SİYASET
Giriş Tarihi : 18-10-2021 05:55   Güncelleme : 18-10-2021 06:00

Demirtaş: Edebiyat, siyasetten daha özgür bir alan

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, siyasî mücadeleyi daha özgürce ve kendi bildiği, inandığı şekilde yürütmeyi tercih ettiğini belirterek, “Oysa partiler her zaman sınırlayıcı ve denetleyicidir. Bu nedenle edebiyat bana daha fazla özgürlük hissi veriyor ve kendimi orada daha mutlu hissediyorum.” dedi.

Demirtaş: Edebiyat, siyasetten daha özgür bir alan

Yüz yüze ilk röportaj

5 yıldır tutuklu bulunan Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selâhattin Demirtaş, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde, “Kısa Dalga” isimli web sitesinden Beril Eski’nin sorularını cevapladı.

Demirtaş, son romanı Efsun’la ilgili olarak sorulan “Siz de bir baba olarak hiç muhasebe yapıyor musunuz? ‘Keşke siyasete bulaşmasaydım, sıradan biri olsaydım, ailemin çocuklarımın yanında olsaydım’ diyor musunuz?” sorusunu da cevapladı.

“Koltuk ve makam beni sınırlıyor”

Demirtaş, ‘keşke siyasete bulaşmasaydım’ dediği zamanlar olduğunu ancak bunu hapisteyken değil, hapisten önce düşündüğünü söyledi. Demirtaş, “Keşke bulaşmasaydım dediğim şey de demokrasi ve özgürlük mücadelesi değil, milletvekilliği ve eş genel başkanlıktır. Yoksa ben bir mücadele insanıyım ve bundan asla pişman değilim. Sanırım temsilî siyaset beni pek sarmadı. Ben koltuk, makam insanı değilim galiba. Bunlar beni sınırlayan ve daraltan şeylermiş gibi hissediyorum. Siyasî mücadeleyi daha özgürce ve kendi bildiğim, inandığım şekilde yürütmeyi tercih ediyorum. Oysa partiler her zaman sınırlayıcı ve denetleyicidir. Bu nedenle edebiyat bana daha fazla özgürlük hissi veriyor ve kendimi orada daha mutlu hissediyorum.” diye konuştu.

“Sarayda olmamdansa hapiste olmamı tercih ediyorlarmış”

Asla sıradan biri olmayı düşünmediğini belirten Demirtaş, “Suya sabuna dokunmayan biri olsaydım, içinde yaşadığımız dünyada olup bitenlere sırtımı çevirseydim, sanrım en çok eşim ve kızlarım bundan utanırlardı. Biz ailecek böyle daha mutluyuz. Kızlarım artık büyüdüler ve daha birkaç ay önce ben de mektupla bu soruyu onlara sordum. Mealen, “Benden memnun musunuz?” diye sordum. “Eh işte, idare edersin” dediler. (Gülüyor) Benimle gurur duyuyorlarmış, sarayda olmamdansa hapiste olmamı tercih ediyorlarmış.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA