SİYASET
Giriş Tarihi : 27-09-2021 13:26

HDP, “Tutum Belgesi”ni açıkladı

HDP’nin bugün açıklanan Tutum Belgesi’nde, “HDP olarak ifade ettiğimiz ilkelerin yaşama geçirilmesinden yana tüm toplumsal taraflarla ve siyasî aktörlerle görüşmeye ve müzakere etmeye, birlikte yürümeye, ortak mücadeleye ve ortak yönetime hazır olduğumuzu vurguluyoruz.” denildi.

HDP, “Tutum Belgesi”ni açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Pervin Buldan, “Adalete, Demokrasiye, Barışa Çağrı” beyannamesini bugün Ankara Hilton Otel’de düzenlenen bir programda açıkladılar.

İLKELER

“Tutum Belgesi” olarak da anılan beyanname, şu başlıklar altında sunuldu:

Güçlü Demokrasi, Tarafsız ve Bağımsız Yargı, Kayyım Rejimi Değil Halk İradesi, Kürt Sorununda Demokratik Çözüm, Barışçı Dış Politika, Kadına Özgürlük ve Eşitlik, Ekonomide Adalet, Kamu Yönetiminde Liyakat, Doğaya Saygı, Gençler İçin Özgür Yaşam, Demokratik Anayasa.

“Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı”

Tutum Belgesi’nde, HDP’nin bu geçiş dönemi ilkeleri ışığında öncelikli amacının ve vaadinin, güçlü demokrasi, evrensel standartlarda bir adalet sistemi ve kalıcı toplumsal barış olduğu belirtildi. Belgede, “Demokrasiyi ve barışı stratejik bir hedefe ve programa dönüştürerek demokratik ve sosyal bir cumhuriyete ulaşabiliriz.” ifadesi kullanıldı.

Beyannamede şunlar kaydedildi:

“HDP olarak yukarıda ifade ettiğimiz ilkelerin yaşama geçirilmesinden yana tüm toplumsal taraflarla ve siyasî aktörlerle görüşmeye ve müzakere etmeye, birlikte yürümeye, ortak mücadeleye ve ortak yönetime hazır olduğumuzu vurguluyoruz.

Türkiye’nin aydınlık geleceğini düşünen tüm kurum, kuruluş ve partilere, tek tek yurttaşlara çağrımızdır: Hep beraber sorumluluk alalım. Kişisel hesaplar, partizan faydacılık yerine ortak akıl ve birlikte inşa anlayışı esas olmalıdır. Türkiye halkları çözüm üretmeyen, ortak akıldan uzaklaşan politikalara ve yönetimlere; ayrımcılık, nefret söylemi ve toplumsal kutuplaşmaya mahkûm değildir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA