Advert
MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 17-09-2021 13:42

Adana Seyhan Nehri’nde gondolda film sefası

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Altın Koza Film Festivali münasebetiyle yaptığı konuşmada, “Adana’nın yüzünün uygarlığa ve aydınlığa dönük olmasında sinemanın çok büyük etkisi var.” dedi.

Adana Seyhan Nehri’nde gondolda film sefası

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında Seyhan Nehri üzerinde “Gondolda Sinema” gösterimleri devam ediyor. Gondollara sığmayan Adanalıların bir bölümü de film gösterimini Seyhan Nehri kıyısına kurulan platformlardan izledi.

“Çocukluğumuza döndük”

Adana’da merkez ve ilçelerde tüm yoğunluğuyla devam eden Altın Koza Film Festivali etkinliklerinde, ilki geçen yıl yapılan ve uluslararası basının da ilgisini çeken “Gondolda Sinema” gösterimlerine Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, eşi Nuray Karalar ile birlikte katıldı. Lütfi Ömer Akad’ın, başrollerini Türkan Şoray, İzzet Günay ve Ayfer Feray’ın paylaştığı 1968 yapımı “Vesikalı Yarim” filmini halkla birlikte izleyen Başkan Karalar, eşiyle birlikte, yazlık sinemalara gittikleri döneme, çocukluklarına döndüklerini söyledi.

“Adana’ya ve Adanalılara has özelliklerde sinemanın etkisi var”

Festivalin başladığı günden itibaren büyük ilgi gören “Gondolda Sinema” etkinliğini ve Altın Koza Film Festivali’ni değerlendiren Başkan Zeydan Karalar, “Şimdi eşim Nuray Hanım, elinde çekirdek, çerez, mısır, gazoz, ‘Çocukluğuma döndüm’ dedi. İşte bizim de Altın Koza’da arzuladığımız buydu. İnsanlarımızı geçmişine, çocukluğuna döndürmek istedik. Adana, 1900’lü yılların başında sinemayla tanışmış, geçmişte 200’e yakın yazlık sineması olan ve binlerce, yüz binlerce insanın sinemaya gittiği bir şehirdir.” dedi.

Adana’daki özgürlük, aydınlık ve kardeşlik ortamının oluşmasında sinema sanatının ve sinema geçmişinin büyük etkisi bulunduğunu ifade eden Karalar, “Aslında Adana’nın özgürlüğünde, herkesi barış ve kardeşçe yaşatmasında, yüzünün uygarlığa, aydınlığa dönük olmasında sinemanın çok büyük etkisi var. Bizim de amacımız buydu. Altın Koza’yı eski günlerdeki gibi muhteşem şekilde kutlarken, etkinlikleri halkın ayağına götürdük. İlçelerde, mahallelerde, beldelerde, 30’a yakın yerde film gösterimleri yapıyoruz. ‘Gondolda Sinema’ geçen sene başladı, çok ciddi rağbet gördü, uluslararası basında yer aldı. Bu sene tekrar ettik. Çok beğenilen işleri yapmaya devam edeceğiz ve her sene yenilikler katacağız. Çok güzel gidiyor, her şey Adana için.” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA