GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-10-2021 16:54   Güncelleme : 13-10-2021 16:58

Avcı: 90’lardan farklı olarak, siviller siyasetten emir alıyor

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, “siyasî cinayetler” konusunda 90’lı yıllara dönülüp dönülmediği konusunda, o yıllarda devlet içinde çeteleşmiş grupların eylem yaptıklarını, bugün ise sivillerin doğrudan siyasetten emir aldıklarını söyledi.

Avcı: 90’lardan farklı olarak, siviller siyasetten emir alıyor

(Haber: Esma Solmaz – Program Editörü)

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Hasan Basri Akdemir ile Mustafa Deniz’in sunduğu “4.Güç” programında ‘siyasî cinayetler ve ölüm listeleri’ iddiasını değerlendirdi.

Türkiye’de olan olayların insanları bazı konularda gelecek konusunda kaygılandırdığını belirten Avcı, “Siyasî olaylar, önce küçük olaylarla başlıyor, sonra adım adım büyüyerek önce sokak yazıları, sonra sokak kavgaları ardından büyüyerek cinayete dönüşüyor. Geçmişte bunun örneklerini hep gördük. Türkiye’de epey bir zamandır muhalefete karşı siyasî argümanlar, demokrasinin gerektirdiği argümanları değil de genelde güç kullandırılan, onları yıldırmaya yönelik eylemler oluyor. Bunlar arka tarafta korunma görüyorlar. Bir el, özellikle hükümette etkin olan bir el, arka planda, hem idarî mekanizmalar önünde hem de yargı önünde bunları koruduğu hissine kapılıyor insanlar. Çünkü iyi soruşturulmuyor, iyi cezaî işlemler görülmüyor yargılamalar hep sorunlu oluyor.” diye konuştu.

“İktidarı eleştiren düşman kabul ediliyor”

2023 seçimlerine doğru siyasî kutuplaşmayı eleştiren Avcı, şunları söyledi:

“Siyasetin argümanı farklıdır, ekonominin argümanları farklıdır. Burada eleştiren herkes, basın mensupları olsun siyasî parti taraftarları olsun, iktidar hemen güç çağrıştıran, onları şeytanlaştıran, onlara karşı yasa dışı eylemlerin yapılmasını haklı gösteren bir anlayışla hareket ediyor ve bunu yapanları alkışlıyorlar. Buna karşı ne hukuk mekanizması ne yönetim ne de ciddi bir devlet mekanizması yağa kalkıp ‘Hayır, bunlar yanıştır. Türkiye’de siyasî mücadele siyasî partiler arasında ve siyasî gruplarla yürütülür. Buraya kimse güç kullanamaz.” deyip açıktan bir tavır göstermiyor, dolaylı bir destek verir gibi laflar ediyor.”

“Siviller doğrudan siyasetten emir alıyor”

Susurluk dönemindeki, 96-97’lerdeki emniyetteki, Jandarma’daki, MİT’teki ve benzeri resmî kurumlardaki çeteleşmiş kişileri ve onların eylemleri bugün söz konusu değil. Bugün sivil insanlar direkt siyasetten emir alıyor veya onların dolaylı bağlantıları olan kişilerin yönlendirmesiyle eylemler yapıyor. Bunun büyüyebileceği kaygısı var. Bizde devlet kurumlarının emniyetin, yargının, jandarmanın bu tip bir eylem içinde olduğuna dair bir bilgimiz yok.

“Bazı siyasetçiler, kazanmak için her şeyi mübah görüyorlar”

“Siyasî belirsizliklerin olduğu, kimin iktidara geleceğinin, kimin seçimi kazanacağının belli olmadığı zamanlarda siyasetçiler, kazanmak uğruna bazı şeyleri riske ediyorlar. Hâlbuki bu çok daha büyük şeyler getirir. Bunu görmekte zorlanıyorlar. Kazanma hırsı, inancı, kritik noktaya geldiğinde her türlü şeyi mübah görmeye, kendine zarar vermeyeceğini zannettiği yöntemleri kullanabileceğini ima etme gibi bir havaya giriyor. Geçmişe bakarsanız bunlar bizi çok kötü noktaya doğru taşır. Halkta da böyle bir kaygı var.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA