GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-10-2021 10:22   Güncelleme : 03-10-2021 14:01

Oğuzhan Asiltürk vefat etti

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Millî Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi’nde 86 yaşında hayatını kaybetti.

Oğuzhan Asiltürk vefat etti

Oğuzhan Asiltürk’ün cenazesi, yarın (2 Ekim) öğlen namazının ardından Hacı Bayram Veli Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecek.

Temel Karamollaoğlu’nun mesajı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Asiltürk’ün vefatı üzerine yayınladığı mesajda, “Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk, ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağ olsun. Mekânı cennet, makamı âli olsun.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Asiltürk’ün vefatı sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da taziye mesajı yayınladı. Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Bugün vefat haberini aldığımız, Millî Görüş Vakfı ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, siyasi tarihimizin önemli isimlerinden, çok kıymetli ağabeyimiz Sayın Oğuzhan Asiltürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Mekânı cennet olsun. Oğuzhan ağabeyimin muhterem ailesine, Türkiye’deki ve yurt dışındaki sivil toplum ve siyaset camiasına Allah’tan sabr-ı cemil diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Asiltürk’ün vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Türk siyasetinin önemli simalarından ve Milli Görüş Hareketinin sembol isimlerinden Oğuzhan Asiltürk Bey’in vefatından derin bir teessür duydum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilerim.” ifadelerini kullandı.

Siyasî parti başkanlarının taziye mesajları şöyle:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

“Geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden siyasi tarihimizin önemli ismi, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin, sevenlerinin ve Milli Görüş camiasının başı sağ olsun!”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

“Saadet Partisi’nin kurucularından değerli siyasetçi ve devlet insanlarımızdan Oğuzhan Asiltürk’e Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

“Rahmetli Necmettin Erbakan Hoca’nın yol arkadaşı ve 37. Hükûmet’in İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk’e Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Millî görüş camiasının başı sağ olsun.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

“Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, eski İçişleri ve Sanayi bakanlarımızdan, bir neslin öncü isimlerinden Oğuzhan Asiltürk'ün vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Millî Görüş camiasına sabr-ı cemil niyaz ediyorum.”

Oğuzhan Asiltürk kimdir?

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde 1935 yılında dünyaya gelen Asiltürk, ilk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olan Asiltürk, bir süre serbest mühendis olarak çalıştı.

Millî Selâmet Partisi (MSP) ile siyasete atılan Asiltürk, 15. ve 16. dönem Ankara, 19, 20. ve 21. dönemde de Malatya Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girdi.

CHP-MSP koalisyonu ile Millîyetçi Cephe (MC) hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunan Asiltürk, 12 Eylül 1980 askerî darbesinin ardından bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılanarak beraat etti. Asiltürk’ün aldığı 10 yıllık siyaset yasağı, 1987’de gerçekleştirilen halk oylamasında kaldırıldı.

Asiltürk, bazı siyasetçilere getirilen siyasî yasakların kaldırıldığı halk oylamasının ardından gerçekleştirilen ilk kongrede Refah Partisi’nin (RP) genel sekreterliğine seçildi.

Refah Partisi ile yeniden seçimlere giren Asiltürk, 11 yıllık aranın ardından Malatya’dan milletvekili seçildi. RP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine Fazilet Partisi’ne geçen Asiltürk, Necmettin Erbakan’ın vefatı sonrasında, kurucuları arasında yer aldığı Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına getirildi.

Asiltürk, 13 Eylül 2021’de İstanbul’da zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı sebebiyle rahatsızlanarak eşiyle birlikte Ankara’ya götürüldü ve tedavi altına alındı.

Oğuzhan Asiltürk, Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi süreci devam ederken 86 yaşında hayatını kaybetti.

Evli ve 4 çocuk babası Oğuzhan Asiltürk’ün “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” adlı bir kitabı bulunuyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA