GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-10-2021 18:37

Oğuzhan Asiltürk son yolculuğuna uğurlandı

1 Ekim Cuma sabahı, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi’nde 86 yaşında hayatını kaybeden Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Ankara Hacı Bayram Veli Camisi’nde öğle vakti kılınan namazın ardından Cebeci Asrî Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Oğuzhan Asiltürk son yolculuğuna uğurlandı

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Millî Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi’nde 86 yaşında hayatını kaybetti.

Karamollaoğlu: İhlaslı bir Müslüman olduğuna inanıyorum

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Asiltürk’ün vefat haberi üzerine gittiği hastaneden ayrılırken muhabirlere bilgi verdi.

Asiltürk’ün uzun zamandır rahatsızlık yaşadığını, Ankara’ya getirildikten sonra da Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındığını, vücudunun tedavilere cevap verdiğini, organların kısmen fonksiyonlarını yerine getirdiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Ama en sonunda artık kalp, anladığımız kadarıyla daha fazla dayanamadı. Bu sabah ruhunu teslim etti. Allah rahmet eylesin, makamı cennet olsun.” dedi.

Asiltürk’ün bütün sevenlerine baş sağlığı dileyen Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İnşallah Cenāb-ı Hakk, hepimize hayırlı bir ömür nasip eder. Ömür, bizim için bir ikaz. Neticede hepimiz ölümle karşılaşacağız. İnşallah Oğuzhan Bey’in ben, samimi, ihlaslı bir Müslüman olduğuna inanıyorum. Her yaptığı işte çok hassas davranan bir insandı. Bazen zor olurdu tabii o, başkalarına; ama o, hassasiyetini vefatına kadar devam ettirdi. Tekrar Allah rahmet eylesin, makamı cennet olsun inşallah.”

Koca: koroner arter ve kalp yetersizliği tanılarıyla takip ediliyordu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şehir Hastanesi’nde doktorlardan bilgi aldıktan sonra yaptığı açıklamada, “Bir süredir Ankara Şehir Hastanemizde tedavi edilen Millî Görüş hareketinin önemli ismi Oğuzhan Asiltürk Beyefendiyi kaybetmiş bulunuyoruz. Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyorum. İnançlı ve samimi biriydi. Özellikle son dönemde koroner arter hastalığı ve kalp yetersizliği tanılarıyla takip ediliyor idi. Bugün sabah 09:00’da kardiyak arrest sonrası kaybetmiş bulunuyoruz. Yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Başımız sağ olsun, mekânı cennet olsun.” diye konuştu.

Fahrettin Koca, Asiltürk’ün korona virüsü aşısı yaptırıp yaptırmadığına dair bir soruya karşılık, hasta yakınlarının rızası olmadan bu tür bilgileri vermeyi doğru bulmadığını söyledi.

Yıldırım: Geçen 40 yılda ülkemize büyük hizmetleri olmuştu

27. Başbakan, 28. TBMM Başkanı, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, TBMM’de muhabirlerin sorusu üzerine, Asiltürk’ün, 70’li yıllarda Türkiye’nin anarşiden çok çektiği yıllarda İçişleri Bakanlığı yaptığını hatırlatarak, “Geçen 40 yıl içerisinde devletimize, milletimize, ülkemize büyük hizmetleri olmuş çok değerli bir siyaset büyüğümüz, bir ağabeyimiz, bugün mübarek cuma günü Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ben, başta yakınları olmak üzere, Saadet Partisi camiasına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun, Allah yattığı yerden utandırmasın.” diye konuştu.

HASTANE ZİYARETLERİ

Asiltürk’ün vefatının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ankara Şehir Hastanesi’ne giderek doktorlardan bilgi aldılar.

Soylu: Devlet adamlığı anlayışını hep hissettirmiştir

İçişleri Bakanı Soylu, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, Asiltürk’ün, devlet ve siyaset hayatının mümtaz bir şahsiyeti olduğunu belirterek, “Allah var, bana hep müşfik davranmıştır. İçişleri Bakanlığımızı yaptı. İçişleri Bakanlığı vesilesiyle çok temasta bulunduk ve sesiyle tembihatlarıyla ve o tecrübesiyle, bilgisiyle, her temasımızda, her konuşmamızda, nasihatlarıyla hem devlet adamlığı hem millet adamlığı hem siyaset adamlığı anlayışını hep hissettirmiştir. Allah rahmet eylesin. Allah, mekânını cennet eylesin. Ailesine, ülkemize, yakınlarına, dostlarına ve Saadet Partisi camiasına hem başsağlığı diliyorum hem sabır diliyorum.” diye konuştu.

Gül: Millî Görüş’ün ülkemize hizmetinde çok büyük emeği vardı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de hastane ziyaretinin ardından verdiği demeçte, Asiltürk’ün, Türk devletine, milletine hizmet etmiş önemli bir devlet ve siyaset adamı olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Hepimizin, bir kuşağın yetişmesine de çok büyük katkısı oldu. Bizim Millî Gençlik Vakfı Genel Başkan Yardımcılığı yaptığımız dönemlerde, yine Saadet Partisi Gençlik Kolları’nı kurduğumuz, önce Refah, Fazilet ve tüm çalışmalarda bir ağabeydi ve Türkiye’de Millî Görüş’ün ülkemize hizmetinde çok büyük emeği geçen bir siyaset adamıydı, büyüğümüzdü. Rahmetli Erbakan Hocamızın her zaman yanında durdu. İyi günde, siyasetin zor koşullarında her zaman inadığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi inanan çok güçlü bir inanca sahipti, imana sahipti. Biz, hep öyle gördük, öyle bildik. Millî Görüş camiamızın, Asiltürk ailesinin, Saadet Partisi camiasının, tüm milletimizin başı sağ olsun.”

Gül, Asiltürk’ün hastane sürecini de yakından takip ettiğini belirterek, “Son āna kadar inancını duasıyla yaşadı. Rabbim ruhunu şād eylesin, mekânı cennet olsun, başımız sağ olsun.” dedi.

GENEL MERKEZDE TAZİYE ZİYARETLERİ

Saadet Partisi, taziye ziyaretlerini genel merkez binasında kabul etti.

Siyasî partilerin liderleri ve bazı bakanlar, genel merkeze gelerek, Genel Başkan Karamollaoğlu’na taziyelerini ilettiler.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, genel merkezde Genel Başkan Karamollaoğlu’na taziyelerini ilettiler.

Davutoğlu: Düşüncelerini, kınanmaktan korkmadan söylerdi

26. Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, taziye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün çok değerli bir dostumuzu ve bir neslin öncü isimlerinden, simge isimlerinden bir büyüğümüzü kaybetmenin hüznü, acısı içindeyiz.” dedi.

Asiltürk’ün, Türkiye’nin son 70 yıllık siyasî tarihinin hemen hemen her aşamasında değişik unvanlarla derin izler bırakmış bir devlet adamı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Ama onun ötesinde düşündüklerini açıkça ifade eden, herhangi bir görüşü dolayısıyla kınanmaktan çekinmeyen, korkmayan tutumuyla açık sözlü bir dava adamıydı. 12 Eylül şartlarında, hapis şartlarında ilkeli tutumuyla herkes tarafından takdir toplamış; 28 Şubat’ın o zor soğuk kışını, rahmetli Erbakan Hocamızla birlikte çetin şartlara direnerek aşmaya çalışmış bir dava adamıydı. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Bütün Millî Görüş camiasına, Saadet Partisi’ne, bütün sevenlerine, bizler gibi onu bir neslin temsilcisi olarak gören bütün dava insanlarına, hepsine taziyelerimi iletiyorum. Mekânı cennet olsun. Ailesine sabr-ı cemil niyāz ediyorum.”

Davutoğlu, Asiltürk’ün bıraktığı izlerin, çalışmaların, hafızalarında canlılığını hep muhafaza edeceğini söyledi.

CENAZE MERASİMİ

Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün cenaze merasimi, Ankara Hacı Bayram Veli Camisi’nde öğle vakti kılınan namazın ardından Cebeci Asrî Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze merasimine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasî partilerin liderleri, Saadet Partisi’nin yönetici ve temsilcileri, bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, Asiltürk’ün ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Asiltürk’ün cenaze namazını, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

Erdoğan: Devlet adamlığıyla bu ülkeye, bu millete çok büyük emekleri geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze merasiminde yaptığı konuşmada, gençlik yıllarından beri tanıdığı Asiltürk ile uzun yıllar bir arada olduklarını söyledi. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle de devlet adamlığından tutunuz, tabii bakanlıklarıyla birlikte de siyaset hayatı içerisinde bu ülkeye, bu millete çok büyük emekleri geçti, çok büyük gayretleri oldu. Rabbim inşallah sevgili habibinin Livâü’l-Hamd ismiyle müsemma sancağı altında bizleri haşr ü cem eylesin ve bu yolculukta da bizleri yalnız koymasın, ayrı koymasın. İnşallah bu koronavirüs veya bir diğeriyle, ne olursa olsun tüm insanlığı Rabbim, bundan muhafaza eylesin ve hep birlikte inşallah dualarımızı ihmal etmediğimize inanıyorum. Az önce tezkiyenizle zaten gayet güzel de bir tezkiyede bulundunuz. Haklarımızı helâl ettik ve inşallah cennetiyle de cemāliyle de bizleri müşerref kılsın ve tüm ailesine, tüm camiaya baş sağlığı diliyoruz.”

Oğuzhan Asiltürk’ün cenazesi, merasimin ardından tekbirler eşliğinde omuzlarda taşınarak Cebeci Asrî Mezarlığı’nda dualarla toprağa verildi.

Karamollaoğlu: Hep Allah rızasını gözetti. Buna şahidiz, inanıyoruz.

Saadet Lideri Karamollaoğlu, Asiltürk’ün kabrinin başında yaptığı konuşmada, “Çok kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Bey’i rahmet-i Rahman’a uğurladık inşallah. Cenāb-ı Hakk, makamını ālî eylesin. İnşallah kendisini Peygamber Efendimize, O’nun sevdiklerine komşu eylesin. Bizleri de Cenāb-ı Hakk’ın emri istikametinde yaşayan, son nefesini o istikamette veren kullarının arasına dāhil etsin. Tabii çocukları, eşi, torunları, şu anda bizlerle beraber. Onlara da sabr-ı cemil ihsan eylesin.” dedi.

Kabir alanının Asiltürk ailesine ait olduğunu belirten Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önceden hayata veda eden, rahmet-i Rahman’a uğurlanmış olan bütün Asiltürk ailesinden, burada yatanlara da yatmayanlara da Cenāb-ı Hakk, rahmetiyle muamele etsin. Bize birlik, beraberlik, dirlik ve düzen ihsan etsin. Memleketimizi de bütün insanlık ālemini de bugün içinde yaşadığımız şu sıkıntılardan kısa zamanda kurtarsın inşallah.

Oğuzhan Ağabeyimiz, kalbinde her zaman bu idealleri besledi. Bu istikamette düşündüklerini hep net bir şekilde ifade etti. Allah rızasını gözetti. Buna şahidiz, inanıyoruz. İnşallah bu yolda bizlere de yürümeyi, sizlere de hepimize yürümeyi nasip etsin Cenāb-ı Hakk diyorum. Allah rahmet eylesin, makamı cennet olsun.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA