GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-10-2021 09:32

Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet kararına tepkiler

Dışişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Saadet Partisi, İslâm İşbirliği Teşkilatı, Kudüs uleması, Filistin Mısır, Ürdün, İsrail mahkemesinin “Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet” kararına tepki gösterdi.

Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet kararına tepkiler

İsrail mahkemesinin, Yahudilerin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da “sessizce” ibadet etmelerine onay vermesine dair karara tepkiler giderek çoğalıyor.

Dışişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Saadet Partisi, İslâm İşbirliği Teşkilatı, Kudüs uleması, Filistin Mısır, Ürdün, İsrail mahkemesinin “Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet” kararına tepki gösterdiler.

Dışişleri Bakanlığından kınama

Dışişleri Bakanlığı, İsrail mahkemesinin kararını şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyoruz.” ifadesiyle söz konusu karara tepki gösterildi.

Açıklamada, kararın Mescid-i Aksa’da statükoyu aşındırmaya çalışan fanatik çevreleri daha da cesaretlendireceği ve yeni gerginliklere yol açmasının dikkate alınması gereken, endişe verici bir ihtimal olduğu vurgulanarak “Uluslararası toplumu bu yanlış, gayri hukukî ve tehlikeli karara ve Mescid-i Aksa’ya yönelik tüm provokasyonlara kuvvetle karşı çıkmaya çağırıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Diyanet’ten İslâm dünyasına çağrı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, uluslararası toplumu ve İslâm dünyasını, İsrail mahkemesinin kararına karşı çıkmaya davet etti.

Erbaş, Twitter sayfasında yayınladığı mesajında, şunları kaydetti:

“İsrail’de bir mahkeme tarafından alınan Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet etme hakkı olduğunu iddia eden kararı şiddetle kınıyorum.

Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için kutsiyetini ve yasal statüsünü tehdit eden bu karar, işgal devleti İsrail’i cesaretlendirecek, Filistinli Müslümanlara yönelik sürdürdüğü işgal ve zulümlerine artırarak devam etmesine sebep olacaktır.

Uluslararası toplumu ve İslâm dünyasını yanlış ve tehlikeli olan bu karara karşı çıkmaya davet ediyorum.

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa ve Harim-i İsmetimiz Kudüs, Müslümanlarındır ve kıyamete kadar böyle kalacaktır.”

Karamollaoğlu: İslâm dünyasını bu karara karşı adım atmaya davet ediyoruz

İsrail mahkemesinin kararına, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da tepki gösteri. Karamollaoğlu, İslâm dünyasını ve bütün insanlığı, İsrail’in bu kararına karşı adım atmaya ve bu tavırlarında kararlılık göstermeye davet etti.

Karamollaoğlu, Twitter sayfasında yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“İsrail’de bir mahkeme, Yahudilerin Mescid-i Aksa’da “sessizce ibadet etme hakkı” olduğunu iddia eden bir karar aldı. Bu provokatif girişimi şiddetle kınıyoruz! Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesidir ve Müslümanlara aittir. Bu, her açıdan apaçık bir gerçektir. Bu durum dün de öyleydi, bugün de öyle ve Mescid-i Aksa yarın da bu vasfını korumaya devam edecektir!

İsrail, bu türden sinsi adımlarla Mescid-i Aksa’nın statüsünü tartışmaya açmayı hedeflemekte ve bu kararla ateşe benzin dökmektedir. Uluslararası hukuku hiçe saymaktadır. Dünya barışının kilit taşı olan Kudüs üzerine tuzaklarla dolu planlar kurmaktadır.

Her hāl ve şart altında İsrail, bu planların altında kalmaya mahkûmdur. Başta İslâm dünyasını, sonra bütün insanlığı İsrail’in bu kararına karşı adım atmaya ve bu tavırlarında kararlılık göstermeye davet ediyoruz.

Bizler, Saadet Partisi olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

İİT: İslâm ümmetine benzeri görülmemiş saldırı

İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT), söz konusu mahkeme kararının, İslâm ümmetine karşı “benzeri görülmemiş bir saldırı” olarak niteledi.

İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in söz konusu kararının bölgede istikrarsızlığa yol açacağı ve dinî bir çatışmayı ateşleyebileceğini belirterek sonuçlarından tamamıyla İsrail’in sorumlu olduğunu belirtti.

Useymin, “İsrail’in bu tür yasadışı kararları, İslâm toplumunun haklarına ve mirasına eşi görülmemiş bir saldırı, ibadet özgürlüğü ve Müslümanların kutsallarının ihlâlidir.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in uygulamalarının uluslararası hukuk ve BM kararlarının ciddi bir ihlâli olduğunu kaydeden Useymin, şunları kaydetti:

“İİT, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün durumunu ve buradaki Filistin varlığını etkileyen, Müslümanların ve Hristiyanların kutsallarına zarar veren İsrail’in her türlü uygulamasını reddediyor.”

Useymin ayrıca uluslararası aktörlere, Kudüs’teki tarihî ve yasal statükosu ile Mescid-i Aksa’nın korunması için sorumluluklarını üstlenmeleri ve acilen müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

Kudüs ulemasının tepkisi

Kudüs uleması, İsrail mahkemesinin kararından dolayı Tel Aviv’i uyardı.

Kudüs Vakıflar, İslâm Mukaddesatı ve İşleri Konseyi, Yüksek İslâm Heyeti, Şeriat Mahkemeleri Başyargıç Divanı, Filistin Fetva Kurulu ve Kudüs İslâmî Vakıflar İdaresi, İsrail’in Kudüs’teki Sulh Mahkemesinin Mescid-i Aksa’da Yahudilerin ibadet etmelerine ilişkin kararıyla ilgili ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada, İsrail mahkemesinin söz konusu kararının Mescid-i Aksa’nın İslâmî kimliğine ve kutsiyetine açık bir saldırı olduğu ve dünya Müslümanlarının duygularını açık bir şekilde provoke ettiği vurgulandı.

İsrail mahkemesinin bu kararının bir sorumsuzluk örneği olduğu ve Kudüs ulemasının tepkisini çektiğine vurgu yapılan açıklamada, kararla Mescid-i Aksa’nın dinî, tarihî ve hukukî statükosunun değiştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada, fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’teki ibadetlerine izin verilmeyeceğine dikkat çekilerek, Mescid-i Aksa’nın 144 dönümlük bütün yapıları ve arazisiyle Müslümanlara ait olduğu kaydedildi.

Arap ve İslâm dünyasına Mescid-i Aksa’yı koruma çağrısı yapılan açıklamada, İsrail’e söz konusu kararın sonuçlarına katlanma uyarısında bulunuldu.

Mısır’ın tepkisi

İsrail mahkemesinin kararına, Mısır Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail mahkemesinin söz konusu kararının, İslÂm’ın kutsal mekânlarına ve Müslümanlara ait bir ibadethane olan Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlâl olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) kararları istikametinde Kudüs’ün ve şehirdeki mukaddes mekânların tarihî ve hukukî statüsüne saygı duyulması gerektiği kaydedildi.

İsrail mahkemesinin aldığı kararın, bölgenin güvenlik ve istikrarı üzerinde yapacağı etkilerden endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, İsrail hükümetinden kararı yürürlüğe koyacak ya da Mescid-i Aksa’nın statüsüne zarar verecek adımlar atmaması istendi.

MAHKEME KARARI

Yahudi yerleşimcilere yakınlığıyla bilinen “Arutz Sheva” gazetesinde 6 Ekim’de yer alan haberde, İsrail’in Kudüs’teki Sulh Mahkemesi’nin Yahudilerin Harem-i Şerif’te “sessizce yaptıkları ibadetin” suç sayılmayacağına hükmettiği ve bunun bir “ilk” olduğu belirtilmişti.

YASAL DURUM

Kudüs İslâmî Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün “Vakıflar İslâmî İşler ve Mukaddesat Bakanlığı”na bağlı Kudüs İslâmî Vakıflar İdaresi’nin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri “baskın” olarak nitelendiren Kudüs İslâmî Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlâl edildiğini belirtiyor.

Ürdün Vakıflar ve İslâmî İşler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslâmî Vakıflar İdaresi’nin bütün girişimlerine rağmen, İsrail makamları, baskınları sürdürmekte ısrar ediyor.

Fanatik Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 kere Mescid-i Aksa’nın güneybatı duvarında bulunan El-Meğaribe Kapısı’ndan Harem-i Şerif’in avlusuna giriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra, müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa’da, kendilerinin de ibadet etme haklarının olduğunu iddia ediyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA