Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-10-2021 10:40

“ABD ve İsrail dışişleri bakanları İran’ı görüştü”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İsrailli mevkidaşı Yair Lapid’in İran’ın nükleer programı hakkında daha önce masada olmayan eylem planlarını ele aldığı bildirildi.

“ABD ve İsrail dışişleri bakanları İran’ı görüştü”

“Times Of Israel” gazetesinde yer alan haberde, adı açıklanmayan İsrailli üst düzey bir yetkilinin, Dışişleri Bakanı Lapid’in ABD ziyareti hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunduğu belirtildi.

Kimliğinin gizli kalması şartıyla konuşan yetkili, “Ziyaret sırasında (İran’ın 2015 nükleer anlaşmasına geri dönmesi konusunda) bir mutabakat olmazsa ne olacağı konusunda kapalı kapılar ardında görüşmeler yapıldı ve şu ana kadar masada olmayan seçenekler tartışıldı.” ifadesini kullandı. İsrailli yetkili, Blinken ile Lapid’in ne tür seçenekleri görüştüklerine dair bilgi vermedi.

Blinken-Lapid görüşmesinde ayrıca ABD’nin Filistinlilere hizmet verecek Kudüs’teki konsolosluğunu yeniden açma planının da gündeme geldiği kaydedildi.

Lapid’in ABD Dışişleri Bakanı’na Kudüs Konsolosluğunun yeniden açılmasına karşı olduklarını dile getirerek, “Bu konunun İsrail hükümeti için önemli siyasi sonuçları olabilir.” uyarısında bulunduğu belirtildi.

Blinken, Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile 13 Ekim’de düzenlediği ortak basın toplantısında, İran ile devam eden nükleer müzakerelerde sürenin kısaldığını, diplomasinin başarısız olması durumunda diğer seçeneklerin masada olacağını belirtmişti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından 2019’da kapatılan Kudüs’teki konsolosluğun yeniden açılması planına da değinen Blinken, “Filistinlilerle bağları derinleştirmenin bir parçası olarak bir konsolosluk açma süreciyle ilerleyeceğiz.” demişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA