettiğimiz bütün hukuksuzlukları ortadan kaldırır, yanlışlarından dönerlerse AK Parti ile ittifak yapabilirim. Dediğim gibi, bunlardan birisinin olması lâzım.”

Karamollaoğlu, erken seçim konusunda da, 2022 yılının Ekim ayından itibaren erken seçimin gündeme gelebileceğini dile getirdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA