GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-10-2021 05:30

“Siyasî suikast istihbaratı doğru; bu bilgi Erdoğan’a da gönderildi”

Prof. Dr. Emin Gürses, ‘siyasî suikast hazırlığı yapıldığı’ iddiası konusunda, “Kılıçdaroğlu’na bu bilgiyi veren birim, Tayyip Bey’e de gönderdi; ama Tayyip Bey’e bu bilgi ulaştı mı, Allah bilir.” dedi. Gürses, istihbarat bilgisinin ‘sağlam bir kaynaktan’ geldiğini ileri sürdü. Gürses, 1977’de Ecevit’in de suikast bilgisini kamuoyuna açıklayarak suikastı engellediğini söyledi.

“Siyasî suikast istihbaratı doğru; bu bilgi Erdoğan’a da gönderildi”

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Gürses, Ulusal Kanal’da yayınlanan “İşin Aslı” programında, Kıvanç Özdal’ın sorularını cevapladı.

Prof. Gürses, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği “siyasî cinayetler olabilir” iddiasına dair bir soruyu da cevapladı.

Kılıçdaroğlu’nun bu iddiasının yargıya taşındığının hatırlatılması üzerine Gürses, şöyle konuştu:

“Erdoğan’a gönderilen dosyanın ona ulaşmasını kim engelliyor?”

“Mahkemeye ne gerek var? Savcıya ne gerek var? Bu, savcının işi değil ki. Devletin istihbarat birimleri kimin elinde? Hükümetin elinde. Hükümet diyecek ki, ‘Kılıçdaroğlu bunu nereden aldı?’ Kılıçdaroğlu’nun nereden aldığını ben biliyorum da hükümet bilmiyor mu? Kılıçdaroğlu’na bu bilgiyi veren birim, Tayyip Bey’e de gönderdi; ama Tayyip Bey’e bu bilgi ulaştı mı, Allah bilir. Çünkü şimdiye kadar önemli bilgiler… Meselâ çok önemli bir dosyayı Tayyip Bey’e gönderdik biz. Yani yurt dışından gelen, uluslararası bir operasyondan gelen bir dosya. Sonra Tayyip Bey’e sorduk ki biz, ‘Dosya gönderdik, buna bakmadın mı reis?’ dedik. Dedi ki, ‘Masamda dosya mosya gelmedi bana’ dedi. Niye? Bu dosya nasıl engelleniyor? Tayyip Erdoğan’a dosya nasıl gitmiyor meselâ? Kim bunu engelliyor? Şeytanlar var etrafında. (…) Bilgi sağlam yerden geliyor. Suikast ihbarı var. Kılıçdaroğlu’na gidiyor. Bu suikast ihbarı yalnız Kılıçdaroğlu’na gitmiyor. Güvenilir parti liderlerine gidiyor. Tayyip Bey’e de gidiyor.”

“Ecevit, suikast istihbaratını açıklayarak suikastı engelledi”

Gürses, “O zaman siyasî cinayetler ihbarı gerçek hocam?” sorusu üzerine, 1977’de Süleyman Demirel’in Bülent Ecevit’e “Seni orada (Taksim’de) öldürecekler” bilgisini gönderdiğini, Ecevit’in de bu bilgiyi kamuoyuna açıkladığını hatırlatarak, “Açıklaması doğrudur. Niye biliyor musunuz? Orada bir suikast girişimi yapılacaktı. (…) O dönemde suikast olacaktı, büyük olasılıkla. Bunu Ecevit açıklamakla suikastı engelledi.” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA